Vedci pestujú ľudskú kožu na robotoch. „Terminátora“ však využijú ako nástroj regeneratívnej medicíny
Vedci z Oxfordskej univerzity Pierre-Alexis Mouthuy a Andrew Carr sa pokúšajú vyrobiť reálneho Terminátora. V rámci testovania zdravotnej techniky obliekli robota do ľudského tela.
Kyborgovia by mohli nosiť tkanivové transplantáty, aby pomohli rozvíjať umelé svaly a šľachy pred transplantáciou. V laboratórnych podmienkach totiž ľudské bunky v stacionárnom stave nemôžu dosiahnuť svoj plný potenciál. Pohybujúce sa humanoidy však môžu prispieť k rozvoju implantátov viac realistickým spôsobom.
„Humanoidné bioreaktorové systémy môžu otvoriť veľa príležitostí v lekárstve, vede a technike v duchu myšlienky 'veda pre robotiku a robotika pre vedu',“ vyjadrili sa Mouthuy a Carr v časopise Science Robotics. „Mechanická stimulácia je nevyhnutná na úspešný rozvoj tkanív pohybového aparátu, a to tak in vivo, ako aj in vitro,“ povedali.
V štúdii sa uvádza, že na pohybujúcich sa humanoidných robotoch je namáhanie tkanív realistickejšie. Vedci teda chcú podrobnejšie preskúmať potenciál humanoidov ak ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH