Vedci predstavili novú metódu zohrievania vody slnkom využitím nanotekutiny s efektivitou takmer 90 percent
Slnečná energia by mohla v budúcnosti poskytovať obnoviteľný a udržateľný zdroj elektrickej energie, využiteľnej v našom každodennom živote. Problémom však je, že v súčasnosti majú aj tie najmodernejšie slnečné články problém presiahnuť efektivitu premeny energie 30 percent. Súčasným slnečným ohrievačom vody sa síce, čo sa týka energetickej efektivity, darí lepšie, no ani tieto nemôžu bez zlepšenia výkonu na rozsiahle využitie ani pomyslieť.
Vedci teraz zvažujú pridanie „nanotekutiny“ do slnečných ohrievačov vody. Ide o tekutinu, ktorá obsahuje špeciálne navrhnuté nanočastice, schopné absorbovať slnečné svetlo a to následne premeniť na tepelnú energiu, priamo ohrievajúcu vodu vovnútri. Satoshi Ishii a jeho tím z WPI-MANA (International Center for Material Nanoarchitectonics) a Japonskej agentúry pre vedu a techniku vyvinuli novú nanotekutinu, obsahujúcu nanočastice nitridu titánu (TiN), ktorá zatiaľ preukázala vysokú efektivitu zohrievania vody a výroby vodnej pary.
Tím analyzoval ef ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH