Vedci skúmajú potenciálny masívny zdroj energie hlboko pod zemou
Americkí vedci z Univerzity v Nebraske skúmajú potenciálny zdroj energie nachádzajúci sa hlboko pod zemou, ktorý by mohol poskytovať čistú energiu aj tisíce rokov. Domnievajú sa, že 2000-kilometrová geologická trhlina Midcontinent Rift, ktorá vznikla pred viac ako miliardou rokov, keď sa severoamerický kontinent takmer rozdelil, môže obsahovať prírodné vodíkové palivo. Trhlina sa rozprestiera od Horného jazera na území šiestich štátov až po Kansas a nachádza sa v nej vulkanická hornina, ktorá by mohla v interakcii s vodou produkovať vodík.
Profesorka Karrie Weberová uviedla, že geológia tejto oblasti by mohla umožniť skladovanie a ťažbu vodíka, ktorý produkuje minimálne škodlivé emisie. O vodíku sa uvažuje ako o alternatíve k fosílnym palivám a prebiehajú projekty na posúdenie jeho výroby a využiteľnosti.
Hoci výroba vodíka je niekedy spojená so znečistením, jeho prirodzená produkcia v podzemí by mohla tieto obavy zmenšiť. Kritici z environmentálnych skupín, ako je Sierra Club, však zdôrazňujú, že pri spaľovaní vodíka sa môžu uvoľňovať oxidy dusíka, ktoré by mohli poškodiť kvalitu ovzdušia.
Tím z Nebrasky vykonáva pokračujúci výskum v trhline a zaznamenal sľubné výsledky zo skúšobného vrtu spred piatich rokov, ktorý sa považuje za priaznivé miesto na získavanie vodíka. V súčasnosti analyzujú podrobnosti o skladovaní vodíka a potrebnej biochémii. V prípade úspechu by tento výskum, podporovaný vládnym grantom vo výške 1 milióna dolárov, mohol viesť k významným čistejším dodávkam energie.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.