Vedci vynašli efektívnejšie li-ion batérie. Majú dvoj až trojnásobnú výdrž.
Výdrž dnešných lítium-iónových batérií je do veľkej miery limitovaná iónmi a použitým materiálom. Anódu štandardne tvorí grafit, kam sa ukladajú atómy lítia. Batérie by mohli za ideálnych podmienok poskytnúť lepšiu výdrž - ak by sa podarilo lepšie využiť lítium pri zachovaní bezpečnej a dlhodobej prevádzky.
To sa, aspoň čiastočne, podarilo vedcom zo Stanfordu. Tí vynašli technológiu, umožňujúcu efektívnejšie využitie lítia v anóde. Žiadaný efekt dosiahli pomocou nanoskopického uhlíkového obalu, ktorý chráni nestabilné chemikálie. Tie, ak by boli nekontrolované, by mohli výrazne znížiť životnosť zariadenia.
Vďaka novej technológií by mali vzniknúť akumulátory, ktoré majú dlhšiu výdrž, sú relatívne bezpečné a majú dobrú životnosť. Vedci predpokladajú, že sa nové batérie budú používať v telefónoch a ponúknu 2-3-násobnú výdrž. Okrem toho by sa mohli využiť aj v elektromobiloch.
Vedci momentálne nevedia odhadnúť, kedy sa batérie dostanú na trh. Technológia totiž ešte nie je pripraven ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH