Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov
Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním.
Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie. Vyvinuli špeciálnu kvapalinu, nazývanú solárne tepelné palivo, ktoré dokáže skladovať slnečnú energiu viac ako desať rokov.
„Solárne tepelné palivo je ako nabíjateľná batéria, ale namiesto elektrickej energie do nej ukladáte slnečné svetlo a v prípade potreby ho vyžaruje ako teplo,“ vysvetľuje Jeffrey Grossman z MIT v rozhovore pre NBC News.
Ide vlastne o molekulu, ktorá sa skladá z uhlíka, vodíka a dusíka. Keď na ňu pôsobí slnečné svetlo, stane sa niečo nezvyčajné: väzby medzi atómami sa preskupia a vznikne nová verzia nazývaná izomér.
Solárna energia je zachytená medzi silnými chemickými väzbami izoméru a zostane tam, aj keď sa molekula ochladí na izbovú teplotu. Keď je energia potrebná, napríklad v noci alebo počas zimy, kvapalina sa prefiltruje cez katalyzátor, molekula sa vráti d ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH