S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Viruslab: Súkromie on-line: Niekoľko tipov, ako sa cítiť bezpečnejšie

Archív NXT
0

Mnohí z nás poznáme tie momenty, keď potrebujeme alebo chceme v kyberpriestore viac súkromia - keď si napríklad hľadáme novú prácu alebo máme osobnú obchodnú konverzáciu. Inokedy je to ešte závažnejší dôvod - keď napríklad chce mládež ujsť pred šikanovaním alebo niekto má podozrenie, že ho on-line špehujú.

Na tomto mieste je dobré uvedomiť si niekoľko zásad a podľa nich sa riadiť.

Na školskej sieti nemáte nikdy súkromie, napokon ani v práci: Napríklad váš zamestnávateľ môže zistiť, na ktoré stránky ste sa pripájali, a často má na tieto informácie aj právny nárok. Ak teda chcete riešiť súkromné veci naozaj súkromne, nerobte to na firemnej sieti. Urobte to doma alebo na vlastnom smartfóne.

Nie je to iba vaše PC, ktoré zaznamenáva navštívené stránky: Nespoliehajte sa na to, že vymazanie histórie iba vo vašom prehliadači naozaj ochráni vaše súkromie. Ak sa napríklad logujete do Googlu alebo Facebooku, tie zaznamenávajú vašu prehliadaciu históriu (hoci to môžete zmeniť v nastaveniach). A čo si myslíte, že odkiaľ má Facebook všetky tie informácie na cielenú reklamu? Na Facebooku a Googli na súkromie jednoducho môžete zabudnúť.

Nenechajte sa prezradiť používateľským menom: Určite používate desiatky, možno stovky služieb vyžadujúcich vaše meno. Ak vám záleží na súkromí, nenechajte sa ním prezradiť. Či už ide o vašu osobnú e-mailovú adresu, skutočné meno, alebo vek (najmä v prípade detí). Môže to byť doslova magnet pre zločincov na internete.

Ani váš smartfón nie je súkromný: Niekedy si ľudia myslia, že na smartfóne majú viac súkromia ako na PC, často je však opak pravda. Smartfóny vám ponúkajú menšiu kontrolu nad bezpečnosťou a často logujú do aplikácií cez sociálne siete.

Verte šifrovaniu: Používajte šifrovací softvér, ktorý vaše tajomstvá ochráni a veľmi skomplikuje zločincom možnosť dostať sa k vašim citlivým dátam. Tie základné šifrovacie systémy pre súbory sú pre Windows aj Mac zadarmo.

Softvér VPN sa zíde: Ak chcete použiť internet naozaj súkromne, softvér na Virtual Private Network (VPN) vás môže ochrániť pred špehovaním. Prinajmenšom to útočníkovi naozaj sťaží.

Nech vás teda tento mesiac zavedie v on-line svete kamkoľvek, buďte ostražití a neprezraďte kybernetickým zločincom o sebe veľa. Príjemné a hlavne bezpečné surfovanie.

Článok je pripravený v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať