Vizualizér EPSON ELP DC 21 na zobrazovanie pri výučbe a prednáškach
Zariadenie s kamerou, ktoré premieta obraz plochej predlohy, alebo trojrozmerných predmetov, či rôznych demonštrácií a pokusov nájde uplatnenie nielen v školstve ale aj vo firmách počas rôznych prednášok a prezentácií. Vizualizér EPSON ELP DC 21 je dodávaný v praktickom puzdre, v ktorom je miesto aj na zdroj, káble, prípadne ďalšie príslušenstvo, takže prednášajúci si ho môže nosiť so sebou.
Videorecenzia
Rameno s kamerou má otočné rameno s dvomi kĺbmi takže sa pri požadovanej polohe kamery, ktorá bude najčastejšie snímať predlohu na stole dá nastaviť tak do polohy aby snímala predlohu veľkosti A3 (297 x 420 mm), napríklad mapu či stránky otvorenej knihy, alebo drobný predmet s veľkosťou niekoľko málo centimetrov.
Vizualizér v zloženom stave
Rameno sa môže otáčať o 90 stupňov vertikálne a horizontálne. Ak ho vhodne otočíte, môžete snímať aj tabuľu, nástennú mapu a podobne. V balení nájdete aj redukciu, pomocou ktorej môžete pripojiť kameru vizualizára k okuláru mikroskopu. To ešte zvyšuje hodnotu vizualizéra pri vyučovaní prírodovedných predmetov.
Kamera umožňuje 12-násobný optický a 10-násobný digitálny zoom. Priblíženie sa nastavuje tlačidlami buď priamo na podstavci kamery, alebo pomocou diaľkového ovládanie. Vo väčšine prípadov vystačíte s automatickým zaostrovaním, no v prípade trojrozmerných predmetov niekedy treba vybrať rovinu zaostrenia manuálne. V obrube objektívu sú LED diódy na prípadné osvetlenie snímanej scény.
Vizualizér má slot na pamäťovú SD kartu, na ktorú môžete zachytiť statický záber, alebo nahrať obraz z kamery. Prípadne môžete na pamäťovú kartu nahrať obrázky a tie potom kombinovať s obrazom z kamery. Funkcia rozdelenia obrazovky umožňuje učiteľom predstaviť dva druhy materiálov vedľa seba a zdôrazniť tak prvky výučby, napríklad rast rastlín a zvierat. Vizualizér má aj mikrofón, takže videá nahraté na pamäťovú kartu sú aj so zvukom
K vizualizéru môžete pripojiť projektor či už samostatný, alebo zabudovaný v interaktívnej tabuli, alebo televízor, či monitor cez HDMI, alebo VGA rozhranie.
Na VGA vstup môžete pripojiť počítač a na paneli, alebo diaľkovom ovládaní vizualizéra prepínať obraz z počítača, alebo kamery. Ak máte počítač s digitálnym výstupom, pripojíte ho cez HDMI na ďalší vstup projektora, alebo televízora a zdroj signálu budete prepínať na projekčnom zariadení. Ešte zaujímavejšia je možnosť pripojiť vizualizér k počítaču cez USB port a pomocou dodávaného softvéru zobrazovať obraz z kamery v samostatnom okne. Ten môžete kombinovať s prezentáciou, oknami aplikácií, prípadne ak máte počítač s podporou dotykovej obrazovky a pera, môžete aj písať a kresliť. Obraz z počítača potom premietate na pripojenom projektore.
Vizualizér som vyskúšal v praxi na niekoľkých podujatiach venovaných mikrokontrolérom a robotike. Zábery nasnímané kamerou vizualizéra sú jasné a majú verné farby a ani zábery zblízka nie sú tvarovo skreslené. Citlivosť snímača je dostatočná, takže vo väčšine prípadov som za zaobišiel bez zapnutia LED diód na osvetlenie scény. Vynikajúca je aj možnosť kombinovať obraz z notebooku a kamery, prípadne premietať okno s obrazom kamery spolu s prezentáciami, či súvisiacimi aplikáciami.
Technické parametre: senzor 1 /2.7 palca CMOS s rozlíšením 1920 x 1080, snímaná plocha: A3 - 297 x 420 mm, rýchlosť snímania max. 30 fps. Rozmery: zložené 367 x 122 x 120 mm, v prevádzke 270 x 317 x 447 mm, hmotnosť 2.6 kg. Cena 622 eur
Zobrazit Galériu