Vlajkový Samsung Galaxy S21 Ultra 5G s podporou S Pen
Modely Galaxy S21 5G a Galaxy S21+ 5G sme predstavili v samostatnej recenzii. Vlajkový model Galaxy S21 Ultra 5G sa od nich odlišuje rozlíšením displeja, podporou elektronického pera a možnosťami fotoaparátov. Prvý dojem po uchopení je veľmi priaznivý. Aj napriek väčším rozmerom a tomu primeranej hmotnosti sa tento smartfón veľmi dobre drží v ruke, pretože je dobre vyvážený a k priaznivému hmatovému dojmu prispieva aj jemne matný povrch sklenenej zadnej steny. Príslušnosť do produktovej rodiny S21 jednoznačne deklaruje podlhovastá, zvislo orientovaná, mierne vystupujúca obdĺžniková kovová platforma s objektívmi hlavného fotoaparátu v ľavom hornom rohu, pričom dva protiľahlé rohy sú zaoblené a dva sú v pravom uhle. Hrany platformy plynulo prechádzajú do zaoblenej hrany smartfónu.
Samozrejmosťou je odolnosť proti vnikaniu prachu a vody podľa požiadaviek štandardu IP68. To znamená, že smartfón by mal vydržať 30 minút v hĺbke 1 a pol metra, takže prípadného náhodného pádu do vody sa obávať nemusíte. Kovový rám dáva prístroju robustnosť a zrejme aj odolnosť, pokiaľ smartfón spadne na roh, alebo hranu. O odolnosti zadnej steny sa ťažko polemizuje, pretože sklo Gorilla Glass je v prvom rade tvrdé a odolné proti poškriabaniu, otázka je, do akej miery je krehké. Tlačidlá sú sústredené na pravej strane – inak povedané, Samsung si tentoraz odpustil tlačidlo aktivujúce asistenta Bixby, ktorý nie je podporovaný vo všetkých krajinách. Ľavá strana bez tlačidiel má výhodu v tom, že smartfón môžete pri fotení oprieť o podložku a jednoduchšie je aj upínanie do držiaka statívu, či selfie tyče. Dvojica klasických tlačidiel na pravej strane je umiestnená tak, že na ne pohodlne dosiahnete. Niekomu možno bude chýbať slot na pamäťovú kartu. Určite vás napadne, že je to chyba, hlavne v súvislosti s možnosťou nakrúcania 8K videí. Opak je však pravda, majitelia kamier a bezzrkadloviek, ktoré nakrúcajú video v tomto rozlíšení, veľmi dobre vedia, aké rýchle a hlavne drahé pamäťové karty musia na tento účel používať, takže 8K video by sa na bežnú pamäťovú kartu aj tak ukladať nedalo. Takže vám bude musieť stačiť 512 GB úložného priestoru pri vyššom modeli.
Displej s marketingovým označením Dynamic AMOLED 2X Infinity-O a rozlíšením WQHD+, čiže 1440 x 3200 pixelov patrí medzi absolútnu špičku a deklarovaný jas 1500 nitov zaručuje výbornú čitateľnosť aj na priamom slnečnom svetle. Na rozdiel od predchodcu S20 Ultra môžete obnovovaciu frekvenciu displeja 120 Hz môžete nastaviť aj pri maximálnom rozlíšení. Displej podporuje aj adaptívne prispôsobenie obnovovacej frekvencie v rozsahu 48 – 120 Hz, pričom, samozrejme, platí, že čím je obnovovacia frekvencia vyššia, tým je zobrazenie plynulejšie, ale smartfón má vyššiu spotrebu. Smartfón sám rozhodne, kedy potrebujete vyššiu frekvenciu a kedy úsporu energie. Čítačka odtlačkov prstov pod povrchom displeja je veľmi rýchla a presná. AlwaysOn režim umožňuje zobrazovať notifikácie a operatívne informácie aj na hibernovanom smartfóne.
K dispozícii som mal aj kryt Silicon Cover with S Pen, ktorého súčasťou je aj stylus, čiže elektronické pero S Pen. Kryt má drážku na uloženie stylusu vľavo, napriek tomu že väčšina z nás sú praváci a písať, či kresliť budeme pravou rukou. Dôvod je jednoduchý – na pravej strane smartfónu sú tlačidlá. Podpora stylusu je vítanou funkciou, avšak na takéto umiestnenie v puzdre rozdiel od Note, kde je stylus vo vnútri tela smartfónu výrazne zväčší šírku smartfónu. Podľa môjho názoru však pridaná hodnota používania stylusu za to určite stojí
Významným vylepšením je nový procesor Exynos 2100, vyrobený 5 nm technológiou. Samsung vo svojich vlajkových smartfónoch do modelov pre USA USA a Čínu montuje procesory Qualcomm Snapdragon a pre zvyšok sveta vlastné procesory Exynos, ktorým v predchádzajúcich verziách síce nechýbal výkon, ale ani nevynikali úspornosťou. Až Exynos 2010 sa Snapdragonom vyrovná aj spotrebou. Podľa tvrdenia výrobcu je nový EXYNOS minimálne o 20 % výkonnejší než procesor v smartfónoch S20. Výkon GPU vzrástol o 25 % a výkon AI koprocesora na výpočty na báze neurónových sietí sa zvýšil viac než dvojnásobne. Aj najnáročnejších hrách je zobrazovanie absolútne plynulé nielen vďaka výkonu grafického jadra, ale aj 120 Hz obnovovacej frekvencii displeja. Reprodukcia zvuku je stereofónna a v intenciách na aké sme zvyknutí u smartfónov je veľmi dobrá, s výborným podaním výšok a vyšších stredov a dokonca s náznakom basov. Slúchadlá môžete pripojiť len cez bluetooth, alebo redukciu z USB-C na Jack.
Model S21 Ultra má snímač hlavného fotoaparátu s rozlíšením 108 megapixelov, avšak v implicitnom nastavení je tento snímač využívaný tak, že združuje 9 pixelov do jedného, takže fotí s rozlíšením 12 MPx. V takomto režime má snímač podstatne vyššiu citlivosť na svetlo. Ak sa prepnete do módu 108 MPx, môžete po zosnímaní záberu snímok orezať a získať tak požadovanú kompozíciu, pričom rozlíšenie bude závisieť od veľkosti výrezu. Ak chcete zábery upravovať dodatočne a zároveň využiť celý rozsah jasovej a farebnej dynamiky snímača, môžete fotiť nielen do JPG, ale aj do formátu RAW s 12 bitovou farebnou hĺbkou. Model Ultra má dva teleobjektívy, jeden klasický s priblížením 3x a jeden teleskopický s 10-násobným priblížením. Obidva fotoaparáty s teleobjektívmi majú snímače s rozlíšením 10 MPx. Štvoricu objektívov dopĺňa ultraširokouhlý s uhlom záberu 120 stupňov a rozlíšením snímača 12 MPx. Pri fotení vzdialených predmetov a scenérií, ku ktorým sa z rôznych príčin nemôžete priblížiť, oceníte Space Zoom, keď budete môcť fotiť „z ruky“ s 30, či dokonca 100 násobným zoomom. Funkcia Zoom Lock pomôže eliminovať chvenie rúk pri fotení. Oproti vlaňajšiemu modelu pribudlo laserové zaostrovanie, ktoré je veľmi rýchle a oceníte ho hlavne pri nakrúcaní videa, trebárs v situácii, keď pred objektívom, ktorý zaberá pozadie ukážete nejaký objekt.
Pri fotení vzdialených predmetov a scenérií, ku ktorým sa z rôznych príčin nemôžete priblížiť, oceníte Space Zoom, keď budete môcť fotiť „z ruky“ s 30-násobným zoomom. Funkcia Zoom Lock pomôže eliminovať chvenie rúk pri fotení. So zoomom nad optickým 10 násobným rozsahom to nepreháňajte, pretože je to de facto digitálny zoom s doostrením na báze umelej inteligencie. Kvalita záberov pri 30-násobnom zoome je na dokumentárne účely postačujúca, ale na sociálne siete by ste v tejto kvalite dali len „paparazzi“ zábery. Ak je to čo i len trochu možné, nepoužívajte zoom a snažte sa prísť dostatočne blízko. Periskopický objektív aj napriek relatívne nízkej svetelnosti f/4.9 dobre fotí aj v šere, či iných náročných svetelných podmienkach. Zábery sú plné detailov. Pri dobrých svetelných podmienkach môžete dosiahnuť dobrý záber aj pri 30 násobnom zväčšení, avšak odporúčam urobiť aspoň 3 zábery a vybrať najlepší. Výborné výsledky dosiahnete aj v nočnom režime. Prekvapila ma účinnosť optickej stabilizácie, ktorá je pri fotení teleobjektívom z ruky kľúčová.
Zábery v nočnom režime hlavným objektívom a teleobjektívom
Zábery v nočnom režime vľavo bez snehu záhrada osvetlená 10 W LED reflektorom, vpravo zasnežená záhrada osvetlená len vzdialeným pouličným osvetlením
Pri fotení v horších svetelných podmienkach expozičná automatika uprednostňuje kratšiu expozičnú dobu, a to aj za cenu vyššieho ISO, ktorého sprievodným javom je farebný šum. Umelá inteligencia síce dokáže eliminovať chvenie rúk pri dlhšej expozícii, ale to umožňuje ostré zábery len pri statických scénach. Len čo je v zábere pohyb, riešením je jedine kratší expozičný čas. Pokiaľ fotíte v pochmúrnom počasí, budete prekvapení výsledkom, algoritmy spracovania obrazu sa snažia v reále v podstate nudnú scenériu s mizernou dynamikou jasov a farieb maximálne vylepšiť.
Oceníte to napríklad na výlete, či dovolenke v atraktívnej lokalite máte zamračené pochmúrne počasie. Umelá inteligencia pri zapnutej funkcii optimalizácia scény sa snaží rozpoznať scénu a prispôsobiť expozičné parametre a tiež spracovanie obrazu, aby ste dosiahli čo najrealistickejší výsledok. Oceníte to napríklad pri fotení jedla, krajiny v ktorej prevláda zeleň a podobne.
Pri niektorých snímkach musí AI trochu podvádzať. Napríklad pri fotení vodopádu by ste na zrkadlovke nastavili vyššiu clonu a exponovali časom 1/10 s, prípadne kratším. To sa u objektívu s konštantou svetelnosťou f/1.8 nedá a záber by aj pri minimálnom ISO 50 bol pri 1/10 sekundy totálne preexponovaný. Preto je potrebné prúdy vody rozmazať umelo. Pri zapnutej optimalizácii scény, ak to okolnosti vyžadujú, sa automaticky aktivuje nočný režim. Zábery v nočnom režime, kde sa exponuje 3 – 4 sekundy sú vynikajúco prekreslené a majú vysokú jasovú a v rámci možností aj farebnú dynamiku. Tá totiž závisí od parametrov osvetlenia. Pri LED svietidlách bude vynikajúca, naproti tomu v takmer monochromatickom žltom svetle sodíkových výbojok bude mať všetko žltý odtieň.
Pre test umelého rozostrenia pozadia som úmyselne vybral pomerne členitý model auta, kde pozadie presvitá aj cez okná a popod blatníky. Pozadie bolo od modelu vzdialené len 50 cm. Napriek tomu bolo rozostrenie výborné, takmer rovnako realistické ako pri fotení zrkadlovkou.
Porovnanie fotoaparátov s Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a Huawei Mate40 Pro
Ak chcete zábery upravovať dodatočne a zároveň využiť celý rozsah dynamiky snímača, môžete fotiť nielen do JPG, ale aj do formátu RAW s 12-bitovou farebnou hĺbkou. Ak fotíte pri implicitnom nastavení do formátu JPEG, zábery či už za dobrých, alebo náročných svetelných podmienok sú vynikajúce, so živými farbami, presne také, aké sa páčia na sociálnych sieťach alebo pri prezeraní nielen v smartfóne, ale aj v počítači alebo na televízore.
Pri nakrúcaní videí môžete využiť takzvaný režim režiséra, v ktorom môžete priebežne kombinovať zábery zo všetkých objektívov hlavného fotoaparátu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok, odporúčame aspoň zbežne preštudovať úskalia strihu „v osi“. Ide o to, že keď meníte ohniskovú vzdialenosť, mali by ste zároveň zmeniť polohu, odkiaľ nakrúcate. No ak prestrihnete zo širokouhlého záberu na detail, neprekáža to. Veľmi zaujímavý je aj režim Vloger, v ktorom môžete vo videu kombinovať zábery zadnej kamery so zábermi selfie kamery na vás. Funkcia jednotlivého snímania funguje tak, že počas nastaveného času – implicitne 10 sekúnd sa nahráva video vo vysokom rozlíšení. Vy počas tejto doby môžete meniť uhol snímania. Výsledkom bude niekoľko záberov s rôznym priblížením rôzne spracované. Pri fotení záberov, kde chcete zdôrazniť hlavný objekt rozostrením pozadia, treba vybrať trochu nelogicky označený režim na výšku. Pomocou nástroja Vlogger View možno robiť zábery predným aj zadným fotoaparátom súčasne.
Selfie fotoaparát má rozlíšenie 40 MPx. Kvalitné statické selfie zábery som od smartfónu tejto cenovej kategórie očakával, no veľmi príjemne ma prekvapila kvalita videa vrátane stabilizácie obrazu pri chôdzi.
Smartfóny produktovej rodiny S21 sa dodávajú bez nabíjačky. V balení je len kábel s konektormi USB-C na obidvoch stranách. Je to správne rozhodnutie, pretože väčšina z nás má niekoľko nabíjačiek, prípadne možno použiť nabíjačku k ultrabooku či MacBooku s konektorom USB-C. Deklarovaný príkon nabíjania je 25 W, praktický príkon, samozrejme, závisí od použitej nabíjačky. Samozrejmosť je podpora bezdrôtového nabíjania s technológiou Fast Wireless Charging s maximálnym výkonom 15 W a reverzné bezdrôtové nabíjanie, takže zo smartfónu si môžete nabiť iný smartfón, inteligentné hodinky alebo slúchadlá. Batéria mi vydržala jeden a pol dňa veľmi intenzívneho a dva dni bežného používania, takže v tomto ohľade došlo k výraznému zlepšeniu.
Firemní používatelia ocenia možnosti certifikovanej bezpečnostnej platformy Samsung Knox Vault, ktorá je implementovaná na úrovni čipovej súpravy. Pri kopírovaní fotografií do cloudovej služby alebo počítača som si všimol, že smartfón mi ponúka možnosť odstrániť z fotografií všetky lokalizačné údaje predtým, ako ich niekde zverejním. Tento nástroj na ochranu súkromia sa nazýva Private Share. Takisto môžete nastaviť aj pravidlá pre to, kto má byť vami zdieľaný obsah viditeľný a ako dlho majú byť fotografie alebo videozáznamy zdieľané.
Verdikt: Luxusný výkonný smartfón s vynikajúcimi fotoaparátmi, dobrou výdržou batérie a stylusu
Technické údaje:
Procesor: osemjadrový 64-bitový Exynos 2100 s frekvenciou jadier (Cortex-X1 2,9 GHz + 3× Cortex-A78 + 4× Cortex-A55), 5 nm technológia; GPU ARM Mali-G78, pamäť: 12/16 GB RAM, 128 /256/512 GB úložný priestor; displej: 6.8 palcový zakrivený Quad HD+ Dynamic AMOLED (1440 x 3200 px) 515 PPI, 1500 nit; Pamäť: 12GB/16 GB RAM, 128 GB/256 GB/512 GB úložný priestor; Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 12 MPx 1.4µm, F2.2 f/2.2; hlavný širokouhlý: 108 MPx, 0.8 µm f/1.8 OIS, teleobjektív1: 3x zoom, 10 MPx, 1.22 µm, f/2.4; teleobjektív2: 10x zoom, 10 MPx, 1.22 µm, f/4.9; predný fotoaparát: 40 MPx, 0.7 µm, f/2.2, Dual Pixel; Operačný systém Android 11 s nadstavbou OneUI 3.1; Batéria: 5 000 mAh; Rozmery a hmotnosť: 165.1 x 75.6 x 8.9 mm, 228 g. Cena: 12 GB RAM/128 GB - 1249 eur, 12 GB RAM/256 GB - 1299 eur, 16 GB RAM/512 GB - 1429 eur
+ výborný displej, podpora stylusu, výkonný procesor a grafika, výdrž na batériu, výborné fotoaparáty, kvalitné nočné zábery
- pomalšie nabíjanie, potešil by slot na pamäťovú kartu
Hodnotenie: 10
Zobrazit Galériu