S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

4

Väčšina odpočúvacích zariadení, takzvaných ploštíc, informácie, ktoré zachytí, prenáša pomocou rádiového prenosu, čiže vyžaruje elektromagnetické vlny, a to bez ohľadu na to, v akom pásme vysiela a aký typ modulácie využíva. A práve rádiové vysielanie poskytuje šancu tieto zariadenia odhaliť a buď ich zneškodniť, alebo v sofistikovanejšom prípade použiť na podstrčenie falošných informácií. Komerčne dostupné odpočúvacie a monitorovacie zariadenia sú v súčasnosti také malé, že ich možno umiestniť prakticky do akéhokoľvek bytového doplnku alebo zariadenia, ktoré je súčasťou miestnosti, ako je napríklad požiarny detektor a podobne. 

Video predstavuje funkcie detektora a postup vyhľadávania komerčne dostupnej „ploštice“



Zariadenie iDetektor Raksa-120 má tvar aj veľkosť prívesku na kľúče a je schopné detegovať všetky typy zariadení na odpočúvanie, ktoré využívajú prenos pomocou rádiových vĺn, teda akékoľvek formy bezdrôtových ploštíc, bezdrôtové skryté kamery, sledovacie zariadenia, ako aj odpočúvanie cez mobilný telefón. Jeho obsluha je jednoduchá, takže ju zvládne aj laik. Detektor skenuje frekvenčné pásma v rozsahu od 50 MHz do 3,8 GHz a deteguje analógové aj digitálne vysielanie, takže vyhľadáva ploštice, GPS lokátory, odpočúvanie cez telefón aj skryté bezdrôtové kamery. Umožňuje detekciu prevádzky GSM v pásmach GSM 850/900/1800/1900, UMTS (3G) 850/ 900/1800/1900/2100 a CDMA450 (A-H)/800/1900, odhalí analógové vysielanie s amplitúdovou, frekvenčnou aj impulzovou moduláciou a vysielače s digitálnou moduláciou FSK či PSK a takisto vysielače so širokopásmovou moduláciou a šírkou pásma do 10 MHz.

Môžete využiť jednorazové vyhľadávanie aj trvalé monitorovanie. V režime monitorovania detektor najskôr zmeria úroveň všetkých rádiových signálov v danom priestore a následne vás automaticky informuje o prípadných zmenách. Upozorní vás, ak sa v sledovanom priestore objavil zdroj rádiového vysielania, ktorý tam predtým nebol, alebo ak niektorý zo zdrojov signálov zmenil charakter svojej prevádzky. Typický príklad zmeny režimu vysielania je mobil, ktorý si občas v pokojovom režime vymieňa s bázovou stanicou údaje, ale keď z neho aktivujete hovor napríklad na prenos hovoreného slova „von“, bude vysielať intenzívne a nepretržite. Vďaka adaptačným algoritmom nehrozia falošné alarmy v dôsledku zmien intenzity signálov na pozadí, spôsobených napríklad pohybom osôb a podobne. Pre každý zdroj vysielania si môžete nastaviť úroveň, po ktorej prekročení vás detektor upozorní. Samozrejme, aj pri zaznamenaní nového signálu vás detektor upozorní zvukovým signálom a všetky informácie sú zahrnuté do protokolu, ktorý si môžete kedykoľvek pozrieť.

Ukladanie údajov oceníte pri detekcii zariadení, ktoré nevysielajú kontinuálne, ale zaznamenané údaje spracujú, skomprimujú a vysielajú ich len občas. Detektor dokáže zaznamenať až 200 detegovaných alarmov, pričom ukladá dátum a presný čas, ako aj silu signálu. Informácie sa zobrazujú na farebnom displeji OLED s rozlíšením 128 × 64 pixelov.

Režim Sweep čiže rozmietanie po aktivovaní zobrazí všetky zdroje rádiového vysielania v sledovanom priestore vrátane ich aktuálnej intenzity signálu. Ak je zdrojov signálu viac, než dokáže displej zobraziť naraz, periodicky prepína stránky so zoznamom vysielačov. 

Skryté odpočúvacie alebo sledovacie zariadenie ľahko nájdete po prepnutí do módu Search. Od zariadenia tejto veľkosti nemôžete očakávať, že určí smerový vektor k vysielaču, ale to nie je vôbec potrebné. Stačí vám údaj o intenzite signálu, ktorý sa zobrazuje numericky aj graficky ako výsek na kruhovom grafe. Pri vyhľadávaní sa mi osvedčilo obísť miestnosť po obvode a pri zaznamenaní zvýšenia sily signálu sa začať postupne približovať k miestam, kde by odpočúvacie zariadenie mohlo byť ukryté. Môže to byť lampa, kvetináč, prípadne nejaký dekoračný predmet. Detektor neoklame ani umiestnenie ploštice blízko iného, legálneho zdroja rádiového signálu, ako je napríklad Wi-Fi router. Po priblížení zhruba na 20 cm od vysielača začne detektor pípať, a ako sa k zdroju signálu približujete, zvyšuje sa intenzita pípania. Ak chcete nenápadne zistiť, či sú nejaké odpočúvacie zariadenia nainštalované v miestnosti, kam vás pozvali na rokovanie, stačí prepnúť detektor na vibrovanie a nenápadne sa prejsť po miestnosti. 

Režim rozdielového prehľadávania (Dif.Search) je vhodný na identifikáciu analógových zdrojov signálu, ktoré sú v tomto režime indikované presnejšie než v štandardnom režime vyhľadávania. Používateľ nastaví referenčný bod, od ktorého sa meria sila signálu hľadaného vysielača. Digitálne vysielače čiže prístroje využívajúce GSM, UMTS (3G), CDMA, DECT, bluetooth, Wi-Fi a iné vysielače v pásme 2,4 GHz presnejšie indikujete v režime Digital signals.

Pri testovaní som používal profesionálne odpočúvacie zariadenie 3KL, ktoré má veľmi citlivý mikrofón, takže zachytí aj veľmi slabé zvuky, pričom bežný rozhovor zachytí aj na 10 metrov. Ploštica má dosah v otvorenom priestore do 1500 metrov, v urbanizovanej oblasti 200 – 300 metrov a to si už vyžaduje určitý vysielací výkon. Tieto odpočúvacie zariadenia fungujú v pásme 430 – 440 MHz, takže bežným prijímačom sa vysielaný signál počúvať nedá. Vyskúšal som aj vlastnoručne vyrobené zariadenie s kondenzátorovým mikrofónom a jedným tranzistorom NPN, ktorého vysielač využíva Millerovu kapacitu kolektorového prechodu tranzistora a vysiela na okraji rozhlasového pásma FM. Aby to bolo zábavné, požiadal som členov rodiny, aby mi zariadenia čo najlepšie ukryli. Pri každom teste som plošticu našiel za menej ako minútu, a to aj vtedy, ak bola ukrytá v blízkosti Wi-Fi routera.

Technické parametre: 

Frekvenčný rozsah 50 – 3800 MHz, citlivosť 0 mV/m, dynamický rozsah 50 dB, šírka pásma 10 MHz, výdrž batérie 4 – 12 hodín, rozmery: 77 × 43 × 18 mm, hmotnosť 35 g. 

Cena: 692 EUR

Produkt je k dispozícii v e-shope www.spyshop24.cz.

Verdikt: Vreckový, intuitívne použiteľný a veľmi citlivý detektor odpočúvania 

Hodnotenie: 95

Tip redakcie: Citlivosť a jednoduchosť obsluhy 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
detektor odposluchov Raksa 120 detektor ploštíc

4 komentáre

hmmmmmmmm reakcia na: Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

3.7.2020 19:07

Селективный индикатор поля RAKSA-120 21 500 руб.

Арт. 5843
21,500RUB =
267.421 eur.
EUR
Reagovať

hmmmmmmmm reakcia na: Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

3.7.2020 19:07

Селективный индикатор поля RAKSA-120 21 500 руб.

Арт. 5843
21,500RUB =
267.421 eur.
EUR
Reagovať

Je to výrobok ruskej firmy reakcia na: Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

1.7.2020 14:07
S tým aliexpresom ste totálne vedľa. Detektor Raksa 120 je výrobkom ruskej firmy Telesystems sídliacej v Zelenograde pri Moskve. https://en.wikipedia.org/wiki/Telesystems_(company) A ak sú Rusi v niečom dobrí tak to je práve technika pre špionáž. Produkty vyváža do do Izraela, USA, Velkej Británie, Kanady, Francie, Nemecka, Talianska, Austrálie...
Reagovať

zlodeji reakcia na: Vreckový detektor „ploštíc“ iDetektor Raksa-120

1.7.2020 08:07
dalsi taky co kupuje veci na aliexprese za 20 a predava za 600
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať