S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Výkonná pracovná stanica ROG Zephyrus Duo 15 GX550 s dvomi displejmi

0

Popri pravdepodobne najvýkonnejšom hardvéri, aký sa do pomerne tenkého notebooku s 15,6-palcovým displejom dal v súčasnosti nainštalovať je hlavným lákadlom nového modelu ROG Zephyrus Duo 15 druhý displej ScreenPad Plus, ktorý je nad klávesnicou a pri otvorení notebooku sa mierne vyklopí, čím sa vytvorí pre používateľa akceptovateľný pozorovací uhol.  

Videorecenzia



Ako naznačujú výkonové parametre a označenie ROG (Republic of Gamers), notebook je určený pre hráčov, avšak veľmi elegantný dizajn bez „herných“ výstredností situuje tento prístroj hlavne do pozície  pracovnej stanice pre ľudí, ktorí potrebujú nekompromisný výpočtový a grafický výkon a druhý dotykový displej bude pre nich predstavovať výraznú pridanú hodnotu, pretože na ňom môžu spúšťať ďalšie aplikácie, ktoré potrebujú, bez toho aby zaberali miesto na hlavnom displeji.

Displej ScreenPad sa pri otvorení notebooku odklopí približne o 15°. Pod ním sú otvory na nasávanie vzduchu do ventilátorov

Umiestnenie dotykového displeja ScreenPad Plus priamo nad klávesnicou totiž priamo vyzýva na dotykové ovládanie. Na tomto displeji si môžete napríklad zobraziť dotykovú numerickú klávesnicu, aplikáciu na kreslenie a podobne. Primárny displej má rozlíšenie 4K a pokrýva 100% farebného priestoru AdobeRGB, takže  ROG Zephyrus Duo 15 vynikajúco poslúži aj ako pracovná stanica pre grafikov, editorov fotografií, či videa. Hodnota 99.6% nameraná kolorimetrickou sondou, údaj výrobcu potvrdzuje. Jas podsvietenia som nameral 440 cd/m2 a meranie osciloskopom s optickou sondou potvrdilo, že na reguláciu jasu sa nepožíva PWM.

Umiestneniu druhého displeja je do značnej miery podriadená konštrukcia celého prístroja, predovšetkým klávesnica, ktorá je posunutá úplne dopredu a touchpad umiestnený úplne vpravo. Takéto umiestnenie klávesnice v praxi znamená, že sa predpokladá používanie hlavne na stole, kde je ergonómia práce rovnaká, ak nie lepšia ako s bežnou klávesnicou. Lepšia preto, lebo súčasťou balenia je aj podložka pod zápästie z pružného a na dotyk príjemného materiálu, ktorú si položíte pred prednú hranu klávesnice. Napriek tomu, že nemá magnetické prichytenie tak je pomerne stabilná.

Klávesy majú trochu tuhý chod, avšak možno aj vďaka tomu je písanie presné a ak ovládate strojopis tak aj rýchle. Klávesy PgUp, PgDn, Home a End tu nenájdete, pretože vpravo musel zostať priestor na touchpad, avšak pomocou tlačidla vľavo od vypínacieho tlačidla môžete tieto funkcie realizovať pomocou kurzorových šípok. Klávesnica má farebné RGB podsvietenie. Na umiestnenie touchpadu vpravo si paradoxne vôbec nemusíte zvykať, je totiž tam, kde by ruka intuitívne hľadala myš. Keďže má presne opačnú orientáciu, než obrazovka, na vodorovný posun kurzora hoci cez 2/3 šírky displeja budete musieť pri implicitnom nastavení urobiť dve, prípadne možno až tri gestá, takže odporúčam myš. Ako je pri tomto modelovom rade u ASUSu zvykom, touchpad môže fungovať aj ako dotyková numerická klávesnica s podsvietenými symbolmi. Na správnu intenzitu ťuknutia si treba zvyknúť, radšej silnejšie, než slabšie, pretože pomocou numerickej klávesnice zadávate číselné hodnoty, kde na rozdiel od textu je napríklad v čísle účtu chýbajúca číslica, alebo preklep fatálny problém. 

Po otvorení notebooku sa displej ScreenPad Plus vyklopí približne o 15°, pričom tento uhol je fixný a nemôžete ho zmeniť. Druhý displej má rovnaké horizontálne rozlíšenie ako hlavný displej, čiže 3840 pixelov, na výšku však má len 1100 obrazových bodov. Konfigurácia obrazoviek zodpovedá ich fyzickému umiestneniu, čiže sekundárny displej je rozšírením primárneho. V praxi to znamená, že môžete okná aplikácií flexibilne presúvať z jednej obrazovky na druhú. Pri presunutí aplikácie na dotykový displej sa jej okno zmenší, takže sa lepšie prispôsobí menšej výške displeja.  Názorne to vidieť vo videorecenzii. Toto zmenšenie však v niektorých prípadoch bude mať za následok hošiu čitateľnosť drobnejších textov. Nakoľko dotykový je len sekundárny displej, zrejme potrvá pár desiatok minút, kým si na to zvyknete a trochu si prstami zababrete hlavný displej, kým si zvyknete, že nie je dotykový. 

ScreenPad môžete využiť pre aplikácie u ktorých sa primárne predpokladá ovládanie dotykom

Kamera je vyriešená ako externý modul, ktorý súčasťou balenia a pripája sa cez USB. Môžete ju buď uchytiť na horný rámik obrazovky, alebo umiestniť do pribaleného držiaka so statívovým závitom  a niekam položiť, alebo umiestniť na statív. Je to flexibilné riešenie, ktoré umožní prispôsobiť polohu kamery okolnostiam a svojmu komunikačnému partnerovi môžete ukazovať rôzne zábery bez toho aby ste museli hýbať celým notebookom.

Kamerový modul uchytený na rámiku displeja

Kamerový modul na statíve

Konektorová výbava modelu ROG Zephyrus Duo 15 je štandardná a konektory sú nielen po stranách, ale eternetový, HDMI a jeden USB port je aj na zadnej strane. Samozrejmosťou v tejto kategórii je port USB-C s podporou technológie Thunderbolt 3. Reproduktory sú po stranách v prednej časti pod klávesnicou a sú nasmerované nadol. 

Pohľad na klonektory na pravej strane

Konektory na ľavej strane

Konektory vzadu

Na testovanie som mal model ROG Zephyrus Duo 15 GX550LXS s procesorom Intel Core i9-10980HK 32 GB rýchlej RAM a grafikou Nvidia RTX 2080 Super Max-Q, čiže najvýkonnejšie „železo“, ktoré je momentálne pre notebooky k dispozícii. Konštruktéri sa samozrejme snažili dosiahnuť čo najúčinnejšie chladenie. Dva ventilátory, ktoré ak treba vedia vytvoriť masívny prúd chladiaceho vzduchu nasávajú vzduch zhora aj zdola a vyfukujú ho vzadu a v zadnej časti bočných stien. K účinnému chladeniu prispievajú aj pomerne vysoké nožičky zlepšujúce prúdenie vzduchu okolo spodnej steny.  

RAM je tvorená dvomi 16 GB modulmi, pričom jeden je v slote a druhý prispájkovaný na základnej doske. Po prípadnej výmene jedného modulu za 32 GB, môžete mať celkovú pamäťovú kapacitu 48 GB. Úložný priestor tvoria dva terrabajtové SSD moduly v slotoch M.2 takže aj v tomto ohľade je priestor na prípadný upgrade. Budete ale musieť počkať, kým na trhu budú dvoj, alebo viac terrabajtové moduly za akceptovateľnú cenu. 

Podľa toho, čo plánujete si môžete nastaviť buď režim uprednostňujúci tichý chod ventilátora, keď je príkon obmedzený na 60 W, prípadne o niečo výkonnejší vyvážený profil. V režime Turbo, ktorý môžete použiť len pri napájaní z 240 W zdroja dokážete z procesora a grafického čipu vyžmýkať maximum, samozrejme v intenciách chladenia. V manuálnom režime môžete nastavovať otáčky ventilátora vzhľadom na teplotné parametre.

Pri testovaní koncom júla, keď teploty neklimatizovaných priestorov atakovali 30° C som tak mohol ventilátor vytočiť na maximálne otáčky. V tichom a vyváženom režime môžete notebook napájať aj zo 65 W  USB-C zdroja, ktorý je takisto pribalený.  Výdrž na batériu sa v tomto prípade veľmi zovšeobecňovať nedá, pretože závisí nielen od toho čo práve robíte, ale aj na jase podsvietenia obidvoch displejov. Pri pozeraní videa, alebo bežnej práci s aplikáciami Office a striedmom, no príjemnom podsvietení sa mi podarilo dostať sa tesne nad 4 hodiny a s deaktivovaným displejom ScreenPad Plus na 4 hodiny a 40 minút

Ak to zosumarizujem  sekundárny displej je veľmi praktický, či už na video hovory tak počas tímovej spolupráce a samozrejme aj počas tímového hrania. K tomu prispieva aj kamera, ktorú môžete uchytiť na horný rámik displeja, alebo umiestniť na statív alebo položiť na vhodné miesto.  

Verdikt: Atraktívna a výkonná pracovná stanica s dvomi displejmi

Technické parametre: Procesor: Intel Core i9-10980HK (Comet Lake) taktovacia frekvencia 2.9 GHz, 32 GB DDR4 3 200 MHz, 2 TB PCIe SSD, grafika NVIDIA GeForce RTX 2080 8 GB, primárny displej 15.6", rozlíšenie UHD 3840 x2160 IPS 60 Hz; sekundárny displej 3840  x 1100 px dotykový; konektivita: WiFi 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C s podporou Thunderbolt 3, DP 1.4 a PowerDelivery 3.0, 3 × USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 2x 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón, batéria 90 Wh; rozmery  360 x 268 x 21 mm, hmotnosť 2.4 kg.

Benchmark: 3D Mark Time Spy: 7422, Port Royal: 4619  

Cena: 4 539 eur

Plusy. mínusy: 

+ Dizajn, sekundárny dotykový displej, výkon, tiché ventilátory, rozšíriteľnosť
- Niekomu môže vadiť klávesnica úplne vpredu

Hodnotenie: 94 %

  • Dizajn a konštrukcia: 93 %
  • Výkon: 93 %
  • Konektivita: 95 %

Tip redakcie: Top produkt

Kúpite v: Datacomp.sk

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX550 pracovna stanica ROG Zephyrus Duo 15

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať