Výskumníci vyvíjajú umelú inteligenciu, ktorá môže zabrániť inej umelej inteligencii v rozpoznávaní tvárí
Niekedy je použitie systému na rozpoznávanie tváre kontroverzné. Napríklad školy v Číne používajú kamery na rozpoznávanie tváre na monitorovanie študentov.
Práve obavy týkajúce sa používania monitorovacích systémov s umelou inteligenciou motivovali výskumných pracovníkov z Torontskej univerzity, aby proti nim vyvinuli obranu. Profesor Parham Aarabi a postgraduálny študent Avishek Bose vytvorili algoritmus, ktorý dokáže dynamicky rušiť rozpoznávanie tváre pomocou ľahkých transformácií obrazu.
„Súkromie osôb je čoraz väčší problém, pretože rozpoznávanie tváre sa stále zlepšuje,“ uviedol profesor Aarabi vo svojom vyhlásení. „Toto je jeden zo spôsobov, ako užitočné systémy brániace rozpoznávaniu tváre môžu bojovať proti tejto schopnosti.“
Produkty a softvér tohto zamerania nie sú úplne nové. Už v roku 2016 výskumníci z Carnegie Mellon navrhli okuliarové rámy, ktoré by mohli oklamať takéto systémy a spôsobiť nesprávne identifikovanie ľudí. V novembri 2017 zasa odborníci na MIT a z japon ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH