S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Vytvárame webové stránky / 11. časť

Archív NXT
0

Vytváranie stránok prináša požiadavku na použitie skriptovacieho jazyka PHP. Na rozdiel od JavaScriptu, ktorému sme sa vminulosti venovali, je tento jazyk interpretovaný na strane servera. To znamená, že skript sa nevykonáva na počítači upoužívateľa, ale do počítača sa prenášajú už konkrétne výsledky vykonaného skriptu.

Skript sa teda ani nesťahuje do klientskeho počítača ako vprípade JavaScriptu. Výhodné je to napríklad preto, že ochránite svoj kód, keďže aj po zobrazení zdrojového obsahu stránky bude vidieť len jej výsledok, ako ho vidí používateľ.

Základy vPHP

Aby bol pre vás tento seriál čo najviac užitočný, poďme hneď na nejaké praktické ukážky, ako sa dá PHP využiť aako sa pracuje so syntaxou. Existujú v zásade dva spôsoby zápisu.

PHP_Zapis.png

Na prácu s kódom PHP odporúčame editor, ktorý zvýrazní syntax – na obrázku vidno vloženie kódu priamo do stránky HTML

// kod
?>

Toto je úplný zápis, slovo php však môžete vynechať. Servery uposkytovateľa sú nastavené tak, aby správne spracovali aj skrátený zápis. Každý riadok treba ukončiť bodkočiarkou ana premenné sa používa znak dolára. Ako vidieť, komentár je za dvoma lomkami. Toto je jednoriadkový komentár. Viacriadkový treba zapísať medzi lomku ahviezdičku /* komentár */.

Zatiaľ použijeme vnorený zápis PHP, je to podobné ako pri CSS. Najprv si vytvoríte štruktúru dátových premenných, prípadne výpočtov apotom ich ľahko použijete vtexte. Na zobrazenie textu sa používa príkaz echo aprint.

$cislo_pi = '3,14';
?>

Ludolfovo cislo Pí je:

Pri zápise si musíte dať pozor na malé aveľké písmená. Tie sa rozlišujú nielen pri názve premenných, a tak $x a $X sú dve rozličné premenné.

VPHP sa dajú spracúvať všetky základné matematické operácie aporovnania výrokov. Zápis na sčítanie premenných môže vyzerať takto:

$a=13;
$b=7;
$c=$a+$b;
echo $c;
?>

Výsledok sčítania je

Bežné sú prípady, keď treba zapísať do premennej nejaký text. Ak je text jednoslovný, napríklad aj spojený podčiarkovníkom, postačí zápis ako pri čísle. Vprípade, že premenná obsahuje viac ako jedno slovo, treba ich ohraničiť úvodzovkami. Vmnohých prípadoch prídete na to, že zápis PHP nie je úplne odlišný, len sa treba naučiť pár znakov syntaxe. Spájanie slov do úvodzoviek sa používa aj vprograme cmd, ak chcete pracovať sadresármi smedzerou vnázve. Všimnite si aj to, že sme vopred nešpecifikovali, oaký typ premennej ide. To robí interpreter automaticky podľa jej použitia. Spájanie dvoch premenných vrámci jedného výpisu echo treba oddeliť bodkami, napríklad echo $text_1 . " " . $text_2;

Uvádzame aj pár príkladov, ktoré môžete na začiatok využiť, neskôr ich určite budete potrebovať pri komplexnejších úlohách. Na skrátenie vynechávame riadky sdefinovaním zápisu PHP, tie vo svojom zdrojom kóde musíte zakaždým uviesť.

echo strlen("Pocet znakov sa da spocitat"); – funkcia na počítanie znakov vcelom texte. Počítajú sa aj medzery.

echo strpos("Magazin PC REVUE","REVUE"); – zobrazuje pozíciu prvého písmena vtexte. Výsledkom je hodnota 11, pretože je započítaná aj nultá pozícia písmena M.

echo strtolower("PC ReVuE"); – skonvertuje všetky znaky na malé písmená, funkcia strtoupper funguje opačne.

Všetkým príkladom tu zatiaľ chýba ďalšia základná vec, ato pridanie nového riadka. Môžete to robiť značkami HTML, ale už keď pracujete skódom PHP, jednoduchšie je použiť značku BR priamo vňom, napríklad takto: echo "
";

Include

Na začiatok práce sPHP využijete aj tento príkaz. Je to výborná vec, ak vytvárate stránky cez šablóny CSS akód každej znich máte umiestnený vsamostatnom súbore HTML. Iste, môžete časť definovať do súboru CSS, ale cez PHP sa dá elegantne vyriešiť, aby ste nemuseli meniť jednu vec vkaždom súbore HTML samostatne. Predstavme si, že potrebujeme na každej stránke uviesť tento kód:

Júnové vydanie magazínu PC REVUE

Ten sa však bude meniť každý mesiac astránok, ktoré majú tento údaj napríklad vpätke, je desať. Je nepohodlné meniť to vkaždom súbore HTML. Do hlavnej stránky vložte kód include "patka.html"; vsekcii na zápis PHP apotom sa vmieste vloženia kódu bude zobrazovať na stránke. Príklad môže byť podstatne komplexnejší ahodí sa napríklad na to, aby ste cezeň využili napríklad vkladanie menu. Zmenu názvu tlačidiel alebo obsahu roletových menu stačí upraviť len raz anetreba to robiť vkaždom súbore HTML, kde sa menu použije. Rovnako ako kód HTML môže stránka obsahovať kód PHP. Tým si zabezpečíte vyčistenie hlavného súboru, kde sa sústredíte na obsah, od skriptov. Pri potrebe niečo upraviť vo výpočte alebo funkcionalite kódu PHP upravujete len jeden súbor skódom. Ďalšia možnosť je poistiť vloženie súboru, aby nedochádzalo kviacnásobnému vloženiu príkazom include_once.

Dátum ačas

Obligátne funkcie predstavujú príkazy na prácu sdátumom ačasom. Na úplne základné zobrazenie aktuálneho dátumu stačí vpríkaze echo vyvolať funkciu date, napríklad takto: echo date("d.m.Y"); Tu je číslovanie, aké bežne používame,začína sa od jednotky, nie od nuly. Podľa potreby môžete bodky nahradiť pomlčkami alebo lomkami. Vo verzii PHP 5 je zavedených niekoľko nových funkcií na prácu sdátumom ačasom. Príkazom echo date("H:i:s"); sa zobrazí čas vo formáte 23:34:46, teda vporadí hodiny, minúty asekundy. Používanie rôznych spôsobov zápisu treba preštudovať vreferenčnej príručke PHP, kde sú všetky zástupné znaky tejto funkcie rozpísané. Vloženie medzery apísmena aza písmeno s zobrazí hodnotu am alebo pm. Ak bude písmeno aveľké, zobrazia sa značky označujúce dopoludnie apopoludnie takisto veľkými písmenami.

Záver

Keďže sa skripty vykonávajú na strane servera, je potrebné mať na počítači virtuálny server alebo použiť webový priestor uposkytovateľa webhostingu. Úplne najjednoduchší spôsob je využitie externého servera. Jednoducho nahráte súbor na FTP aotvoríte vprehliadači. Nabudúce vám ukážeme, ako rozbehať vlastný server na klientskom počítači, aby ste mohli testovať svoje weby aj bez pripojenia na internet.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať