CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Vytvárame webové stránky / 9. časť

Archív NXT
0

Poďme sa pozrieť na to, ako rozbehať vlastný redakčný systém. Vtejto časti ukážeme, ako krok za krokom na vašom serveri sprevádzkovať WordPress. Inštaláciu slovenskej verzie nájdete na našom Virtual DVD.

Inštalácia

Najprv treba nahrať skomprimovaný balík znášho DVD na váš server, prípadne použiť špeciálny balík pre Web Matrix 2, ako sme opisovali v predošlej časti. Keďže je tu viac ako 1000 súborov, je vhodné uploadovať na server celý balík a rozbaliť ho potom pomocou služby WebFTP, ktorú poskytovatelia webhostingu ponúkajú. Je to najrýchlejší anajpohodlnejší proces. Ak už máme súbory rozbalené vhlavnom webovom adresári (označovaný ako web alebo www), vinternetovom prehliadači treba zadať adresu vášho webu. Automaticky sa načíta sprievodca inštaláciou.

Vprvom kroku musíte zadať napojenie na databázu. Tú si na serveri vytvoríte vadministračnom rozhraní poskytovateľa hostingu aúdaje zadáte do zobrazených polí. Štandardný hostiteľ databázy je localhost, no nie vždy to platí. Keby sprievodca zobrazil chybu, treba zistiť, či váš webhosting nepoužíva špeciálnu cestu kdatabáze. Po úspešnej konfigurácii zadáte informácie ovašej stránke. Rozhranie je vslovenskom jazyku, takže ľahko pochopíte, čo je potrebné vyplniť. Kliknutím na tlačidlo Inštalovať WordPress dokončíte inštaláciu aprihlásite sa do rozhrania cez zadané meno aheslo.


Inštalácia redakčného systému

Nastavenie systému

Začíname na Nástenke, čo je prehľad kompletného systému. Tu nájdete informácie očlánkoch, komentároch arýchle odkazy do nastavení systému. Vprípade, že sú dostupné nejaké aktualizácie, informácia onich sa zobrazí vľavom paneli. Okrem štandardných aktualizácií novších verzií systému sa zobrazujú aj témy a moduly. Stačí ich len vybrať apotvrdiť inštaláciu. Všetky zmeny sa vykonajú automaticky. Panel slúži na vstup do sekcií nastavení. Prv než pridáte článok, venujte pozornosť prispôsobeniu systému včasti Nastavenia. Včasti Písanie je zaujímavá možnosť publikovania článkov cez e-mail. Zadajte POP3 server e-mailovej služby, ktorú bude WP kontrolovať, aprihlasovacie údaje. Články budú ztela správy automaticky vložené do redakčného systému. Podľa obsahu webu odporúčame upraviť sekciu komentáre. Ak potrebujete použiť WP na viac-menej statickú stránku anechcete, aby jednotlivé články mali možnosť pridávania komentárov, zrušte voľbu Povoliť ľuďom pridávať komentáre k článkom. Ide oštandardné nastavenie pre celý web, pri jednotlivých článkoch sa dajú nastavenia dodatočne upraviť. Tu možno upraviť aj podmienky ich pridávania, atak môžete obmedziť príspevky len na registrovaných používateľov. Pri vkladaní obrázkov do článku sa použijú miniatúry. To, aké budú mať parametre, nastavíte včasti Multimédiá. Aby boli články prístupné cez dobre zrozumiteľné linky, sekcia Trvalé odkazy nastaví linky pre všetky články podľa vami vybraného vzoru. Použiť môžete odkaz len sčíslom článku alebo odkaz sjeho názvom adátumom publikovania atď. Možností je niekoľko, stačí si len vybrať. Meniť sa dá kedykoľvek, ale neodporúčame to. Používatelia by sa na článok nemuseli dostať, ak si uložia jeho predchádzajúcu adresu URL.


Pri prvých pokusoch aj na pravidelné zálohy odporúčame využiť exportovanie dát. Ide osúbor vo formáte XML, ktorý potom môžete ľahko importovať do inej inštalácie WP alebo ho použiť vprípade straty dát. Odporúčame exportovať všetok obsah.

Sekcia Používatelia slúži na pridávanie používateľov, ktorí budú vredakčnom systéme publikovať. Vybrať treba rolu, teda prístupové oprávnenia. Na bezproblémové publikovanie musíte vybrať rolu Autori alebo Editor.

WP.png

Hlavný prehľad ostave článkov

Vzhľad webu

Určite budete chcieť upraviť vzhľad stránok ana to sa dajú využiť šablóny aich inštalácia priamo zrozhrania. Včasti Vzhľad – Témy sa treba prepnúť do sekcie Inštalovať témy. Máte veľký počet možností, podľa čoho sa vyhľadajú, stačí kliknúť napríklad na odkaz Najnovšie. Pod každou témou je link snázvom Nainštalovať teraz, ktorým tému nainštalujete. Linkom Aktivovať ju nastavíte ako predvolenú aaktívnu. Stránky sa ihneď prepnú do nového vzhľadu. Pri výbere šablóny vzhľadu venujte pozornosť jej možnostiam. Niektoré podporujú napríklad len jedno vlastné menu, atak sa budete musieť medzi nimi prepínať, ak ich máte viac. Netreba sa však obávať, každá šablóna podporuje vytvorenie vlastnej ponuky apoložiek na základe stránok alebo vlastných odkazov. Menu sa konfiguruje včasti Vzhľad amedzi hlavným menu sa prepínate včasti Umiestnenie vtéme.

Prvý článok

Poďme teraz publikovať na web prvý článok. Sekcia Články na hlavnom paneli rozbalí ponuku akliknutím na odkaz Pridať článok sa zobrazí editor. Využiť môžete vizuálny editor spodporou formátovacích znakov, ale aj editor HTML so zápisom zdrojového kódu. Na stránky, ktoré obsahujú vnorené video alebo nejaký rozšírený obsah, použite editor HTML. Vpravej časti stránky je panel, kde upravíte parametre publikovania. Tu možno ochrániť články heslom alebo nastaviť dátum publikovania. Je to veľmi dobrá vec na automatické zverejňovanie článkov. Vprípade blogu tak získate istú pravidelnosť aj včase, keď nebudete mať čas na ich písanie apublikovanie. Môžete ich napísať vopred anastaviť dátum uverejnenia podľa vlastného želania. Súčasne odporúčame pridávať aj značky. Podľa nich budú môcť používatelia na webe vyhľadať tematicky blízke články. Každá pridaná značka sa potom uloží aneskôr ju stačí kliknutím pridať do zoznamu značiek. Ku každému článku sa dá vybrať prezentačný obrázok. Bude sa zobrazovať nad názvom článku. Dodatočne ho môžete upraviť kliknutím na jeho náhľad. Zobrazí sa jednoduchý editor na orezanie obrázka, otočenie, preklopenie, ale aj zmenu rozmerov. Odporúčame obrázky pomenovávať, neskôr môžete vmultimédiách vyhľadávať.

Nabudúce

Rozbehli sme WordPress auž môžete smelo publikovať. Výhodné je, že ak sa rozhodnete vbudúcnosti pre štrukturálne zmeny, ľahko preklopíte články do nových kategórií astránok. Ideálne je mať predstavu oštruktúre hneď na začiatku, no nie je to podmienka. Nabudúce sa pozrieme na ďalšie možnosti tohto redakčného systému.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať