SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02

Webbov teleskop objavil úkaz, ako planétu pohltila hviezda

Výskum
0

Postupný zánik planét je dramatická udalosť. Planéta sa dostáva čoraz bližšie k svojej hostiteľskej hviezde, je čoraz horúcejšia, až napokon prekročí bod, z ktorého niet návratu, a hviezda ju pohltí v obrovskom záblesku svetla. Presne to sa stalo pri udalosti nazvanej ZTF SLRN-2020 a Vesmírny teleskop Jamesa Webba teraz pozoruje jej následky, aby sme sa o tejto zriedkavej udalosti dozvedeli viac.

„Vďaka pohľadu s vysokým rozlíšením v infračervenej oblasti sa dozvedáme cenné informácie o konečnom osude planetárnych systémov, možno aj toho nášho,“ povedal vedúci výskumník Ryan Lau z NOIRLab. Astronómovia sa pôvodne domnievali, že planéta bola zničená, keď sa hviezda nafúkla a pohltila ju. Teraz si však na základe nových údajov myslia, že planéta sa otáčala smerom k hviezde, až kým ju tá nepohltila.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Planéta sa napokon zachytila v atmosfére hviezdy a od tohto okamihu sa zrýchlil proces pádu. Pri páde dovnútra sa planéta začala akoby rozmazávať okolo hviezdy. Keď sa nakoniec priblížila k hviezde, strhla vrstvy plynu z jej vonkajšej atmosféry a tento plyn sa postupne ochladil na studený prach, ktorý sa teraz nachádza v oblaku okolo hviezdy. V tomto studenom prachu sa nachádza menší disk horúceho plynu, ktorý obsahuje oxid uhoľnatý.

Je mimoriadne zriedkavé nájsť takúto udalosť, ale vedci dúfajú, že v budúcnosti ich budú môcť pozorovať viac, a to pomocou Webbovho teleskopu, ako aj pripravovaných teleskopov, ako sú Vera C. Rubin Observatory a NASA Nancy Grace Roman Space Telescope. Výskum bol publikovaný v časopise The Astrophysical Journal.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zdroj Foto:  NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať