S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

X99: Základné dosky pre najsilnejšie PC

Archív NXT
0

Intel X99

Vydanie momentálne najvýkonnejších PC procesorov Haswell-E sa uskutočnilo relatívne nedávno. Znamená koniec éry čipovej súpravy Intel X79, ktorá s nami bola pri posledných dvoch generáciách extrémnych E-čkových procesorov Intel - Sandy Bridge-E a Ivy Bridge-E. Rovnako dve generácie mala životnosť aj jej predchodkyňa, súprava Intel X58, podporujúca extrémne verzie procesorov Nehalem a Westmere. Intel už potvrdil, že takú istú životnosť bude mať aj nová čipová súprava X99 a s ňou súvisiaca pätica LGA2011-3, určená pre Haswell-E, takže budúca generácia extrémnych CPU Broadwell-E sa bude dať osadiť do ľubovoľnej z dosiek v tomto článku. Vyberajte preto pozorne.

Intel X99 je vybavený, ako sa na dvojgeneračnú súpravu patrí - veľmi dobre pre dnešné aj budúce potreby. Je to prvá súprava s podporou nového, pomaly sa rozbiehajúceho štandardu pamätí DDR4, tie sme vám bližšie predstavili v teste prvých čipov Haswell-E. Štandardom pri väčšine dosiek na trhu je 8 slotov na pamäte, pričom odporúčame používať štyri alebo osem pamäťových modulov, pamäťový radič je totiž štvorkanálový, takže si s násobkami štyroch rozumie ideálne. Inak povedané, podáva najvyšší výkon, pretože môže pracovať s najvyššou dátovou šírkou.

Expresné PCI

Z hľadiska zbernice PCI Express 3.0 je väčšina práce na procesore, kde je integrovaný radič, podporujúci podľa modelu 28 liniek v prípade šesťjadrového a 40 liniek v prípade drahších osemjadrových CPU (k tomu možno pripočítať podporu 8 liniek PCIe 2.0 priamo z X99). Čipová súprava je však zodpovedná za možné konfigurácie PCIe, v tomto prípade podporuje skoro všetky varianty od 2 × 16 po 5 × 8. Intel X99 zároveň podporuje pripojenie úložiska dát na zbernicu PCIe rovnako ako Intel Z97, takže môžete využiť SSD pripojené cez konektor SATA Express alebo M.2.

Zaujímavosťou riešenia M.2 sú rôzne implementácie od rôznych výrobcov. Väčšina výrobcov napríklad stavila na rýchlejší variant, ktorý je prepojený priamo s procesorom pomocou štyroch liniek zbernice PCIe 3.0, zatiaľ čo menej rozšírený je variant, kde je M.2 napojené na čipovú súpravu cez dve linky PCIe 2.0. Prvé riešenie obetuje istú časť kapacity PCIe dostupnej pre grafické karty (väčšinou sa obetuje karta na štvrtom slote PCIe). Musíte si teda vybrať medzi podporou troch GPU + M.2 s rýchlosťou PCIe 3.0 ×4 alebo štyroch GPU + M.2 s rýchlosťou PCIe 2.0 ×2. Aj toto sa však líši v implementáciách rôznych výrobcov, niektorí povolia spolu s obsadeným M.2 použiť maximálne dve grafiky, niektorí M.2 pri použití viac ako dvoch grafík jednoducho spomalia.

quad.jpg

Maximalistické kombinácie hardvéru, to je predurčenie čipovej súpravy Intel X99

Riešenie M.2 cez PCIe 3.0 je podstatne rýchlejšie, dovedna 4-krát (PCIe 3.0 má dvakrát vyššiu priepustnosť než jej predchodca), takže hovoríme o rozdiele v priepustnostiach 4 GB/s a 1 GB/s. Tento rozdiel pomaly začína byť významný, na trh sa totiž dostávajú disky pre konektor M.2, ktoré dosahujú vyššie rýchlosti čítania než 1 GB/s. Napríklad očakávané modely s radičom SandForce SF3700 by mali dosahovať v určitých situáciách až 1,8 GB/s. Čipové súpravy Intel tejto aj predošlých generácií sú k CPU vždy pripojené linkou DMI verzie 2, ktorá má celkovú kapacitu 20 Gbit/s, takže je nevyhnutné myslieť aj na hrdlo medzi súpravou a procesorom, do ktorého sa musí zmestiť všetka konektivita USB, SATA a v prípade pomalšieho riešenia aj M.2. Zmena príde až s generáciou súprav určených pre procesory Skylake, mali by sme sa dočkať DMI 3.0 s priepustnosťou viac ako 3-krát vyššou.

Konektivita

Zoznam podporovaných portov a konektorov sa nám utešene rozrástol. X99 natívne podporuje 6 portov USB 3.0, 8 portov USB 2.0, a čo nás potešilo ešte viac, až 10 portov SATA 6 Gb/s. Z toho však len 6 možno skombinovať do zapojenia RAID. Je tiež dôležité si uvedomiť, že použitím pripojenia SATA Express prichádzate o dva porty SATA. Obyčajne ide o porty 5 a 6, tie môžete používať ako dve bežné SATA alebo spolu ako jeden SATA Express. Takmer všetky modely s výnimkou pár dosiek majú vo výbave len jeden konektor SATA Express, ak sa na doske nachádza druhý, je to len cez dodatočný radič (väčšinou ASMedia). SATA Express má o niečo menšie potenciálne rýchlosti než M.2, dátovým maximom pre pripojený disk je 1000 MB/s. A nakoniec pripomíname asi dobre známy fakt, že použitie M.2 a SATA Express naraz sa vylúčené, teda zapojíte len jedno alebo druhé.

Ďalší dôležitý prvok výbavy je Thunderbolt verzie 2.0, čo je v podstate rozšírenie zbernice PCI Express von z PC. Na jeho využitie potrebujete zásuvnú kartu do dostatočne rýchleho slotu PCI Express a navyše túto kartu musíte zapojiť do špeciálneho konektora na doske, ktorý je však prítomný na všetkých modeloch dosiek X99. Za odmenu dostanete možnosť externe pripojiť zariadenia rýchlosťou až 20 Gb/s, pričom len cez jediný port môžete za sebou zreťaziť až 6 zariadení.

Audio

V oblasti zvukovej výbavy sa v posledných rokoch začal prudký vývoj, ktorý dospel do dnešného stavu, keď väčšina luxusnejších dosiek, ba aj mnoho dosiek zo strednej triedy má vo výbave kvalitnejší zosilňovač s podporou vyššej impedancie, často až do 600 ohmov. Dovolíme si však tvrdiť, že až takúto mocnú výbavu 99 % používateľov nevyužije, drvivá väčšina slúchadiel využívaných k PC neprekračuje impedanciou 32 Ω, len niektoré veľmi drahé a kvalitné slúchadlá dosahujú 150 Ω. S takýmito impedanciami si však poradia aj bežné základné dosky bez príplatkových zosilňovačov.

Rampage V Extreme_audio.jpg

Zvuková sekcia dosky: oddelená na čo najlepšie tienenie, kľúčové prvky sú zvukový kodek, kondenzátory a zosilňovač

Väčší vplyv na kvalitu zvuku má celkové elektronické riešenie, kvalita prvkov, ako sú tienené audiocesty a kondenzátory, ktoré sa objavujú v čoraz kvalitnejších podobách. V parametroch alebo značkách prvkov sa však skutočná kvalita zvuku odhaliť nedá, podľa použitia napríklad luxusných japonských kondenzátorov Nichicon nespoznáte, či daná doska bude hrať lepšie ako model, ktorý stavil na inú značku.

Kvalitu audia spoznáte až pri vypočutí a aj potom môže každému sedieť inak. Nám najlepšie znie výbava GIGABYTE, možno vďaka výborne riešenému vedeniu audiosignálu, aj keď podľa jednoduchých testov v programe RMAA nemá najlepšie výsledky. Lenže na skutočne presné výstupy z týchto testov by sme potrebovali surreálne drahú výbavu, takže sa radšej pri testoch spoliehame na vlastné uši. Každopádne chválime celý biznis základných dosiek, kvalita zvuku sa rozhodne zvýšila pri všetkých modeloch a súčasná generácia dosiek X99 už z tejto zotrvačnosti profituje, každé z testovaných riešení by pred pár rokmi patrilo k najlepším na trhu.

BIOS a softvér

Aktuálne dosky už nevyužívajú tradičné textové obrazovky BIOS, aj keď väčšinou sa k nim dá preklikať. V súčasnosti je totiž štandardom grafické rozhranie UEFI, ovládateľné myšou aj klávesnicou, v ktorom môžete správanie systému nastavovať pomocou prehľadných grafických prvkov. Napríklad nastaviť rast otáčok podľa teploty jednoduchým posunutím krivky v grafe. V UEFI si môžete vytvoriť obrazovku s obľúbenými nastaveniami, nechať si urobiť screenshoty starých nastavení, mnoho záloh alebo sa jednoducho preklikať k updatovaniu firmvéru dosky.

OC Panel-Extreme Mode.jpg

Prečo ovládať dosku z BIOS-u, keď môžete mať na stole tohto krásavca a taktovať za behu? Ide o OC Panel od ASUSu pre dosky ROG.

Softvérová výbava dosiek je stále bohatšia, podrobne sme sa jej venovali vo väčšom teste dosiek so súpravou Intel Z97. Všeobecne zvykne pozostávať z programov určených na správu zvuku a jeho obohatenie, správu sieťového radiča, editora nastavení BIOS z operačného systému, programu na updatovanie firmvéru a aspoň jedného centralizovaného programu na správu a sledovanie hardvéru, odkiaľ zvyčajne možno v reálnom čase pretaktovať systém.

Od každého výrobcu jeden kus

Dosky so súpravou Intel X99 patria do vyšších cenových kategórií, čo je pochopiteľné, keďže sú určené na skombinovanie s najdrahšími procesormi na trhu. V trhovej ponuke X99 teda nenájdete žiadne low-end modely a aj stredná trieda začína s cenou pomerne vysoko. Výrobcovia sa skôr zamerali na náročnejších zákazníkov, ktorí budú svoje PC skladať buď ako silne zaťažované pracovné stanice, alebo ako ultimátne herné stroje. Existuje aj zopár modelov zameraných na pretaktovanie a dosahovanie rekordov, na ktoré Haswell-E doslova vyzýva. Jednotlivé modely nepotrebujú hĺbkové predstavenie, odlišujú sa totiž len v drobnostiach a celkový obraz si viete urobiť podľa toho, čo sme uviedli o ponuke dosiek X99. Predstavíme vám ich v abecednom poradí.

ASRock X99 Extreme6

Extreme6 je jeden z najrozumnejšie nacenených modelov X99 na trhu. Napriek tomu má prekvapivo skvelú výbavu okrem jednej zvláštnosti - nenájdete tu port SATA Express. Zdá sa, že v tejto firme skôr veria na budúcnosť riešenia M.2, s čím sa čiastočne stotožňujeme a oceňujeme jeho rýchlu 32 GB/s implementáciu na tejto doske. M.2 si tu vyhradzuje plné 4 linky z procesora, takže pri jeho obsadení odpojíte jedeno slotov PCIe ×16, stále vám však na vaše karty ostanú dva dlhé sloty a dva krátke sloty ×1. Netradičný prvok je aj jeden slot mini-PCI Express.

ASRock-X99-Extreme-6.jpg

Zvuk je prekvapivo kvalitný, dokonca aj s výstupom DTS, zaujala nás aj prítomnosť dvoch sieťových radičov. Potešia aj drobnosti, ako sú tlačidlá Reset a Power priamo na doske, dvojznakový statusový displej či fyzicky prepínateľný čip BIOS. Zaujímavo znie aj funkcia HDD Saver - konektor vedľa portov SATA vie napájať disky (max. 2) namiesto zdroja, pričom používateľ tým získa možnosť priamo z Windows disky úplne vypínať.

asrock_io.jpg

Rozhranie UEFI ponúka dostatok priestoru na pretaktovanie aj prispôsobenie systému, ibaže nie do takého detailu a rozsahu ako niektoré extrémnejšie modely. Správanie ventilátorov si môžete nastaviť podľa 4 stupňov teplôt alebo krivkou v priloženom programe A-Tuning. Model od ASRock oceňujeme okrem skvelej ceny aj ako najekologickejšiu dosku, spotreba je podstatne nižšia než u konkurencie, čo z dlhodobého hľadiska znamená ešte väčšie ušetrenie nákladov. Použitie čo najefektívnejších elektronických súčiastok, zdá sa, malo žiadaný efekt.

ASUS Rampage V Extreme

Toto je najextrémnejšia doska pre hráčov na súčasnom trhu. A aj pre nadšencov pretaktovania, najmä toho extrémneho s tekutým dusíkom. K doske totiž dostanete externý pretaktovací OC panel, ktorý môžete nainštalovať do 5,25" pozície na skrinke alebo nechať voľne na stole. Poskladaný do skrinkovej polohy obsahuje len obrazovku, 4 tlačidlá a je to skôr pokročilý ovládač ventilátorov. Zato v stolovej podobe má viac ovládacích prvkov a poskytuje komplexné pretaktovacie aj informačné služby v reálnom čase.

Rampage V Extreme_3D1.jpg

Nevraviac o tom, že dokáže poháňať extra ventilátory a merať sondami teploty hlboko pod nulou. Možnosti nastavení v OC paneli a hlavne v UEFI sú také rozsiahle, že zrejme len vývojári ASUSu poznajú význam všetkých položiek. Z hardvérových prvkov nechýba možnosť vypínať jednotlivé sloty PCIe, merať napätia priamo z bodov na doske, špeciálne taktovacie režimy (pomalý, LN2), extrémny počet tlačidiel priamo na doske, Wi-Fi/BT a, samozrejme, podpora 4 grafických kariet. Zaujímavá je prítomnosť až dvoch slotov SATA Express, druhý má na starosti prídavný čip ASMedia.

msi-x99s_ gaming_7-product_pictures-io.jpg

Riešenie M.2 je v tomto prípade najrýchlejšieho typu, pričom jeho použitie obmedzuje počet grafík na tri. Chválime pocitovo asi druhé najlepšie audio z testovaných dosiek (podľa testov úplne najlepšie). Legendárna softvérová výbava dosiek ROG asi nepotrebuje komentár, už sme sa jej neraz venovali v minulosti. Špecialita na záver - doska využíva socket s viac pinmi, čo by jej malo umožniť unikátnu možnosť dodatočne napájať zbernicu pamätí cache pre extra pretaktovací potenciál.

GIGABYTE GA-X99-Gaming G1 WIFI

Veľkorozmerná doska Gaming G1 obsahuje všetku mysliteľnú výbavu - od podpory štyroch grafík po integrované Wi-Fi a skvelé zvukové riešenie. G1 je podľa nás najlepšie znejúca doska, ale hodnotenie zvuku je vždy silne subjektívna záležitosť. Ostatne každý zosilňovač dáva zvuku inú charakteristiku a každý má iné uši. G1 však svoju zvukovú výbavu posúva na vyššiu úroveň aj použitým čipom, ktorý nie je len prevodníkom skombinovaným so softvérovou zvukovkou, je to štvorjadrový čip, ktorý odľahčí procesoru audiovýpočty.

X99-Gaming G1 WIFI-10-SBSB.jpg

To pomáha hlavne s herným výkonom počítača. Výborný bonus je aj prispôsobivý softvér od Creative. Nevýhodou G1 je pomalšia implementácia rozhrania M.2 s maximálnou rýchlosťou 10 Gbit/s. Výrobca to odôvodnil použitím až dvoch konektorov M.2, pričom jeden slúži pre potreby modulu Wi-Fi/Bluetooth. Na tejto cenovej úrovni nemôže chýbať prepínač čipov BIOS, tlačidlá (vrátane CMOS Clear), odmerné body napätia, stavový displej a, samozrejme, ani komplexná softvérová výbava, ktorou môžete updatovať či ovládať každý aspekt dosky. UEFI poskytuje viac pretaktovacích nastavení, než vôbec poznáme.

Z97X-Gaming G1 WIFI-1-bb.jpg

A ešte jedna drobnosť - G1 nielen patrí k najkrajším doskám, má aj zaujímavú funkciu prispôsobenia LED diód (vrátane netradičného osvetlenia zadného IO panela). Svietenie je ovládané softvérovo a môžete ho okrem On/Off nastaviť na pulzovanie alebo blikanie do rytmu - či už hry, alebo počúvanej hudby. V otvorených PC to vyzerá skvele. Jediná väčšia chyba tejto dosky je model GIGABYTE GA-X99-Gaming 7 WIFI, ktorý za menej peňazí (asi 320 eur) ponúka takmer to isté.

MSI X99S Gaming 7

MSI v poslednom čase vydáva veľmi sympatické dosky. Gaming 7 je najlacnejší model z ich ponuky X99, je aj tesne druhý najlacnejší v našom teste. Pri prvom pohľade na výbavu však vyzerá výhodnejšie skôr lacnejší ASRock, lenže nenechajte sa mýliť, MSI má pár es v rukáve. Napríklad prítomný port SATA Express a početnejšiu konektivitu USB. Alebo jeden extra slot PCIe ×16 (spolu teda 4), hoci treba uznať, že podporuje maximálne trojicu spriahnutých grafických kariet.

msi-x99s_ gaming_7-product_pictures-3d3.jpg

Zaujímavo riešené audio si môžete nechať napájať separátne od zvyšku dosky molexom zo zdroja, ako extra ochranu pred rušením. Niektorí hráči si chvália sieťové radiče Killer, schopné preferenčne spracúvať herné pakety, tu prítomný kus je novšej verzie E2205. Pochvalu posielame za zaujímavú implementáciu rozhrania M.2. MSI vás neobmedzuje a dovolí vám mať zapojený plný počet kariet a zároveň disk M.2, ibaže v tomto prípade sa M.2 prepne z režimu 4 GB/s cez-CPU do režimu 1 GB/s cez Intel-X99. Zvláštnosť je, že na doske nie je prítomná hlavička na zapojenie kariet Thunderbolt.

msi-x99s_ gaming_7-product_pictures-io.jpg

Doska si zaslúži plusové body aj za veľmi dobrú spotrebu. Už tradičný prvok aj lacnejších dosiek MSI sú tlačidlá na doske vrátane OC Genie na automatické pretaktovanie, prepínač BIOS-ov, prepínač zosilnenia zvuku alebo pekný stavový displej. Chválime aj skvelý program na ovládanie ventilátorov HW Monitor 2 a pridanie polročnej licencie streamovacieho programu XSplit. Cenovo veľmi zaujímavý balíček.

test dosiek.jpg

Porovnanie parametrov a nameranej spotreby testovaných dosiek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať