S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Xiaomi Mi 10 5G – výkonný smartfón s veľkým displejom a výborným foťákom

0

Pri rozhodovaní sa pre nový smartfón je veľmi dôležitý prvý dojem a následne jeho odôvodnenie. V prípade  Xiaomi Mi 10 je to veľkosť a taktiež hmotnosť, ktoré sú podmienené primárne veľkosťou displeja a sekundárne kapacitou batérie, pretože veľký displej má aj väčšiu spotrebu. Batéria s veľkou kapacitou je potrebná aj preto, že ľudia si kupujú smartfóny s výkonnými procesormi a grafickými čipmi preto aby tento výkon občas aj využili a to sa samozrejme taktiež podpíše na spotrebe. Keď už spomínam zvažovanie investície do modelu vyššej triedy, tak do hry vstupuje aj perspektíva, aby smartfón vyhovel najnáročnejším požiadavkám, nielen z hľadiska výkonu, ale aj konektivity. Prívlastok 5G deklaruje, že Mi 10 je pripravený na predpokladaný pomerne rýchly nárast pokrytia najmodernejšími 5G sieťami a nechýba ani podpora najnovšieho štandardu WiFi6

Dizajn a konštrukcia

Dizajn smartfónu je vo všetkých ohľadoch prémiový, vrátane kovového rámu a sklenenej zadnej steny, aj keď v tomto prípade je daňou z luxusu trochu šmykľavý povrch, ale táto vlastnosť je v segmente vlajkových smartfónov už niekoľko rokov pravidlom. Mi 10 má povrch zadnej steny a taktiež aj zaoblenia navrhnuté tak, že sa pri držaní nešmýka, ale na čo i len nepatrne naklonenom povrchu sa môže ľahko zošmyknúť. V balení nájdete praktické puzdro z tvrdého silikónu, ktoré navyše vyrovná vyčnievanie platformy s fotoaparátmi. Trochu ma prekvapilo, že smartfón tejto triedy nemá deklarovanú odolnosť proti vode. 

Displej

Dominantným dizajnovým aj funkčným prvkom zapnutého smartfónu je displej, ktorý pokrýva takmer celú prednú stenu s výnimkou malého otvoru vľavo hore.

V dolnej štvrtine je pod povrchom displeja snímač odtlačkov prstov. Pri skenovaní nového odtlačku potrebujete o niečo viac pritlačení prsta v rôznej polohe, než u iných smartfónov, avšak zúročí sa to pri prihlasovaní, ktoré je presné a veľmi rýchle. Plynulé rolovanie graficky bohatého obsahu v aplikáciách aj na webových stránkach naznačuje vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja, v tomto prípade 90 Hz, čo je oproti bežne používaným 60 Hz značným prínosom v plynulosti zobrazovania. Aj v tomto prípade však platí „niečo za niečo“ a vyššia frekvencia obnovovania displeja má za následok vyššiu spotrebu. Ak je pre vás prioritou výdrž na batériu môžete si tento parameter v nastavení zmeniť na 60 Hz, avšak podľa mojich skúseností sa tým výdrž predĺži maximálne o niekoľko desiatok minút. Vzhľadom na spotrebu musím pochváliť rozlíšenie displeja, síce vás v technických parametroch neohromí, ale hustota 386 bodov na palec je viac než dostatočná, takže ani na veľkom displeji nespozorujete čo i len náznak pixelovej štruktúry obrazu.  Prívlastok TrueColor naznačuje verné podanie farieb, čo spolu s HDR10+ poskytne zážitok hlavne pri sledovaní filmov a videí.  V polohe naležato si budete môcť vychutnať aj stereo zvuk. Zabudované reproduktory sú pomerne kvalitné, zázraky v oblasti basov samozrejme nečakajte. Výrobca sa u tohoto modelu podriadil trendu, takže 3.5 mm konektor na pripojenie slúchadiel nezabudoval. V balení však nájdete redukciu, ktorá sa pripája do USB portu.

Výkon a nabíjanie

Z hľadiska výkonu niet veľmi o čom polemizovať, procesor Qualcom Snapdragon 865 je v tomto ohľade absolútna špička, takže môžete plynulo hrať aj tie najnáročnejšie hry. Nie je to však len o výbere procesora, ale aj jeho chladení v prípade vyššej záťaže. Xiaomi Mi 10 využíva chladenie na báze tekutiny. V praxi to znamená, že ak sa vám aj podarí smartfón trochu nažhaviť, pomerne rýchlo sa následne ochladí, skoro ako by bol celý z kovu. Batéria vydrží dva dni intenzívnejšieho, prípadne tri dni bežného používania. V balení je nabíjačka schopná dodať výkon 30 W a smartfón podporuje aj rýchle bezdátové nabíjanie s výkonom až 30 W a sám dokáže indukčne nabiť hodinky, slúchadlá, prípadne iný smartfón výkonom do 10 W. 

Fotoaparáty

Zadný fotoaparát disponuje tromi objektívmi s rôznymi optickými vlastnosťami aj snímačmi a pomocný snímač na určenie vzdialeností objektov pri umelom rozostrení pozadia. Impozantným dojmom, či už v technických parametroch, ale aj v kvalite záberov pôsobí hlavný fotoaparát so 108 megapixelovým snímačom a účinným optickým stabilizátorom obrazu. Síce môžete fotiť aj v rozlíšení 108 Mpx, avšak implicitne je nastavený mód zlúčenia štyroch pixelov do jedného, čím sa dosiahne lepšia citlivosť na svetlo pri rozlíšení 27 MPx. 

Môžete nastaviť zoom v rozsahu od ultraširokouhlého (0.65x) až po 10 násobné zväčšenie. 

Vynikajúce sú aj zábery pri zložitých svetelných podmienkach a nemyslíme tým len zábery večer a v noci, ale aj v protisvetle, či pri veľkých kontrastoch medzi plochami osvetlenými slnkom a plochami v tieni. Za súmraku, večer, alebo v noci nemá zmysel používať širokouhlý fotoaparát, ten je vynikajúci len pri dobrom svetle

Režim rozostrenia pozadia vnímajú v Xiaomi ako portrétny režim a preto je nastavovanie virtuálnej clony implementované len v samostatnom móde fotenia na výšku.

Hodilo by sa aby ste aj v režime na šírku mohli nastavením virtuálnej clony ovplyvňovať hĺbku ostrosti a naplno realizovať svoj kreatívny úmysel. Snáď to doplnia pri niektorej aktualizácii softvéru

Vpravo detail v makro režime

Jarná príroda poskytuje veľa príležitostí na zábery z blízka a makro režim musím pochváliť. Aj napriek pomerne nízkemu rozlíšeniu snímača sú makro fotografie prekvapivo dobré. 

Vpravo detail v makro režime

Zábery v šere, tesne pred zotmením

Pri záberoch večer a v noci som zistil, že pri pouličnom osvetlení záberoch z ruky dosiahnete väčšinou lepšie výsledky bez zapínania nočného režimu. Ten sa prejaví až pri veľmi slabom svetle.

Záber takmer v úplnej tme. Vpravo je nočný režim

Záber pri slabom osvetlení malým solárnym LED svietidlom. Vpravo je nočný režim

Na algoritmoch snímania a spracovania obrazu pri dlhšom expozičnom čase by mali inžinieri v Xiaomi ešte trochu popracovať.

Pri nakrúcaní videa môžete využiť všetky tri objektívy vrátene makra a taktiež pracovať s umelým rozmazaním pozadia, či popredia. Vzhľadom k možnosti nakrúcania 8K, ale aj 4K videí pri 60 fps trochu zamrzí absencia slotu na pamäťovú kartu, má to zrejme technické dôvody, pretože lacnejšie karty by dátový tok pri nakrúcaní videa s vysokým rozlíšením nemuseli zvládnuť. Musíte teda vystačiť s interným úložným priestorom 256 GB.

Operačný systém

Samozrejmosťou je najnovšia verzia Android 10. Nadstavba MIU11 je prehľadná a na prvý pohľad trochu minimalistická, pretože aplikácie sú implicitne usporiadané do zložiek. Prvotný minimalizmus je však bohato vykompenzovaný možnosťami nastavenia, takže každý si môže používateľské rozhranie personalizovať podľa vlastných predstáv.

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 865 (1 x 2.84 GHz Kryo 585 + 3 x 2.42 GHz Kryo 585 & 4 x 1.80 GHz Kryo 585), 7 nm+ technológia; grafika: Adreno 650; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 256 GB;  displej Super AMOLED 6,67" FHD+ (1080 × 2340) 19.5 : 9, 386 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý fotoaparát: f/1.7, 108 Mpx; ultraširokouhlý fotoaparát: 12mm f/2.4, 13 Mpx; makro fotoaparát: f/2.4, 2 Mpx; senzor hĺbky ostrosti f/2.4  2MPx; predný fotoaparát: 20 Mpx, f/2,0; sieť: LTE / 5G; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ax, bluetooth v 5.1,  USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); batéria: 4780 mAh; operačný systém: Android 10, MIUI 11; rozmery: 162.5 x 74.8 x 9 mm; hmotnosť: 208 g.  Benchmark Sling Shot Extreme: Open GL  7184, Vulkan 6491. Geekbench5: Simgle-Core 906, Multi-core 3336 

Cena 849 eur

+ špičkový výkon, veľký displej, výdrž batérie

- potešilo by vylepšenie nočného režimu fotenia a vodeodolnosť

  • Hodnotenie: 92 
  • Dizajn a konštrukcia: 90
  • Výkon: 93
  • Funkcionalita: 89
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Xiaomi Mi 10 5G

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať