Železné gule umožnia bezpečné skladovanie a prepravu vodíka
Zelený vodík bude takmer určite zohrávať kľúčovú úlohu pri prechode na novú energetiku, ale je s ním spojených niekoľko výziev. Je vysoko horľavý a musí sa skladovať pri vysokých tlakoch alebo kryogénnych teplotách, čo spôsobuje, že skladovanie a preprava vodíka sú zložité a nákladné. Študentský tím z Technickej univerzity v Eindhovene s názvom SOLID sa snaží tento problém vyriešiť pomocou malých železných guľôčok (železných peliet) ako nosičov energie vodíka.
Na tento účel tím vyvinul špeciálny proces, pri ktorom je železo vystavené prúdu horúcej pary pod vysokým tlakom, reaguje s molekulami vody, pričom vzniká vodík a oxid železitý, známy aj ako hrdza. Vodík sa potom môže extrahovať a použiť ako zdroj energie, zatiaľ čo zvyšná hrdza sa môže regenerovať späť na železo pridaním vodíka. Takto železo funguje ako cirkulárny nosič vodíka. Podľa študentov skutočnosť, že sa namiesto vodíka skladuje a prepravuje železo, prináša mnohé výhody.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Po prvé, žel ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH