Zero client SUNDE
V niektorých moderných bankách, tlačových strediskách či školských učebniach by ste klasické PC či tenkého klienta hľadali márne. Riešením rébusu je zero client, ktorý sa ukrýva v malej škatuľke pripevnenej spravidla na zadnej strane monitora.
Zero client
Nebudeme suplovať jazykovedcov a vymýšľať slovenský ekvivalent tohto pojmu. Na rozdiel od klasických počítačov, ktoré majú vlastný procesor, pamäť, diskové úložisko údajov, operačný systém a vo väčšine prípadov aj lokálne nainštalované aplikácie, ZERO client je jednoduché a lacné zariadenie, ktorého jediná úloha je sprostredkovať používateľovi prezentačné rozhranie virtuálnych počítačov bežiacich na serveri.
Konštrukčne ide o malé skrinky, ktoré sa najčastejšie pripevnia na zadnú stranu monitora. Z hľadiska konektivity majú všetko potrebné na vytvorenie multimediálnej klientskej stanice, teda konektor na pripojenie monitora, reproduktorov, mikrofónu a porty USB. Ich procesor zabezpečuje len sieťové pripojenie k virtuálnemu počítaču, ktorý beží na serveri, a jeho interakciu s používateľom, teda zobrazovanie a spracovanie povelov používateľa zadávané prostredníctvom klávesnice a myši.
Parametre, ktoré nás zaujímajú pri klasických počítačoch, teda rýchlosť procesora, kapacita RAM či disku, prípadne výkon grafickej karty sú v prípade zero clienta irelevantné. Všetko beží na serveri a tieto zariadenia na báze energeticky úsporných zákazníckych obvodov dokážu sprostredkovať používateľovi prakticky neobmedzený výkon, ktorý sú servery schopné poskytnúť.
Architektúra
Ťažisko diania sa v prípade nasadenia zero clientov presúva na server. Jeho hardvérová konfigurácia a výkon závisia od očakávanej záťaže. Moderné viacjadrové procesory poskytujú dostatočný výkon pre desiatky používateľov. Podľa skúseností možno optimálne zaťažiť server maximálnym počtom 4 až 6 používateľov na jedno procesorové jadro. Pre izolované virtuálne počítače platí, že kapacita RAM na serveri je súčtom RAM pridelených jednotlivým počítačom plus RAM potrebnej na beh operačného systému a virtualizačnej vrstvy.
Klasický počítač verzus zero client
Klasické klientske počítače sú nielen drahé, energeticky náročné, ale aj náročné na správu. Lokálne bežiace aplikácie zbytočne rozširujú plochu na potenciálne útoky. Aj najmodernejšie PC majú relatívne vysokú spotreby energie a počítače vo firmách často bežia aj cez noc, napríklad z dôvodu možnosti vzdialenej správy mimo pracovného času. Najväčšia výhoda koncepcie nasadenia zariadení typu zero client je v tom, že ani počas prevádzky a ani po vypnutí či odpojení zariadenia od siete sa v ňom nenachádzajú žiadne údaje.
V porovnaní s klasickými, stabilne umiestnenými počítačmi nemajú zariadenia typu zero client prakticky žiadne nevýhody. Nedokážu síce nahradiť notebooky, ale v mnohých prípadoch stojí za zváženie, či je naozaj potrebné, aby mali pracovníci možnosť vynášať prenosné počítače, často s firemnými údajmi na lokálnych diskoch.
Príležitosť na modernizáciu
Aj napriek tomu, že morálna životnosť počítačov je spravidla kratšia než ich fyzická životnosť, v mnohých starších riešeniach klientske počítače stále výkonovo plne vyhovujú, no po niekoľkých rokoch sa niektoré komponenty, hlavne mechanické disky, postupne blížia limitu fyzickej životnosti, takže sa musí riešiť otázka ich náhrady. Postupná nekoncepčná výmena klientskych staníc, diktovaná poruchovosťou, by pri vysokých nákladoch nepriniesla žiadnu pridanú hodnotu. Naproti tomu migrácia klientskych staníc do virtuálneho prostredia a nahradenie klasických počítačov zariadeniami typu zero client im zaručí vysokú flexibilitu a možnosť prispôsobiť sa akýmkoľvek požiadavkám, ktoré sa budú na tieto systémy v blízkej budúcnosti klásť.
Migrácia počítačov do virtuálneho prostredia sa nemusí nevyhnutne urobiť naraz, ale postupne, pričom impulzom na výmenu môže byť porucha starého PC. Výmena kľúčového hardvérového komponentu, napríklad disku, si vyžaduje rovnaké náklady (100 - 150 eur) ako obstaranie nového zariadenia typu zero cient, pričom v prvom prípade nie je zaručené, že sa po niekoľkých týždňoch v starom PC nepokazí iný kľúčový komponent.
Zariadenia typu zero client si pravdepodobne najskôr nájdu miesto v oblastiach, kde je kritickým faktorom bezpečnosť. Znovu zdôrazňujeme, že na klientskom zariadení sa NIKDY fyzicky nenachádzajú žiadne údaje, takže ani jeho prípadné fyzické odcudzenie nespôsobí únik údajov.
Riešenie zero client od spoločnosti SINO
Nízkonákladové flexibilné riešenie zero client od spoločnosti SINO využíva virtualizačnú technológiu Oracle Virtual Box, ktorá je k dispozícii ako open source. Na jeden fyzický server sa dá pripojiť 12 pracovných staníc zero client. Na serveri z dôvodu úspory nákladov a možnosti jednoduchej správy beží klientsky operačný systém.
Riešenie možno nasadiť v podnikoch, školách, v štátnej aj verejnej správe, v bankách, knižniciach, nemocniciach a podobne. Pri nasadení v školách riešenie SINO umožní prístup väčšieho počtu študentov k počítačom a pomáha učiteľom lepšie spravovať triedu a viesť proces výučby. Ak chcú upriamiť pozornosť študentov, môžu zablokovať všetky ich aktivity na počítači a obmedziť prístup len na konkrétnu lekciu alebo jednoducho jedným kliknutím preniesť svoj obsah na monitory všetkých študentov. Na ľahký prístup k súborom pri spoločnej práci môže celá trieda zdieľať súbory v spoločnej zložke.
Verdikt PC REVUE
Centralizovaná infraštruktúra je jednoduchá, škálovateľná a bezpečná. Nešetrí len vstupné náklady na hardvér, softvér a inštaláciu, ale aj prevádzkové náklady na spotrebu elektrickej energie, aktualizáciu softvéru a dokonca aj na chladenie. Zjednodušená architektúra umožňuje jednoduché zálohovanie dát a bezpečnostnú kontrolu. Môžete ľahko zadefinovať prístupové práva a zásady pre každého zamestnanca a bez zložitých procesov zálohovať a integrovať všetky dáta na jednom mieste.
Začínajúci podnikatelia určite ocenia okrem nižších vstupných nákladov aj možnosť v budúcnosti jednoducho rozšíriť systém o ďalšie pracovné stanice zero client, a to bez narušenia prevádzky. Pre veľké podniky s väčším počtom zamestnancov je zase určite zaujímavý rozdiel vo výške investícií do klasického riešenia so stolovými PC a riešenia zero client, pretože s rastom počtu pracovných staníc rastie rozdiel vo výške celkových investícií.