Zhiyun Weebill LAB: Malý gimbal s veľkými možnosťami
Stabilizátor kamery alebo iným názvom gimbal sa dnes stáva bežnou súčasťou výbavy kameramanov. Je to užitočný pomocník hlavne pri natáčaní s pohyblivou kamerou, keď vďaka nemu môžete aj za chodu či jazdy natočiť divácky zaujímavé zábery s plynulými pohybmi. Gimbaly sa už dávnejšie využívajú v profesionálnej tvorbe, no zväčša išlo o veľké a ťažké zariadenia s cenami mimo dosahu menších štúdií či súkromných tvorcov.
Menšie gimbaly prišli na scénu až s nástupom zrkadloviek a bezzrkadloviek schopných natáčať video. Veľa z nich totiž nedisponuje vstavaným stabilizátorom obrazu, a tak ho nahradzuje práve externý stabilizátor. Zhiun Weebill LAB patrí k novej generácii týchto zariadení a na rozdiel od množstva iných na trhu prichádza s viacerými riešeniami, ktoré pomáhajú vyššej produktivite práce a zvyšujú jeho úžitkovú hodnotu. Weebill LAB je prioritne cielený na používateľov bezzrkadloviek Panasonic GH5 a GH5s a Sony radu Alpha 6xxx a rozmerovo podobných prístrojov, maximálna prípustná hmotnosť kamery je však až 3 kg. Treba však upozorniť že pri väčších kamerách, respektíve objektívoch môže byť problém s ich vyvážením pre menšie rozmery gimbalu. V takom prípade odporúčam vopred vyskúšať. Ku kamerám Panasonic a Sony nájdete priamo v balení aj ovládacie káble. Systém pozostáva z gimbalu so stabilizovanou plošinou, ktorá na sebe nesie malý biely displej OLED, joystick na ovládanie pohybu kamery, multifunkčný otočný ovládač, zabezpečujúci ovládanie položiek menu a zmenu expozičných parametrov, niekoľko ovládacích tlačidiel vrátane spúšte a otočný ovládač zaostrovania pre prídavný pohon follow focus. V zostave je ďalej skladacia trojnožka so statívovou skrutkou, ktorá umožňuje zaujímavé kombinácie použitia. V základnej konfigurácii ju namontujete na spodnú stranu rukoväti, čím ju predĺžite a v zloženom stave tak môžete gimbal držať oboma rukami, pričom jednou ovládate prvky na rukoväti. Ak nasadzujete kameru a vyvažujete, trojnožku rozložíte a slúži ako praktický podstavec. Ten využijete aj v pauzách medzi natáčaním. Je to veľmi praktická vec, na ktorú mnohí výrobcovia gimbalov zabúdajú. Trojnožku môžete navyše prehodiť aj na vrchnú stranu tela, kde bude slúžiť ako rukoväť na veľmi jednoduché držanie kamery v „podvese“. To umožňuje robiť veľmi efektné nájazdy zo „žabej“ perspektívy až od zeme. Druhú ruku máte pritom voľnú na ovládanie.
Druhá veľmi užitočná vec, ktorú tu nájdete, sú mechanické zámky všetkých osí gimbalu. Je až neuveriteľné, že na množstve predávaných gimbalov túto funkciu nenájdete, a ak potrebujete stabilizátor medzi natáčaním odložiť alebo preniesť, kamera vám voľne lieta na závese. Tu stačí zaklapnutím maličkých prepínačov zaistiť všetky osi a hotovo. Je to veľmi užitočné aj pri vyvažovaní kamery, keď si závesy postupne odomykáte a veľmi rýchlo tak dokážete kameru vyvážiť. V pauze, prípadne ak potrebujete kameru odniesť na ďalšiu scénu, stačí gimbal vypnúť, uzamknúť a nehrozí poškodenie nezaistenej kamery. Za toto výrobcovi naozaj patrí uznanie. Okrem priameho ovládania na rukoväti je, samozrejme, k dispozícii aj aplikácia pre mobil so živým náhľadom. Tá umožňuje kompletné ovládanie aj nastavenie parametrov a aj vytváranie time lapse videí s pohybom. V čase testovania však aplikácia nebola dostatočne odladená a hlavne pri pokuse o ovládanie pohybu reagovala s oneskorením a nie veľmi presne. Nastavenie parametrov však fungovalo korektne. No výrobca venuje vývoju pozornosť, a tak dúfam, že sa podarí aplikáciu v blízkom čase dotiahnuť do dokonalosti.
Na uchytenie kamery môžete využiť jednu z dvoch doštičiek kompatibilných so systémami Arca-Swiss a Manfrotto. Vyváženie kamery a jej príprava na prácu sú aj vďaka uzamykateľným osiam veľmi rýchle. Keď je kamera vyvážená, systém uchytenia ju umožňuje dať pomocou odnímateľnej doštičky dole bez toho, aby ste museli systém znovu vyvažovať. Ak teda potrebujete napríklad vymeniť batériu v kamere, je to otázka pár sekúnd. Gimbal je napájaný dvojicou štandardných vysokokapacitných batérií typu 18650 s kapacitou 2600 mAh a napätím 3,6 V (mimochodom, tieto články nájdete v batériách elektromobilov Tesla), ktoré zabezpečia až 10-hodinovú prácu. Nabíjajú sa v priloženej nabíjačke so vstupom micro USB, takže na výpravách do divočiny ich nabijete aj z powerbanku alebo iného zdroja.
Práca s gimbalom si vyžaduje zo začiatku trocha cviku. Veľmi výhodné je to, že aj keď sa rozhodnete pre klasické vzpriamené držanie, môžete použiť obe ruky. V jednej ruke sa aj kamera veľkosti GH5 rýchlo prenesie, ani nehovoriac o ťažších modeloch. Vďaka mobilnej aplikácii navyše pri vážnejších prácach môžete využiť externý zaostrovač s využitím prídavného modulu follow focusu. Ten som však pri teste nemal k dispozícii. Zariadenie má aj režim Go, ktorý sa zapína rovnomenným tlačidlom a slúži hlavne pri natáčaní divokých akčných scén v pohybe, keď umožňuje stabilizáciu s maximálnym výkonom motorov.
Weebill LAB príjemne prekvapil. So svojou nosnosťou ide o jeden z najľahších gimbalov na trhu a vďaka viacerým spomínaným zlepšeniam je práca s ním príjemná a bez komplikácií.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita spracovania, výbava, aretácia závesov, možnosti konfigurácie, výdrž, hmotnosť a rozmery
- Aplikácia potrebuje doladenie
HODNOTENIE:
Spracovanie: 100 %
Výbava: 98 %
Ovládanie:98 %
Funkčnosť: 95 %
Celkovo: 98 %
• Zapožičal: Focus Nordic
• Cena: 649 EUR