ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

2× objektív od Nikonu

0

Na praktickej úvahe vysvetlím, prečo som tieto dva objektívy od Nikonu, konkrétne ultraširokouhlý Nikkor 10 – 20 mm f/4.5 – 5.6 a teleobjektív DX Nikkor 70 – 300 mm f/4.5 – 6.3, dal do spoločnej recenzie. Ak položíte tieto dva objektívy na stôl vedľa seba tak, aby sa medzi ne vošiel ešte jeden objektív, otázka do IQ testu by bola: Aký objektív by sa tam vzhľadom na rozsah ohniskových vzdialeností a konštrukciu logicky najviac hodil? Aj začínajúcemu fotografovi napadne, že správna odpoveď je setový objektív. Má typický rozsah ohniskovej vzdialenosti 18 – 50 mm, vyplňujúci medzeru medzi recenzovaným „ultraširokáčom“ a teleobjektívom, podobnú svetelnosť a podobnú plastovú konštrukciu, prípadne konštrukciu z kompozitného materiálu, ktorá prispieva k prijateľnej cene.

Obidva recenzované objektívy majú bajonet Nikon F a sú primárne určené pre zrkadlovky s veľkosťou snímača DX (APS-C). Tieto objektívy sa technicky dajú použiť aj na full frame zrkadlovke s tým, že sa využije len časť plochy snímača.

Ultraširokouhlý AF-P DX Nikkor 10 – 20 mm f/4.5 – 5.6 G VR

Rozsah ohniskových vzdialeností 10 – 20 mm sa vzhľadom na rozmery snímača DX násobí crop faktorom 1,5, takže sa posunie na 15 – 30 mm. Clona má sedem kruhovo vykrojených lamiel, ale vzhľadom na veľkú hĺbku ostrosti „krátkeho“ skla čakajte okrem výnimočných kompozícií skôr mierne rozostrenie než medový bokeh. Na takýto účel predsa použijete teleobjektív. Objektív má 14 optických členov, usporiadaných do 11 skupín. Tri z nich sú asférické. Predné šošovky majú špeciálnu antireflexnú vrstvu SIC (Super Integrated Coating). Minimálna vzdialenosť, na ktorú objektív dokáže zaostriť, je 22 cm od roviny snímača. Na pohon ostriaceho mechanizmu je použitý pulzujúci krokový motorček. Od neho je odvodený aj prefix AF-P v názve objektívu. Rýchlosť zaostrovania je postačujúca aj pri nakrúcaní videa. Prepínač medzi automatickým a ručným zaostrovaním by ste hľadali márne. Musíte použiť menu zrkadlovky alebo malý trik: Keď pootočíte ostriacim prstencom, preberiete od automatiky kontrolu na zaostrenie. Možno sa pozastavíte nad zabudovaním optickej stabilizácie, no len do okamihu prvého podvečerného záberu krajiny pri clone f/8 alebo vyššej (aby ste mali všetko v zábere ostré). Vtedy vám pri prijateľnom ISO vyjde čas expozície 1/10 s, prípadne aj dlhší. A ak nemáte alebo nemôžete použiť statív, stabilizáciu veľmi oceníte. Na zrkadlovke DX je na najkratšej ohniskovej vzdialenosti zorný uhol 109° a na najdlhšom ohnisku 70°. Okrem konštrukcie z kompozitného plastu tento objektív posúva do lacnejšej cenovej kategórie aj rozsah maximálnej svetelnosti f/3,5 – 5,6. Objektív takisto nie je utesnený proti vnikaniu prachu a vody. Žiadna vonkajšia časť sa neotáča, takže pri používaní polarizačných a prechodových filtrov nebudete mať žiadny problém. Tieto filtre sú pre krajinársku fotografiu a hlavne zábery, na ktorých je vodná plocha, prakticky nevyhnutné.

Objektív využijete predovšetkým na fotografovanie krajiny, architektúry a iné typy širokouhlých záberov. Pri prezeraní prvých výtvorov aj začiatočník s citom pre estetiku objaví základné pravidlo pre širokouhlé zábery: potrebujete, aby v zábere bol v popredí nejaký predmet, ktorý upúta oko a navodí dojem priestorovosti. Prirodzená vlastnosť všetkých širokouhlých objektívov je súdkovité skreslenie, ktoré sa však pri úpravách dá ľahko skorigovať. Pri širokouhlých scenériách sa vám často dostane do záberu slnko. Hviezdica lúčov je efektná, často až príliš, pretože dlhšie lúče sú na konci zaujímavo zakrivené. Ak máte starší foto­aparát, pozrite si zoznam kompatibilných modelov. Na nekompatibilnom staršom fotoaparáte vám nebude fungovať zaostrovanie, a to ani manuálne, pretože ostriaci krúžok nie je mechanický, ale elektronický.

Parametre:

• Konštrukcia: 14 šošoviek v 11 skupinách, počet lamiel clony: 7, ohnis­ková vzdialenosť: 10 – 20 mm (15 – 30 mm na DSLR so snímačom DX), svetelnosť: f/4,5 – 5,6, minimálna clona: f/22 – 29, zorný uhol: 109° - 70° (pre DX), minimálna ostriaca vzdialenosť: 0,22 m, priemer závitu filtra: 72 mm, rozmery: 77 × 73 mm, hmotnosť: 230 g
• Cena: 299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná ostrosť, optická stabilizácia, akceptovateľné skreslenie
- Objektív nie je utesnený proti prachu

Teleobjektív AF-P DX Nikkor 70 – 300 mm f/4.5 – 6.3 G VR

Rozsah ohniskových vzdialeností 70 – 300 mm je typický pre teleobjektívy dodávané v setoch spolu s telom a základným objektívom. Na zrkadlovke so snímačom DX je rozsah po vynásobení crop faktorom 105 – 450 mm, čo by určite ocenili aj priaznivci športovej fotografie, nebyť nižšej svetelnosti. Trochu vás prekvapí plastový bajonet a budete pri takomto dlhšom objektíve dúfať, že renomovaný výrobca to má zvládnuté, pokiaľ ide o pevnosť a odolnosť materiálu. Podobne ako recenzovaný širokouhlý objektív aj tento má elektronický krúžok a chýbajú prepínače zaostrovania a zapnutie či vypnutie optickej stabilizácie. Jedna zo 14 šošoviek je vyrobená zo špeciálneho nízkorozptylového ED skla, ktoré výrazne znižuje chromatickú aberáciu, zlepšuje kontrast a brilantnosť farieb. Ďalšie dve sú vybrúsené ako asférický optický člen a pomáhajú vykorigovať optické chyby skreslenia obrazu. Pokiaľ fotíte do JPEG, chromatickú aberáciu na kontrastných kontúrach aj pri dlhom ohnisku takmer úplne odstráni softvér fotoaparátu, v RAW sú viditeľné, ale editačný softvér, v mojom prípade Lightroom, si s tým hravo poradí. Sférické skreslenie je nepatrné. Bokeh je pomerne jemný, samozrejme, nedá sa porovnávať s mnohonásobne drahšími objektívmi. Vinetáciu pri nižších clonách nerieši, tá sa v prípade potreby v postprocese dá úplne eliminovať, niekedy poslúži ako kreatívny prvok na upriamenie pozornosti k stredu záberu. Maximálnu ostrosť dosiahnete pri zaclonení o jedno až dve clonové čísla, čo je však pri nízkej svetelnosti často problém. Pri dlhších ohniskových vzdialenostiach je kresba ostrá okolo stredu, smerom k rohom dosť klesá. Rýchlosť zaostrovania je vynikajúca, celý rozsah vzdialenosti sa preostrí približne za 0,2 s. Účinnosť stabilizátora je podľa praktických skúseností 3 až 3,5 EV. Na krátkom konci spoľahlivo udržíte 1/10 s, na dlhom konci 1/30 s.

Teleobjektív dokonca aj pri takejto svetelnosti sa vcelku hodí na fotenie portrétov alebo na priblíženie scenérie, ku ktorej sa neviete dostať bližšie, prípadne potrebujete pracovať s hĺbkou ostrosti. Samozrejme, pre všetky teleobjektívy platí „niečo za niečo“, nielen pre tie lacné – skresľujú perspektívu tak, že majú tendenciu nakopiť blízke a vzdialenejšie objekty akoby na seba, čím sa v zábere potláča informácia o priestorových dispozíciách.

Parametre:

• Konštrukcia: 14 šošoviek v 10 skupinách, počet lamiel clony: 7, ohnis­ková vzdialenosť: 70 – 200 mm (105 – 450 mm na DSLR so snímačom DX), svetelnosť: f/4,5 – 6,3, minimálna clona: f/22 – 32, zorný uhol: 22° 50´- 5° 20´ (pre DX), minimálna ostriaca vzdialenosť: 1,1 m, priemer závitu filtra: 58 mm, rozmery: 72 × 125 mm, hmotnosť: 400 g
• Cena: 349 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná stabilizácia, rýchle a tiché zaostrovanie
- Plastový bajonet, trochu nižšia ostrosť na dlhom ohnisku

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Nikon objektív

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať