S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

24 hodín v Hongkongu

Archív NXT
0

Pri našej ceste z výstavy Computex sme sa zastavili na 24 hodín v Hongkongu. Pripomeňme, že Hongkong je od 1. júla 1997 špeciálnou administratívnou oblasťou Číny, predtým to bola viac ako 150 rokov britská kolónia. To sa výrazne podpísalo na krajine: vozidlá na rozdiel od ostatnej Číny jazdia po ľavej strane, elektrické zásuvky sú britské, čaj o piatej je tu bežná záležitosť a ľudia obľubujú kriket a rugby.

Oficiálna mena je hongkonský dolár, vystačíte si s kreditnými kartami, priamo eurom v obchodoch platiť nemôžete. Úradné jazyky sú čínština a angličtina, najlepší spôsob dopravy je metro. Turisticky najzaujímavejšie sú dvojposchodové električky, mimoriadne úzke, aby sa zmestili aj do tých najtesnejších uličiek. S internetom nebudete mať v Hongkongu problém, každý z hotelov ponúka pripojenie ako súčasť ceny, Wi-Fi nájdete v reštauráciách i na pumpách. Dá sa kúpiť aj domáca dátová karta asi za 5 eur na deň s neobmedzeným limitom.

Kowloon_Panorama.jpg

Panoráma pevninovej časti Kowloon, vzadu je ostrov Hongkong

Počasie príliš IT zariadeniam neprospieva - teplota v lete je okolo 30 °C, relatívna vlhkosť ovzdušia nad 80 %, často prší. Pri takomto počasí sa vám zarosia objektívy fotoaparátov a prídete na to, že smartfón s odolnosťou proti vode je správna myšlienka. Ceny IT zariadení, ako sú smartfóny alebo tablety, sú asi o 30 % nižšie ako u nás. Najčastejšia IT značka je Samsung. Navštívili sme aj značkovú predajňu Apple v centre mesta, tu boli ceny takmer porovnateľné s európskymi.

HongKong-Elektricky.jpg

Charakteristickou črtou ostrova sú úzke dvojposchodové električky

Turisticky najzaujímavejšia časť je Victoria Peak - vrchol horského masívu na ostrove Hongkong, z ktorého vidno celý región ako na dlani. Hongkong má 52 mrakodrapov s výškou presahujúcou 200 metrov, a teda je sa na čo pozerať. Hustota osídlenia je jedna z najvyšších na svete. Ideálny čas na návštevu Victoria Peak je večer, na vrchol jazdí špeciálna vlaková súprava, niečo na spôsob tatranskej zubačkovej dráhy. Počítajte s tým, že myšlienku na návštevu tohto miesta má ďalších asi 50 000 turistov a na vlak budete čakať viac ako hodinu. Majú tu bezplatné Wi-Fi, ak nechcete čakať, je tu pre vás taxík alebo menej známe autobusové spojenie.

HongKongICC.jpg

Pohľad z ostrova Hongkong na Kowloon so šiestou najvyššou budovou sveta (International Commerce Centre v časti Kowloon, 484 metrov)

V Hongkongu nájdete aj gigantickú sochu Budhu na ostrove Lantau, bronzovú sochu Brucea Leeho na chodníku hviezd, zriadenom na spôsob Hollywoodu, a je tu aj Disneyland. Nájsť tu môžete aj tradičné rybárske dedinky, kde sa čas zastavil. Ľudia tu žijú tak ako pred 100 rokmi, a to s pulzujúcim veľkomestom za chrbtom. Na východ od Hongkongu sa nachádza ďalšia špeciálna administratívna zóna Macao. Ide o pôvodnú portugalskú kolóniu, ktorá dnes patrí Číne a život sa tu točí okolo hazardu na spôsob Las Vegas. Z Hongkongu sa sem ľahko dostanete loďou, na návštevu oboch regiónov nepotrebujete mať čínske víza, postačí slovenský pas.

HongKong-Ostrov.jpg

Opačný pohľad z časti Kowloon na ostrov Hongkong, kde sú zastúpenia svetových značiek

Možno ste si už objednávali tovar cez také populárne služby, ako je eBay alebo Aliexpress - neuveriteľné ceny, obrovská šírka sortimentu. Keď vám potom prišiel domov balíček, možno ste si všimli adresu odosielateľa - buď Hongkong, alebo ešte častejšie Kowloon (pevninová časť Hongkongu). My sme sa vydali po stopách jedného takého balíka a našli sme, čo sme hľadali. Je to obrovská budova v samom centre mesta. Vrátnik bol zhovorčivý, a tak sme sa dozvedeli, ako to funguje. Budova je plná úradníkov, určených na čisto logistické úlohy, bez kontaktu s tovarom.

Rozdeľujú sa objednávky a objednáva sa tovar v centrálnych skladoch, ktoré sa nachádzajú v tamojšom prístave. Sem prúdi tovar z celého sveta, najviac však v čínskeho regiónu Šen-čen, ktorý susedí na severe s Hongkongom. Denne sa vybaví okolo 50 000 objednávok, cez kresťanské Vianoce najviac z celého roka. Firma tiež logisticky nakupuje tú najlacnejšiu doručovaciu službu, jej spôsob sa veľmi často mení. Rovnako sa tu riešia aj reklamácie, opäť bez kontaktu s tovarom, ide len do sprostredkovanie vzťahu medzi kupujúcim a predávajúcim. Zamestnanci pre firmu pracujú na tri zmeny.

VictoriaPeak.jpg

Nočný záber na celý región Hongkongu z vrcholu Victoria Peak

Návšteva Hongkongu bola poučná, miestami vcelku dobrodružná. Ľudia sa tu cítia Číňanmi a niekde v srdci vedia, že skutočne patria do Číny, ale to musí byť viac demokratická krajina. Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj v tomto regióne.

HongKong-eBay.jpg

Tu sa nachádza logistické centrum pre službu eBay

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať