S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

4× notebook z každého rožka

Archív NXT
0

Okrem testu notebookov s procesorom Haswell vám prinášame aj štyri recenzie úplne odlišných modelov. Začneme ultramobilným konvertibilným notebookom HP EliteBook Revolve 810, ktorý sa vracia k myšlienke tablet PC.

Potom sa obzrieme po Lenove ThinkPad Edge E531, zástupcovi „pracujúcej triedy" za rozumné peniaze, vhodnom do menších firiem. Potom tu je lahôdka v podobe nerozbitného tabletu Panasonic Toughpad FZ-G1 s plnohodnotným výkonom a zavŕši to 14-palcový univerzál od Sony, model Vaio Fit 14. Parametre

qr_ntb_novinky.png

HP EliteBook Revolve 810

Revolve 810 je ultramobilné zariadenie, ktoré splní predpoklady notebooku aj tabletu. Názov možno značí revolučné zariadenie, ale jeden otočný kĺb pod displejom je prakticky návrat k tomu, čo HP vie veľmi dobre robiť už dávnejšie - k tablet PC. Výborná hmotnosť, rozmery, výbava ako stvorená pre podnikateľa na každodennú prácu, no mierne vyššia cena. Každopádne sú tu argumenty, ktoré hovoria jasne v prospech EliteBook Revolve 810.

notebook20130411_revolve kopie.jpg

Dizajn

Sivo-strieborno-čierne spracovanie nijako neurazí a nie je ani príliš extravagantné, dizajnéri v HP presne vedeli, ako vyberali. Hliníkové šasi aj ostatné komponenty prešli niektorými armádnymi testami, a tak HP ponúka až 36-mesačnú záruku. EliteBook má byť jednoducho elita. Výbornému konštrukčnému spracovaniu by sme vytkli možno menej masívny kĺb, otázne je, ako sa bude správať po mesiacoch používania. Veľké plus však dávame klávesnici, HP výborne využíva priestor 11,6-palcového notebooku, pridáva maximálny komfort zdvihu a podsvietenie bielymi LED diódami. Multidotykový displej v HD rozlíšení je chránený sklom Gorilla, takže žiadne obavy o škrabance.

Výzbroj a výkon

Výrobca siahol po procesore Intel Core i5, ktorý svojím výkonom spolu so 4 GB operačnej pamäte RAM a diskom SSD s kapacitou 128 GB plne zodpovedá požiadavkám nového majiteľa takéhoto typu notebooku. Škoda len, že zo 128 GB je používateľovi po inštalácii všetkého od výrobcu k dispozícii ani nie 80 GB. Testovali sme konfiguráciu s Windows 8, už dnes sa však predávajú na Slovensku minimálne tri rôzne konfigurácie Revolvu. Tá najvyššia ponúka Intel Core i7, 8 GB pamäte RAM, full HD dotykový displej a 256 GB na disku SSD, pritom je drahšia iba o 300 eur. Keďže Revolve nie je práve najlacnejší notebook, odporúčame siahnuť po čo najlepšej konfigurácii. Nechýba možnosť prevádzky systému aj na Windows 7. Na túto veľkosť obrazovky stačí aj HD rozlíšenie, dôležité skôr je, že displej sa dá ovládať aj digitizérom. Od integrovanej grafickej karty nečakajte zázraky.

Rozhrania sú sústredené na zadnej hrane, je tu DisplayPort, dva porty USB štandardu 3.0 a eternetový port. Nechýba čítačka kariet microSD a šachta na kartu microSIM. Šesťčlánková batéria by mala poskytnúť podľa výrobcu 8-hodinovú výdrž pri práci na batérie, v skutočnosti sa nám podarilo atakovať šesťhodinovú hranicu. Náhradná batéria do Revolvu sa dá zakúpiť za cca 120 Eur. Potešila nás podpora NFC, nechýba, samozrejme, bezpečnostný modul TPM, výrobca však nemusel zabudnúť na biometrický snímač odtlačkov prstov. Chválime možnosť dokovania cez dokovací konektor. HP EliteBook Revolve 810 nie je najlacnejší konvertibilný notebook, ponúka však výbornú kvalitu, nadštandardnú záruku, slušný faktor mobility a na svoje určenie je ako stvorený. Podnikateľovi na cestách, ktorý potrebuje prezentovať svoju prácu, príde vhod.

Hodnotenie

Rôzne možnosti konfigurácie, 36-mesačná záruka, Gorilla Glass
Cena, chýba biometria


Cena: 1309 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard Slovakia

Lenovo ThinkPad Edge E531

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Tomuto notebooku sme sa obzvlášť potešili. Ide totiž o pracovný nástroj určený do menších firiem, prípadne pre začínajúcich podnikateľov, ktorí nechcú do notebooku investovať veľa, ale potrebujú nástroj, s ktorým budú nadmieru spokojní. K dobrému pomeru ceny a výkonu sa pridáva aj nový OneLink dock, no našli sme aj niekoľko chybičiek krásy. Mnoho používateľov nerozumie, prečo Edge nie je nositeľom takej špičkovej kvality ako pôvodné ThinkPady. Odpoveď je jednoduchá - tlak na cenu. A Lenovo sa snaží trafiť medzi každodenné a pracovné notebooky, čo sa mu radom Edge aj darí.

lenovo-thinkpad-edge-e531-fekete-laptop kopie.jpg

Dizajn

Grafitovo čierne dizajnové spracovanie je pre Lenovo typické, takže v tomto smere žiadne prekvapenie. Rovnako je tu matný povrch, ktorý sme očakávali, či napríklad duálne ovládanie myši. Teraz však dve výhrady. Klávesnicu s nie najlepšou reakciou by sme od Lenova nečakali. A koho napadlo dať kontextové tlačidlá myši iba do vrchnej časti touchpadu? Áno, vieme, dá sa to softvérovo zmeniť, ale ak niekto používa touchpad, ťažko si zvykne na tlačidlá myši vo vrchnej časti. Ak používate trackpoint, na predošlú vetu pokojne zabudnite. Nemôžeme však zabudnúť na celú klávesnicu odolnú proti poliatiu či kovové pánty, ktoré pôsobia robustne aj pri každodennom namáhaní. Tento tichý notebook ponúka vo svojej cene už aj biometrický snímač odtlačkov prstov, prepojený na modul TPM.

Výzbroj a výkon

Začneme displejom - 15,6-palcový displej sa chváli full HD rozlíšením a chválime ho aj my. Je to rozdiel, ktorý pocítite každý deň. Od TN panela nemožno očakávať kvalitu zobrazovacej jednotky IPS, takže z pohľadu kvality farieb skôr priemer, ale nie je to výhrada. Výrobca zvolil procesor strednej triedy Intel Core i5 s taktom 2,6 až 3,2 GHz. Nejde o ULV procesor, napriek tomu vydržal Edge E531 pracovať na jedno nabitie viac ako päť hodín, takže sme spokojní. Štandardnú operačnú pamäť s kapacitou 4 GB možno upgradovať na max. trojnásobnú hodnotu. Pevný disk ponúka pol terabajtu úložného priestoru na otočných magnetických platniach. Skôr by sme grafickú kartu NVIDIA GeForce GT740M netradične vymenili za integrovanú od Intelu a za pár desiatok eur pridali disk SSD. Zaujímavé je, že Edge E531 prichádza s nainštalovaným Windows 7 a Windows 8 máte k dispozícii bez doplatku v balení na DVD. Pre firmy ako stvorené.

Takisto sme boli spokojní s rozhraniami, veď posúďte sami - VGA, HDMI, dvojica portov USB štandardu 3.0, ďalší port USB staršieho štandardu, ale s neustálym napájaním, ďalej klasický eternetový port a čítačka pamäťových kariet. Dokovanie je riešené prostredníctvom nového konektora OneLink Dock, ktorý využíva podobný kábel, ako je ten napájací. A keďže v čase dokovacích riešení postavených na USB 3.0 odídu klasické dokovacie konektory postupne do zabudnutia, nemáme prečo toto riešenie haniť. Ešte doplníme cenu, OneLink Dock stojí dodatočných asi 140 eur a ponúka ďalšie dva USB porty 3.0, 2× USB 2.0, audio, HDMI a eternetový port. Z hľadiska komplexného výkonu, výdrže, ceny a kvality nemáme byť s ThinkPadom Edge E531 prečo nespokojní, práve naopak. V danej cene kombinuje všetko potrebné do menšej firmy či pre mladého podnikateľa.

Hodnotenie

Pomer ceny a výkonu, full HD rozlíšenie displeja, duálny operačný systém v základnom balení
klasický disk HDD, touchpad bez klasických spodných kontextových tlačidiel

Cena: 789 EUR
Zapožičal: Lenovo

Panasonic Toughpad FZ-G1

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg A teraz sa dostávame do tak trocha odlišného prostredia. Vlastne úplne odlišného. Touchpad FZ-G1 od Panasonicu je totiž jeden z prvých ultraodolných tabletov na trhu, ktorý však poskytuje plnohodnotný výkon procesora Intel Core i5 v kombinácii s operačným systémom Windows 8 bez obmedzení. Jeho hmotnosť iba o 64 gramov presahuje hranicu 1 kg, pritom ním môžete trieskať o zem, utápať ho v jazere a on si bude stále spokojne priasť.

Superodolný notebook Panasonic Toughpad FZ-G1: Ide pravdepodobne o najodolnejší laptop na svete. Pokojne ho môžete hádzať o zem, ponorenie do vody ani nezaznamená ako zvláštnu udalosť a poradí si aj s drsným prostredím.

Nechýba mu 3G konektivita, a teda možnosť neustáleho pripojenia v dátovej sieti a špecialita v podobe konfigurovateľného konektora. Celý tento špás však niečo stojí. A stojí toľko, že si ho môžu dovoliť iba firmy, ktoré majú svojich pracovníkov naozaj v teréne.

g1_standard_front kopie.jpg

Dizajn

Odolný tablet do terénu ponúka v prvom rade antireflexný 10,1-palcový displej αIPS v matnej povrchovej úprave a najmä vo full HD rozlíšení. Toughpad, ako jeho názov napovedá, prichádza s masívnym vzhľadom, je tvorený zliatinami horčíka a hliníka a jeho rohy sú výrazne chránené gumovými časťami. Zaujímavý je výduch ventilátora na hornej hrane - môže sa zdať, že doň zatečie voda, ale v skutočnosti sa mu nič nestane. Celý tablet spĺňa stupeň ochrany IP65, takže znesie napríklad aj pády na tvrdý povrch z výšky 120 cm. Z pohľadu dizajnu nás zaujal digitizér pripevnený k telu tabletu a používateľom vymeniteľná 4400 mAh batéria bez nutnosti čokoľvek skrutkovať.

Výzbroj a výkon

Panasonic osadil svoj špičkový tablet do outdooru plnohodnotným procesorom Intel Core i5-3437U, ktorý patrí do kategórie ULV procesorov. Sekundujú mu 4 GB pamäte RAM a vnútri sa nachádza aj 128 GB disk SSD. Grafická karta je integrovaná a všetko to beží na Windows 8. Nijaký kompromis, nijaký háčik, ale normálny výkon. A najmä výdrž - Toughpad FZ-G1 zaútočil na sedemhodinovú hranicu výdrže. Výrobca ponúka na svoj produkt 36-mesačnú záruku. Na spodnej hrane nájdete 24-pinový port replikátora, ktorý si rozumie so staršími riešeniami Toughbookov. K zaujímavostiam patrí aj port na flexibilnú konfiguráciu, ktorým možno alternovať sériový port, eternet, microSD alebo USB 2.0 (výber je za poplatok na vás). Štandardne máte za krytkou k dispozícii HDMI, USB 3.0 a audiokonektor, nechýba 3G modul s podporou dátových prenosov do 14,4 Mbit/s. K dispozícii je predná 1,3 Mpix a aj zadná 3 Mpix kamera.

Nemilo nás prekvapil ventilátor, ktorý sa už aj pri menšej záťaži pomerne hlučne roztočí. Potešila nás automatická regulácia jasu displeja, bezpečnostný modul TPM, procesor s podporou vPro a aj možnosť downgradu na Windows 7. Panasonic Toughpad FZ-G1 je profesionál telom aj dušou. Je to tablet na tvrdú prácu do terénu, kde sa neberie ohľad na okolité prostredie. Vydrží tvrdé zaobchádzanie a jeho hlavou zbraňou je plnohodnotný výkon so špičkovým displejom. Za toto všetko si však musíte priplatiť, a to poriadne.

Hodnotenie

Odolné spracovanie, displej αIPS, 3G modul, konfigurovateľný port, vymeniteľná batéria
Cena, hlučnosť ventilátora

Cena: 2419 EUR
Zapožičal: Panasonic


Sony Vaio Fit 14

Séria Vaio Fit ponúka niekoľko modelov, pričom Fit 14 sa nám z pohľadu praktického použitia páčil najviac. Kvalitné hliníkové telo a slušný výkon potešia každého, kto chce nielen dobre vyzerajúci prenosný počítač, ale aj spoľahlivý nástroj na prácu. Navyše oceníte aj skĺbenie nadštandardných prvkov hardvérovej výbavy s dôrazom na zvýšenie výkonu, no ponechanie ceny v hladine dostupnej takmer každému.

VAIO-Fit-14-Silver kopie.jpg

Dizajn

Nový model radu Vaio prichádza s dizajnovou úpravou, stále si však ponecháva vlastnosti vhodné na každodenné používanie. Oblé kraje sú doplnené ostrejšími hranami a špecialitou je klávesnica. Aj v tomto prípade je podsvietená, čo sa v modeloch strednej a vyššej triedy stáva štandardom a používatelia takúto vlastnosť vyhľadávajú. Otvorenie veka s displejom zároveň mierne nadvihne základňu, takže získate väčší náklon klávesnice. Ocenili sme čisté línie tohto nástroja, ktorý bude dobrým spoločníkom na cestách. Predsa len kombinácia 14-palcového displeja s takmer jednoliatym telom dodáva potrebnú mobilitu a zároveň nebude obmedzovať komfort pri práci v kancelárii. Leštený hliník pôsobí počas horúcich dní príjemne - okrem toho, že dobre vyzerá, poskytne zároveň aj lepšie chladenie. Displej je dotykový, čím používateľ získava univerzálnejší nástroj s aplikáciami na to prispôsobenými.

Výzbroj a výkon

Tento kúsok je z technickej stránky určený náročnejším používateľom. Procesor Intel Core i5-3337U 1,8 ÷ 2,7 GHz dodáva ten správny výkon na prácu s multimédiami a v porovnaní s inými mobilnými CPU nižšej triedy aj solídny základ na sledovanie full HD videa. To síce môžete sledovať aj na najslabších notebookoch dneška, no tu je ich spustenie a posúvanie prehrávanej pozície podstatne rýchlejšie. Na rýchlosti však má zásluhu aj 8 GB RAM, čo je vskutku výborný základ na pohodlnú prácu a multitasking.

Pevný disk je síce klasický, no kapacita 750 GB a 7500 ot./min sú hodnoty, ktoré bude vedieť akceptovať drvivá väčšina používateľov. Takisto sme si všimli rýchlejšie štarty operačného systému, to vďaka vyrovnávacej pamäti s kapacitou 8 GB. Ide o systémový disk, ktorý nie je dostupný pre používateľské dáta. Pevný disk je navyše chránený aktívnym systémom, ktorý zaznamenáva otrasy a v prípade rizika pádu pozastaví činnosť disku. Ďalší pozitívny faktor je grafická karta NVIDIA GeForce GT 735M s 2 GB VRAM. Karta poslúži pri hraní novších hier a v tele 14" notebooku poteší občasných hráčov.

Nielen pri hraní hier, ale najmä pri sledovaní filmov oceníte technológiu S-Force Front Surround 3D na zvýšenie kvality reprodukcie zvuku. Do tela sa zmestila optická DVD mechanika na pravej strane a na druhej eternetový konektor, 2 × USB 3.0 a čítačka pamäťových kariet. Sony Vaio Fit 14 je prenosný počítač, ktorý nie je síce najtenší na trhu, no poskytuje veľmi vysoký komfort a výborný pomer cena/výkon.

Hodnotenie

Vyhotovenie tela, rozlíšenie displeja, HDD + systémový disk SSD, podsvietená klávesnica, silná grafická karta
Žiadne podstatné

Cena: 949 EUR
Zapožičal: Sony

Verdikt PC REVUE

Vyberať z rozličných notebookov tie najzaujímavejšie je pomerne ťažké. Tento mesiac si však ocenenie určite zaslúžia dva modely. Prvým je Lenovo ThinkPad Edge E531, ktorý poskytuje príjemný pomer ceny a výkonu a výrobca ním mieril na strednú triedu podnikateľov a menšie firmy. Panasonic Toughpad FZ-G1 síce stojí šialené peniaze, ale firmy, ktoré potrebujú „profíka" do terénu, si ho môžu dopriať.

81-82-1.jpg

Tabuľka technických parametrov recenzovaných notebookov

81-82-2.jpg

Tabuľka výkonnostných testov recenzovaných notebookov

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať