CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Šesť rokov s Apple iOS

Archív NXT
0

Mobilný operačný systém od Applu oslavuje 6 rokov. Zároveň si pripomíname piate výročie spustenia obchodu s aplikáciami. Čo sa za tento čas zmenilo a aké sú najlepšie aplikácie pre iOS?

iOS 1.0 - začiatok revolúcie?

Tento článok nebude zameraný na konkurenčný boj Applu s Googlom, určitému historickému porovnávaniu sa však nevyhneme. iOS sa na trhu objavil 29. júna 2007 s príchodom prvého iPhonu. Apple vďaka kombinácii dobre navrhnutého hardvéru a fungujúceho softvéru s niekoľkými prémiovými funkciami odštartoval revolúciu mobilných telefónov. Pritom prvá verzia iOS bola značne obmedzená - používatelia mohli využívať iba zabudované aplikácie, konkrétne e-mailového klienta, Safari a prehrávače multimediálneho obsahu. Telefón dokázal v prvej verzii iOS fotiť, ale MMS-ky neboli podporované. Nechýbali však Google Mapy, ktoré tvorili neoddeliteľnú súčasť systému až do verzie 5.1.1. Používatelia ocenili informácie o financiách a počasie, k dispozícii hodinky a základná kalkulačka. iPhone však zaujal aj dotykovou obrazovkou a pohodlným dotykovým ovládaním, ktoré ponúkal.

ios1.jpg

Porovnanie najnovšieho a najstaršieho iPhonu aj s aktuálnym a vtedajším rozhraním

Prichádza AppStore

Ak sme si zvykli, že Apple s každou novou verziou iOS prináša viacero noviniek, v minulosti to nebolo pravidlom. Verzia 2.0 priniesla v podstate iba minimum zlepšení - vedecká kalkulačka a GPS sú tie podstatnejšie. No s verziou 2.0 prišiel aj obchod s aplikáciami AppStore. Bez ohľadu na budúce verzie iOS a množstvo noviniek AppStore je nepochybne najdôležitejšia funkcia, ktorú Apple do svojho systému vôbec integroval. Svoj obchod s aplikáciami spustil 10. júla 2008, teda pred piatimi rokmi. AppStore pri svojom spustení ponúkal iba 500 aplikácií, dnes ich je viac ako 900 000. Aj napriek relatívne chudobnej ponuke stiahli používatelia v priebehu štyroch dní od spustenia 10 miliónov aplikácií, v septembri toho roka bolo dovedna stiahnutých už viac ako 100 miliónov. Najsťahovanejšou aplikáciou prvého (pol)roka bol Facebook.

appstore.jpg

AppStore spôsobil revolúciu nielen v rámci systému iOS

Odstraňovanie nedostatkov

Aj napriek tomu, že iOS je inteligentný operačný systém, mal niekoľko nedostatkov. Išlo napríklad o absenciou podpory správ MMS a základnú funkcionalitu copy & paste pridal Apple až vo verzii 3.0. Tá ponúkla aj vyhľadávanie, nahrávanie hlasu a jednoduché hlasové ovládanie. iOS 3.0 sa na trhu objavil v júni 2009, Android bol v tom čase dostupný iba vo verzii 1.5. Verzia 3.2 podporovala ako prvá aj iPad.

iOS 4.0 - konkurencia Androidu je zreteľnejšia

Apple vo verzii 2.0 a 3.0 s výnimkou pridania AppStoru nič skutočne nové nepriniesol. Odstránil vážne nedostatky, pridal zopár drobných zmien a to bolo všetko. Popravde, v rokoch 2007 až 2009 vážnejšiu konkurenciu nemal. iOS 4.0 sa však dostal na trh v júni 2010 a vtedy bol Android dostupný vo verzii 2.2 Froyo. Google v rozmedzí medzi iOS 3.0 a 4.0 zapracoval do svojho systému viacero zmien. Android Froyo priniesol lepšiu optimalizáciu systému a beh aplikácií, ponúkal aj funkciu USB tetheringu a Wi-Fi hotspotu, podporu Adobe Flashu a veľa ďalšieho. Hoci bol systém z hľadiska grafického rozhrania mierne zaostalý, ba až škaredý, čo sa ponúkanej funkcionality týka, Google začal získavať konkurenčnú výhodu. iOS sa držal svojho konceptu, systém bol jednoduchý a prehľadný, výborne optimalizovaný a spoľahlivosť operačného systému bola jeden z dôvodov, prečo si používatelia vybrali Apple, a nie Android. Na druhej strane Android už pred tromi rokmi ponúkal automatickú aktualizáciu aplikácií, čo je funkcia, ktorú poskytne až iOS 7.

K verzii 4.0 dodajme, že priniesla tvorbu a manažovanie zložiek (Android v tom čase túto funkciu už ponúkal) a podporu vlastného pozadia na domácej obrazovke. Ďalšia novinka bola aj služba FaceTime, čo je v podstate Skype pre zariadenia Apple. Vo verzii 4.1 bola do systému integrovaná aj podpora hier prostredníctvom služby Game Center. Ide o výbornú službu, ktorú ocenia najmä hráči - hry majú achievementy a Game Center umožňuje vyhľadávať nové tituly a hrať s ľuďmi cez internet. Podobnú službu plánuje čoskoro spustiť aj Google, ale svojím produktom chce podporovať aj iOS. Apple počas celého roka zlepšoval systém, predstavil funkciu Personal hotspot ako reakciu na Wi-Fi hotspot v prípade Androidu.

Hoci iOS 4.0 bola prvá verzia, ktorá nepodporovala všetky dovtedy existujúce zariadenia s iOS, používatelia sa konečne dočkali rozsiahlejších zlepšení a zmien. Dôležitá novinka bol aj multitasking, aj keď v obmedzenej forme, teda nie plnohodnotný multitasking, aký ponúka napr. Windows.

Hodiny angličtiny s iOS, Apple v cloude

iOS 5.0 bola prvá verzia, ktorú Apple najskôr predstavil v júni 2011, následne v októbri uviedol na trh. O týždeň na to vydal Google Android vo verzii 4.0. Aj napriek tomu, že bol Android 3.0 určený iba pre tablety, Google urobil za dané obdobie obrovský kus práce a vo verzii 4.0 zdokonalil najmä grafické rozhranie. V porovnaní s verziou 2.3 je rozdiel zreteľný a Android konečne vyzerá k svetu. K tomu pripočítajme množstvo funkcií, všetky nemožno na tomto mieste spomenúť. Každopádne Android vtedy ponúkal pomerne slušné zobrazovanie notifikácií a v tomto smere iOS dlho zaostával. Vo verzii 5.0 Apple predstavil tzv. notifikačné centrum, ktoré konečne umožnilo upozornenia nejako rozumne spravovať. Fanúšikovia Androidu mali, samozrejme, pripomienky.

ios5.jpg

Piata verzia ponúkla viacero praktických noviniek, potešilo aj centrum notifikácií

Apple vo verzii 5.0 začal s integráciou sociálnych sietí (Twitter) a konečne umožnil aktualizovať zariadenie s iOS bez nutnosti pripojenia k PC s programom iTunes. V tejto verzii sa objavil aj Kiosk, kde Apple združuje všetky digitálne magazíny, a aplikácia pripomienky. V neposlednom rade iOS 5.0 je špecifický najmä vďaka integrácii hlasového asistenta Siri. V tomto smere má Apple navrch i dnes aj napriek tomu, že Google v niektorých krajinách ponúka službu Google Now. Slovák dokáže Siri využiť lepšie aj napriek tomu, že s telefónom musí hovoriť v cudzom jazyku.

Apple zároveň pridal aj cloudovú službu iCloud, ktorá umožňuje zdieľať a automaticky synchronizovať fotografie naprieč zariadeniami s iOS, ukladať zálohu do dátových centier Applu atď. iCloud je z praktického hľadiska jedna z najlepších služieb nielen v iOS 5.0, ale aj z aspektu iOS ako celku.

iOS bez Googlu, bez NFC a so zbytočným Passbookom

Verzia 6.0 sa niesla v znamení konkurenčného boja medzi Applom a Googlom. Apple vyhodil zo základnej inštalácie služby od Googlu (Mapy, YouTube) a do systému integroval svoje mapy. Toto rozhodnutie sa ukázalo nesprávnym. Mapy Applu boli pod paľbou kritiky a situáciu zachránil Google, ktorý svoje mapy ponúkol vo forme samostatnej aplikácie. iPhone 5 neposkytol ani podporu technológie NFC, Apple radšej vymyslel aplikáciu Passbook, ktorú málokto používa. iOS 6 zdokonalil Siri, pridal Facebook, výraznejšia novinka však oproti prechádzajúcim verziám chýbala.

Budúcnosť v znamení zmien

Operačný systém sa prvé roky rozbiehal pomalším tempom, výrazná aktivita Androidu a technologický pokrok prinútili Apple, aby svoj systém zlepšil. Verzie iOS 4 a 5 boli toho dôkazom. V prípade iOS 6 sa však vývoj systému spomalil. Reakciou je kompletný redizajn systému, ktorý ponúkne iOS 7. Systém sme vám v skratke predstavili v predošlom vydaní PC REVUE, po jeho uvedení na trh môžete očakávať podrobný rozbor aj s naším názorom. Neprajníci však už teraz hovoria o tom, že nový redizajn pôsobí ako kombinácia Windows Phonu s Androidom. Keďže iOS existoval 6 rokov bez výraznejších grafických zmien, oživenie používateľského rozhrania je vítané.

evolucia.jpg

Takto sa menilo grafické rozhranie v priebehu histórie, iOS 7 predstavuje skutočne veľký skok

Prehľadná história iOS a Androidu v skratke

  1. jún 2007 - iOS 1, prvá verzia operačného systému
  2. júl 2008 - iOS 2, spustenie AppStore
  3. september 2008 - Android 1.0, integrácia služieb Googlu, MMS, podpora wallpaperov, widgetov
  4. október 2008 - Android Market (predchodca Google Play)
  5. jún 2009 - iOS 3, podpora správ MMS, copy & paste
  6. október 2009 - Android 2.0, tzv. živé wallpapery na pozadí, množstvo zlepšení v aplikácii Kamera, optimalizovaný beh systému, zdokonalené UI
  7. máj 2010 - Android 2.2 (Froyo), USB tethering, Wi-Fi hotspot, optimalizácia systému, push notifikácie, automatický update aplikácií, podpora Adobe Flash
  8. december 2010 - Android 2.3 (Gingerbread), podpora NFC a nových druhov senzorov (gyroskop, barometer)
  9. jún 2010 - iOS 4, zložky, FaceTime, multitasking, Game Center, Personal Hotspot, podpora wallpaperov
  10. február 2011 - Android 3.0 (Honeycomb), verzia iba pre tablety, podpora videokomunikácie cez Google Talk, hardvérová akcelerácia, zjednodušený multitasking, zjednodušený prístup k notifikáciám, podpora viacjadrových procesorov
  11. október 2011 - iOS 5, notifikačné centrum, Twitter, Siri, iCloud, Kiosk, Pripomienky
  12. október 2011 - Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), značná zmena rozhrania, inšpirovaná verziou 3.0, ale aj pre telefóny. Podpora drag-and-drop pri práci so zložkami, ikonami, podpora zhotovovania screenshotov, funkcia Face Unlock, Wi-Fi Direct, hardvérová akcelerácia UI, Android Beam (prenos dát cez NFC)
  13. september 2012 - iOS 6, Apple Mapy, Passbook, Facebook, panorámy
  14. november 2012 - Android 4.2 (Jelly Bean), panorámy, podpora viacerých používateľských kont (na tabletoch), skupinové správy, Miracast
  15. jeseň 2013 - iOS 7, kompletný redizajn, automatický update aplikácií

Päť rokov s AppStore

Minulý mesiac sme oslávili aj päť rokov s obchodom AppStore. Aké sú najpopulárnejšie aplikácie v histórií tohto obchodu? Rebríčkom dominujú hry, zvyšné aplikácie sme vám predstavili v predchádzajúcich vydaniach PC REVUE.

angrybirds.png

Najpredávanejšie aplikácie pre iPhone

Angry Birds
Fruit Ninja
Doodle Jump
Cut the Rope
Angry Birds Seasons
WhatsApp Messenger
Camera+
Words with Friends
Tiny Wings
Angry Birds Space

Najpredávanejšie aplikácie pre iPad

Pages
Angry Birds HD
Angry Birds Seasons HD
Where's My Water
Fruit Ninja HD
Angry Birds Space HD
GarageBand
Words With Friends HD
Cut the Rope HD
Keynote

Najpopulárnejšie bezplatné aplikácie pre iPhone

Facebook
Pandora Radio
Instagram
YouTube
Skype
Words With Friends Free
The Weather Channel
Twitter
Temple Run
Google Search

Najpopulárnejšie bezplatné aplikácie pre iPad

Skype for iPad
The Weather Channel for iPad
Netflix
Angry Birds HD Free
Kindle
Facebook
Pandora Radio
Calculator for iPad Free
Fruit Ninja HD Free
Words With Friends HD Free

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať