4K monitor AOC U3277PQU
» Zatiaľ čo sme ešte pred pár rokmi s údivom pozerali na 24" monitory s úžasným rozlíšením 1920 × 1200 bodov, dnešným hitom sú 32" s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov). Keď si takýto kúsok po prvýkrát postavíte na stôl, ohromí vás veľkosť panela. Pamätníci si možno spomenú na TV prijímače s uhlopriečkou 55 cm, tu je však reč o 81,3 cm.
Monitor AOC U3277PQU nie je zaujímavý iba vďaka svojej veľkosti. Prichádza s kvalitným panelom IPS s 10-bitovým spracovaním farieb, rozlíšením 3840 × 2160 bodov, vstavanými reproduktormi, režimami PiP a PBP a plne flexibilným masívnym stojanom. Monitor patrí v AOC do rovnakej modelovej línie ako nedávno testovaný AOC Q3277PQU (PC REVUE č. 12/2015) s 2K rozlíšením. V označení spoznáte rozdiel medzi nimi v prvom písmene, Q znamená Quad HD a U zasa Ultra HD.
Displej je osadený v elegantnom rámčeku s okrajom iba 12 mm, takže nie je problém použiť ho aj v dvoj- či trojmonitorových zostavách. Vzhľadom na rozlíšenie je osadený najnovšou verziou HDMI 2.0, DisplayPortom vo verzii 1.2, nájdete tu však aj vstup DVI a obstarožný VGA. Je pravda, že môžu nastať situácie, keď príde vhod, väčšina používateľov by však viac ocenila druhý port HDMI. Na zadnej strane nájdete aj užitočný USB hub vo verzii USB 3.0 so 4 výstupmi, z toho jeden je určený na rýchlonabíjanie. Monitor stojí na masívnom stojane ponúkajúcom veľmi široké možnosti polohovania – od výškového nastavenia cez sklon, náklon, otáčanie okolo zvislej osi až po pivot, čo znamená, že ho môžete používať aj na výšku. Panel má vďaka použitej technológii veľmi dobré pozorovacie uhly (178°), takže nebudete mať problém v žiadnej polohe. Možnosti polohovania prispievajú aj k veľmi pohodlnej obsluhe prípojných miest. AOC uvádza latenciu 4 ms a jas 350 cd/m2. Podsvietenie Flicker free čiže bez blikania nezaťažuje zrak ani pri dlhšej práci. Rozlíšenie 4K pri uhlopriečke 32" už na rozdiel od menších monitorov naozaj dáva zmysel. Je výborne využiteľné hlavne pri práci s programami na spracovanie videa, zvuku alebo grafiky. Tieto programy využívajú veľké množstvá pracovných okien, panelov a časové osi. V tomto rozlíšení si ich môžete nechať zobraziť všetky naraz bez toho, že by ste sa museli obmedzovať v pracovnej ploche. Úžasné je 4K rozlíšenie aj na prácu s tabuľkovými editormi. Ťažko nájdete tabuľku, ktorú by ste nedokázali zobraziť celú. Jediný program, ktorý má s týmto rozlíšením problémy, je paradoxne Windows. Všetky ikonky a popisy sú zobrazené v natívnom rozlíšení, a teda sú na bežnú prácu príliš malé. V nastaveniach sme museli zadať zväčšenie na 150 %, aby boli menu použiteľné. Niektoré nadpisy v oknách sú však už pri takomto zväčšení škaredé.
Výhodu 4K monitora oceníte aj vtedy, ak vlastníte 4K videokameru. Vaše videá si tu môžete pozrieť priamo z kamery cez vstup HDMI, v prípade, že ste video natáčali na mobil, vstup HDMI podporuje aj pripojenie cez MHL. Ak si monitor so 4K rozlíšením plánujete kúpiť k staršiemu PC, treba sa najprv presvedčiť, či vaša zostava podporuje 4K výstup. To isté platí aj pri nákupe novej grafickej karty. Stále je na trhu veľa modelov, ktoré toto rozlíšenie nepodporujú. Vodidlom môže byť to, že karta je vybavená DisplayPortom vo verzii 1.2 alebo HDMI 2.0, prípadne je priamo uvedená podpora maximálneho rozlíšenia aspoň 3860 × 2140 bodov/60 Hz. Ak výrobca tieto parametre neuvádza, hľadajte radšej niekde inde. Aby však nedošlo k nedorozumeniu, to, že grafická karta podporuje 4K rozlíšenie, neznamená automaticky, že bude zvládať aj hranie najnovších hier v takomto rozlíšení. To zatiaľ dokážu iba najvyššie modely. Funkcie PiP (obraz v obraze) a PBP (obraz vedľa obrazu) pracujú s kombináciou dvoch vstupov, ktoré si môžete voliť. Kvalita zobrazenia bola vynikajúca z pripojeného PC aj zo 4K kamery. Monitor si v tomto prípade poradil aj so snímkovou frekvenciou 25p. Farebný rozsah aj rovnomernosť podsvietenia sú výborné a pri používaní sme nezaznamenali nijaké problémy. Ovládanie pomocou tlačidiel na spodnej hrane nepatrí k najpraktickejším. Našťastie sa dá monitor ovládať aj pomocou utility dodávanej na CD. Zvuk zo vstavaných reproduktorov v núdzi postačí, vzhľadom na rozmery sa však žiadne zázraky očakávať nedajú.
Verdikt
AOC U3277PQU stojí cenovo na rozmedzí medzi lacnými modelmi s panelmi TN a profesionálnymi monitormi. Za danú cenu však dostanete kvalitný panel IPS s 10-bitovým spracovaním obrazu, bohatými možnosťami nastavení a s vynikajúcim flexibilným stojanom. Ak pracujete s grafikou, videom alebo zvukom, poskytne vám tento model široké možnosti a obrovskú pracovnú plochu. Ak si potrpíte na rôzne vychytávky, presnú kalibráciu a precízne nastavenia, na to sú iné modely, za tie však zaplatíte aj niekoľkonásobok. Od nás dostáva AOC palec hore a určite by sme si ho vedeli predstaviť na pracovnom stole.
Zobrazit Galériu