
Študent strednej školy odhalil „ozvenu“ čiernej diery väčšej ako naša galaxia
Dlho po tom, ako čierna diera v galaxii prestane vyžarovať energiu, možno jej prítomnosť stále pozorovať v okolitých oblakoch plynu vďaka zvyškovému žiareniu. Astronómovia tieto javy označujú ako svetelné ozveny. Stredoškolák Julian Shapiro objavil jednu z týchto svetelných ozvien pri hľadaní pozostatkov supernov. Svoje zistenia prezentoval na tohtoročnom Globálnom fyzikálnom summite Americkej fyzikálnej spoločnosti.
Shapiro, 17-ročný študent Dalton School v New Yorku, pracuje ako nezávislý astronóm. Spočiatku hľadal úlomky z vybuchujúcich hviezd. Našiel však objekt, ktorý sa nezhodoval s typickými pozostatkami supernovy ani nevykazoval známky supernovy vo svojom strede. Tento neočakávaný nález ho viedol k presvedčeniu, že objavil svetelnú ozvenu. Objekt identifikoval v oblasti bohatej na potenciálne supermasívne čierne diery a nameral tu vysoké hladiny kyslíka a ionizovanej síry.
Tieto zistenia naznačujú, že objekt je dozvukom neaktívnej čiernej diery, ktorá kedysi chrlila žiarenie ionizujúce okolitý plyn, čo spôsobilo, že vyžaroval svetlo aj po tom, čo sa čierna diera upokojila. Shapiro zachytil svetelnú ozvenu s priemerom asi 150 000 až 250 000 svetelných rokov, čo je zhruba 1,5 až dvojnásobok šírky celej Mliečnej cesty. Mohla by to teda byť najväčšia objavená svetelná ozvena.
Sasha Plavin, výskumník čiernych dier na Harvardovej univerzite, ocenil Shapirov starostlivý prístup pri skúmaní týchto snímok. Shapiro pokračuje vo výskume a jeho cieľom je dozvedieť sa viac o zložení objektu a o tom, ako zapadá do širšieho kontextu vedeckých poznatkov o čiernych dierach. „Dúfam, že tento objekt pomôže rozšíriť naše znalosti o aktivitách v galaxii, ktorým príliš nerozumieme,“ povedal Shapiro.
Zdroj: livescience.com.
Zdroj Foto: Julian Shapiro, Chilescope T1