
Výskumníci našli spôsob na výrobu energie z rotácie Zeme
Trojica amerických výskumníkov tvrdí, že úspešne otestovala predpovede, podľa ktorých možno získavať čistú elektrickú energiu pri rotácii Zeme prostredníctvom jej vlastného magnetického poľa. Hoci napätie, ktoré produkovali, bolo malé, táto možnosť by mohla viesť popri produkcii prílivovej, slnečnej, veternej a geotermálnej energie k novému spôsobu výroby elektriny z dynamiky našej planéty.
V roku 2016 princetonský astrofyzik Christopher Chyba a planetárny vedec z JPL Kevin Hand spochybnili vlastný dôkaz, že takýto výkon by mal byť nemožný. Výskumníci teraz objavili empirický dôkaz, že ich myšlienka môže skutočne fungovať, pokiaľ sú tvar a vlastnosti vodivého materiálu v ich metóde nastavené podľa veľmi špecifických požiadaviek.
Začiatkom 20. storočia sa fyzik Samuel Barnett zaoberal otázkou nerotujúceho magnetického poľa vo vzťahu k pohybujúcemu sa elektromagnetu. Pôvodne Chybov a Handov dôkaz z roku 2016 naznačoval, že vytvorenie napätia z tohto nastavenia je nemožné, pretože elektróny by zrušili akýkoľvek rozdiel nábojov. Neskôr však tieto predpoklady spochybnili.
Zdroj Foto: Chyba et al., Physical Review Research, 2025
Na podporu magnetickej difúzie výskumníci použili 29,9-centimetrový dutý valec vyrobený z mangánovo-zinkového feritu. Experimenty vykonávali v tmavom laboratóriu, aby znížili rušivé vplyvy, a valec bol naklonený tak, aby bol kolmý na rotáciu Zeme aj magnetické pole.
Namerali napätie 18 mikrovoltov, ktoré sa pri zmene valca alebo jeho uhla vytratilo, čo naznačuje, že ho mohla generovať rotácia Zeme. Hoci sú tieto zistenia sľubné, výskumníci upozorňujú, že ide o veľmi malé množstvo elektrickej energie, a zdôrazňujú potrebu nezávislého overenia svojich výsledkov. Ich výskum bol uverejnený v časopise Physical Review Research.
Zdroj: sciencealert.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu