ASUS_042025 ASUS_042025 ASUS_042025

Čína má zariadenie na odstavenie prevádzky internetu

Internet
1

Pod hladinou oceánu ležia tisícky kilometrov káblov zabezpečujúcich prevádzku internetu, finančné transakcie a vojenskú komunikáciu medzi kontinentmi. Čína teraz odhalila zariadenie, ktoré by mohlo s chirurgickou presnosťou prerušiť tieto životne dôležité väzby v hĺbkach, ktoré boli kedysi považované za nedostupné.

Kompaktný a výkonný nástroj, ktorý je schopný prerušiť aj tie najpevnejšie hlbokomorské komunikačné a napájacie káble, bol vyvinutý v China Ship Scientific Research Center (CSSRC). Zariadenie funguje v hĺbkach až 4000 metrov, teda dvakrát tak hlboko, ako bežne siaha existujúca káblová infraštruktúra. Prevádzka v takých hĺbkach predstavuje obrovské výzvy. Pri tlaku presahujúcom 400 atmosfér musí zariadenie zostať neporušené a funkčné.

Inžinier Hu Haolong, ktorý viedol výskum uverejnený v časopise Mechanical Engineer, opísal mimoriadne technické požiadavky. Bežné čepele zlyhávajú na kábloch s polymérovou vrstvou a vystužených oceľou, ktoré sú základom 95 % celosvetového prenosu dát. Na prekonanie tohto problému Huov tím vytvoril špecializovaný brúsny kotúč potiahnutý diamantom. Tento 150-milimetrový rezný kotúč, ktorý sa otáča rýchlosťou 1600 otáčok za minútu, bez námahy prekoná oceľové plášte, gumenú izoláciu a ochranné polyméry bez toho.

Rezný nástroj sa dá nasadiť na robotické ramená na palube čínskych ponoriek, ako sú Fendouzhe alebo Striver a séria Haidou, ktoré boli propagované ako hlbokomorské prieskumné a výskumné plavidlá, ale dlho sa o nich predpokladalo, že majú dvojaký účel. Náradie vybavené kompaktným jednokilowattovým motorom a pokročilou polohovacou technológiou môže fungovať presne aj v takmer úplnej tme.

Čínski vedci trvajú na tom, že ich vynález je určený predovšetkým na mierové účely, ako je ťažba na morskom dne, vedecký prieskum a rozvoj morských zdrojov. Hranica medzi civilnou technológiou a vojenským potenciálom je však veľmi tenká. Takmer 380 podmorských káblov, ktoré sa tiahnu viac ako 1,2 milióna kilometrov po dne oceánu, potichu a efektívne prenáša 99 % medzinárodnej komunikácie. Bez týchto káblov by sa globálna komunikácia, obchod a vládne systémy zastavili.

Rastie podozrenie, že Čína už možno testuje strategický vplyv prerušenia prevádzky káblov. Za posledné dva roky boli čínske plavidlá viackrát zapletené do podozrivých incidentov, pri ktorých došlo k poškodeniu káblov v blízkosti Taiwanu a dokonca až v Baltskom mori, kde v novembri 2024 čínska nákladná loď Yi Peng 3 údajne prerušila dva podmorské komunikačné káble spájajúce Nemecko a Fínsko a Litvu a Švédsko.

Keďže Čína demonštruje svoje technologické schopnosti, niektorí analytici považujú toto zariadenie na rezanie káblov za viac než len náhodu. Čína by sa mohla strategicky zamerať na káble v kritických bodoch, ako je Guam, vojenské centrum USA v Tichomorí. Prerušenie káblov by tam mohlo účinne zaslepiť kritické komunikačné a logistické kanály počas geopolitickej krízy. Najnovšie čínske zariadenie dodáva takýmto obavám naliehavosť.

Hoci je zdanlivo navrhnuté na mierový námorný prieskum a ťažbu zdrojov, potenciál jeho vojenského využitia je obrovský. Rozširujúca sa čínska flotila hlbokomorských ponoriek, ktorá je v súčasnosti najväčšia na svete, by mohla tento nástroj nasadiť tajne. Či už sú zámery skutočne mierové, alebo nie, jedno je jasné: káble, ktoré sú základom nášho prepojeného sveta, sú teraz zraniteľnejšie ako kedykoľvek predtým.

Zdroj: zmescience.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Woooow reakcia na: Čína má zariadenie na odstavenie prevádzky internetu

31.3.2025 23:03
TakŽe tá podmorská karboška bola podľa redakčnej AI určená na sekanie káblov, a nikdy nebude využitá na vyprosťovacie práce. Bojme sa, otvorme peňaženky vláde aby mohla preinvestovať naše dôchodky.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať