
AI dokáže znížiť náklady a čas pri návrhu čipov
Výskumníci z Princeton Engineering a Indian Institute of Technology využili umelú inteligenciu, aby skrátili čas a znížili náklady na navrhovanie nových bezdrôtových čipov. Výskumníci opisujú svoju metodológiu v článku publikovanom v časopise Nature Communications. AI dokáže vytvoriť komplikované elektromagnetické štruktúry a súvisiace obvody v mikročipoch na základe konštrukčných parametrov. To, čo si predtým vyžadovalo týždne vysokokvalifikovanej práce, sa teraz dá zvládnuť za hodiny.
AI však vytvorila zvláštne návrhy s nezvyčajnými vzormi obvodov, ktoré ponúkajú výrazné zlepšenia aj v porovnaní s najlepšími štandardnými čipmi. Tieto obvody sú navrhnuté tak, aby boli energeticky efektívnejšie, prípadne aby boli prevádzkyschopné v obrovskom frekvenčnom rozsahu, čo v súčasnosti nie je možné. Okrem toho metóda syntetizuje zložité štruktúry v priebehu niekoľkých minút, zatiaľ čo konvenčné postupy môžu trvať týždne.
V niektorých prípadoch môže nová metodológia vytvoriť štruktúry, ktoré nemožno syntetizovať súčasnými technikami. Bezdrôtové čipy sú kombináciou štandardných elektronických obvodov, ako sú obvody v počítačových čipoch a elektromagnetických štruktúrach vrátane antén, rezonátorov, rozdeľovačov signálu, zlučovačov a iných. Klasické návrhy dávajú tieto obvody a elektromagnetické prvky dohromady kus po kuse. Ľudskí dizajnéri stavajú čipy zdola nahor, pridávajú komponenty podľa potreby a upravujú dizajn počas zostavovania.
AI pristupuje k výzve z inej perspektívy. Považuje čip za jediný artefakt. To môže viesť k zvláštnym, ale účinným opatreniam. Ľudia však hrajú kľúčovú úlohu v systéme AI, čiastočne preto, že táto AI môže robiť tak chybné opatrenia, ako aj efektívne. Výskumníci použili AI na navrhnutie zložitých elektromagnetických štruktúr, ktoré sú navrhnuté spolu s obvodmi na vytvorenie širokopásmových zosilňovačov.
Zdroj: engineering.princeton.edu.
Zdroj Foto: depositphotos.com.