S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

AI skúma srdcia vypestované v laboratóriu na liečenie srdcových chorôb

Technológie
0

Vedci z University of East London pestujú srdcové bunky v laboratóriu, aby vyvinuli nástroj s umelou inteligenciou, ktorý dokáže rýchlejšie odhaliť srdcové ochorenia. Tím skúma, ako sa bunky v srdci stávajú poškodenými počas starnutia. Jedna z najväčších ťažkostí pri srdci je jeho nízka regeneračná schopnosť. Regeneruje sa len 1 percento srdcových buniek, a kým dosiahneme 80 rokov, táto schopnosť klesne o polovicu. Preto je veľmi dôležité nájsť spôsoby, ako zachovať srdcové bunky, ktoré ešte nie sú poškodené, pretože keď sa poškodia, je veľmi ťažké zvrátiť tento proces.

Srdcia vypestované v laboratóriu, nazývané organoidy, sú vyrobené z ľudských kmeňových buniek a po 28 dňoch sú zničené. Vedci sa snažia vyvinúť softvér s umelou inteligenciou, ktorý by na ultrazvukových snímkach alebo snímkach z magnetickej rezonancie do najmenších detailov rozpoznal spôsob, ako sa srdce uvoľňuje a sťahuje. Toto uvoľňovanie a sťahovanie srdca sa nazýva systola a diastola.

V rámci nového pokusu sa výskumný tím pokúša napodobniť funkciu srdca pri čerpaní krvi tým, že sa pozerá na sériu systol a diastol a meria ich rýchlosť a vzor. Vďaka zapojeniu umelej inteligencie sú vedci schopní pozorovať veľmi zložité zmeny v priebehu systoly a diastoly. Na základe fyziologických zmien, ktorými srdcové bunky časom prechádzajú, možno predpovedať, ktoré srdcia budú starnúť zdravo a ktoré chorobne.

Veľká časť pozornosti venovaná srdcovému zlyhávaniu sa sústredila na ischemickú chorobu srdca, ktorá je hlavnou príčinou srdcových infarktov. Vzniká vtedy, keď sa cievy zásobujúce srdce upchajú. Súčasné zásahy síce umožňujú pacientom so srdcovými problémami žiť dlhšie, ale podľa odborníkov napokon aj tak dôjde k zlyhaniu srdca. Ak sa im podarí nájsť spôsoby, ako odstrániť poškodené srdcové bunky, môžu tak dlhšie udržať jeho funkčnosť. 

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať