Zem prvýkrát prijala energiu vysielanú zo satelitu vo vesmíre
Myšlienka zberu energie vo vesmíre a jej prenosu na Zem je vám možno známa iž z videohry Simcity 2000. No až teraz sa naozaj stala realitou. Od júna minulého roka sa v rámci experimentu prenáša energia z vesmíru dole na Zem cez solárne panely na satelite na obežnej dráhe. Nedávno boli zverejnené prvé výsledky, ako experiment prebieha.
Experiment MAPLE (Microwave Array for Power-transfer Low-orbit Experiment) ukázal, že prenos energie vo vesmíre a z vesmíru na Zem je možný. Prvýkrát sa tak podarilo preniesť solárnu energiu z obežnej dráhy a mohol by to byť prvý krok k vybudovaniu solárnej elektrárne vo vesmíre. Zariadenie spustili v januári 2023, len o dva mesiace neskôr bolo schopné preniesť asi 100 miliwattov energie vesmírom a dalo sa ľahko preorientovať, aby vysielalo lúč v akomkoľvek smere.
Pri teste vysielania energie sa na Zem dostal približne 1 miliwatt energie pričom test sa uskutočnil trikrát počas ôsmich mesiacov. Zámerom je vytvoriť modulárnu konšteláciu satelitov s veľkosťou okolo jedného kilometra, ktorá by dokázala vysielať dostatok energie pre 10 000 domácností.
Jednotlivé satelity v podobe kocky s priemerom 1 meter sa rozvinú do plochého štvorca s dĺžkou 50 metrov, so solárnymi článkami na jednej strane a mikrovlnnými vysielačmi na druhej strane. Keďže MAPLE dokáže vysielať energiu v akomkoľvek smere, môže priamo posielať energiu a napájanie na vzdialené miesta alebo počas núdzovej situácie, pretože si nevyžaduje prenosovú infraštruktúru. Štúdia je k dispozícii na serveri ArXiv.
Zdroj: iflscience.com.
Zobrazit Galériu