AMD Ryzen 5 3400G / Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!
Výkonnejším APU čiže procesorom AMD s integrovanými grafickými jadrami Vega nič priamo nekonkuruje. Výkon najrýchlejšieho GPU, ktoré Intel v desktopových CPU má (UHD 630), sa k dvom z troch používaných čipov AMD (Vega 8 a Vega 11) neblíži ani vzdialene. Navyše čerstvá tretia generácia sa vyznačuje komplexným nárastom frekvencií a polepšila si hlavne procesorová časť. Takže už ani v tomto smere nemajú cenovo príbuzné, ale drahšie procesory Intel Core i3-9100 a Core i5-9400 príliš čo ponúknuť.
Z dvojice nových procesorov Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G sa teraz zameriame na ten výkonnejší. Pri APU Ryzen 3000 (s kódovým označením Picasso) sa ešte neprešlo na 7 nm tranzistory (Zen 2/Matisse), ale nezostali ani na 14 nm Rx 2x00G (Zen/Raven Ridge) a vyrábane sú 12 nanometrami (Zen+).
Základná frekvencia CPU stúpla iba symbolicky, aby sa AMD zmestilo do pôvodného TDP (65 W). Pre boost, ktorý tento termín nepozná, je to však už +300 MHz a iGPU si polepšilo o 160 MHz (na konečných 1400 MHz). Medzi kremíkovým puzdrom a rozvádzačom tepla už nie je termopasta, ale spájkovaný spoj. Lepšiemu chladeniu má byť nápomocný aj chladič R5 3400G (Wraith Spire) s dvakrát vyšším rebrovaním, než má Wraith Stealth z balenia R5 2400G.
Chladič Wraith Spire je navrhnutý s ohľadom na to, aby zvládal aj maximálne vyťaženie R5 3400G. Vtedy dosahuje 3300 otáčok a je výrazne hlučnejší ako 2700-otáčkový Wraith Stealth od R5 2400G.
Výkon a prevádzkové vlastnosti
Podrobný opis nastavení výpočtových testov nájdete vo veľkom septembrovom porovnaní procesorov. Na rozdiel od minula nás však už nezaujíma, ako dobre sú procesory pripravené na chod hier so samostatnou grafikou, ale ako si s nimi poradí tá integrovaná.
AMD Ryzen 5 3400G spredu a zozadu
Je zaujímavé sledovať, kam sa 3400G posunul oproti 2400G. Frekvencie all-core boostu sú v priemere vyššie o 250 MHz. Z pohľadu výpočtového výkonu má časť CPU k dobru 4 – 14 %. Najvýraznejší náskok je pri softvérovom kódovaní x264. A grafický kodér AMD VCE je dokonca svižnejší ako Intel QuickSync pri Ci5-9400, ale to pri spornej, nižšej kvalite výstupu. Toto APU svojho predchodcu v rýchlosti predbieha o viac ako 8 % aj pri prevode fotografií, čo pri hromadných úpravách nejaký čas usporí. V podobnom pomere nabralo na obrátkach i (de)šifrovanie AES. Naopak, najmenší rozdiel zaznamenáva komprimovanie súborov, iba okolo 4 %. Percentuálne podobne narástol i herný výkon. O trošičku plynulejšie rozhýbe v rozlíšení full HD vyššie taktovaná Vega hru eFootball PES 2020. Pri nízkych nastaveniach detailov chod zodpovedá ± 60 fps. CS:GO beží bezpečne nad touto optimálnou hranicou snímkovania aj pri vysokých grafických nastaveniach s dvojnásobným MSAA. Herná novinka Age of Empire II Definitive Edition v reálnom čase funguje aj v rozlíšení 4K s detailmi na Ultra. Z extrémne náročnej scény benchmarku sa môže zdať 16,5 – 17,4 fps nekomfortných, no obyčajne je vykresľovanie okolo 30 fps, ktoré na príležitostné rekreačné hranie stačia.
Medzigeneračné zrýchlenia sú slušné, ale prejavilo sa i na vyšších nárokoch na chladenie. Spotreba pri súbežnom zaťažení CPU aj GPU je vyššia zhruba o 16 W, čo sa podpisuje i na výrazne vyššej hlučnosti. Zväčšenie (i zrýchlenie) dodávaného chladiča bol nevyhnutný krok. Tí z vás, ktorí očakávali tichšiu prevádzku pri vyššom výkone, zostanú sklamaní. Po manuálnom ladení otáčok sa dostanete pri rovnakom zahrievaní prinajlepšom na podobnú hlučnosť, a i to už pri pomerne vysokom zahrievaní, ktoré môže v prípade 3400G už obmedzovať výkon. Na tichý chod bez výkonnostných kompromisov budete skrátka musieť siahnuť po výkonnejšom chladiči, než je ten pribaľovaný.
Hodnotenie
Evolúcia najvýkonnejších APU naprieč generáciami od zastávky Raven Ridge po Picasso priniesla vyšší výkon. Výrazne, vzhľadom na to, ako ťažko sa z roka na rok posúva pri akýchkoľvek CPU v rovnakej cenovej kategórii. No to všetko bez zásahov do logiky mikroarchitektúry, vyššími frekvenciami spojenými s ladením výrobného postupu a vlastností tepelnej vodivosti. Efektivita totiž zostáva na rovnakej úrovni – spotreba stúpla vo veľmi podobnom pomere ako výkon. To komplikuje i chladenie a použitie v malých počítačoch, pre ktoré je koncept APU ideálny. Faktom každopádne zostáva, že Ryzen 5 3400G je procesor s najvýkonnejším grafickým jadrom, určený do stolových PC.
„Štafeta odovzdaná: postrážte si však zvýšenú spotrebu najvýkonnejšieho APU.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoký procesorový výkon, spôsobilý i pre jednoduchšie pracovné stanice, výkonnostne bezkonkurenčné integrované grafické jadro, výborný pomer cena výkon (podstatne lepší než Ci5-9400 + GeForce GT 1030)
- Hlučnejší chladič v záťaži, horšia kompatibilita s menšími skrinkami a zdrojmi AC/DC, resp. DC/DC
Zobrazit Galériu