S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

AOC AGON AG272FCX 27: Zakrivený herný monitor

0

Výhoda zakriveného monitora je v tom, že obklopí hráča zobrazovacou plochou. V prípade 27-palcového modelu s tradičným pomerom strán síce len čiastočne, no tenké bočné okraje recenzovaného prístroja umožňujú spojiť dva alebo tri monitory a zaplniť celé zorné pole hráča.

Dizajn a konštrukcia

Monitor sa jednoznačne identifikuje ako herný okamžite po zapnutí, keď sa červenou farbou rozsvietia dva vodorovné priesvitné prúžky, ktoré sa v blízkosti stredu elegantným skosením stáčajú nadol. Rovnako dôležitý je aj dizajn ­zadnej steny. V tomto prípade podľa štyroch veľkých zošikmených plôch s podsvietením RGB bude každému jasné, že práve vstúpil do izby (či ako sa v tejto komunite slangovo hovorí, do „brloha“) náruživého hráča. Polohovateľný kovový stĺpik spočíva na masívnej, takisto kovovej trojnožke, ktorá je užšia než monitor, takže na stole vôbec neprekáža. Panel monitora sa dá naklopiť v rozsahu uhlov 5,5° dopredu a 28,5° dozadu a výškovo nastaviť v rozsahu 11 cm. Nevýhoda zakriveného monitora je tá, že sa nedá použiť v režime na výšku. Všetky konektory sú umiestnené zospodu v zosilnenej časti zadnej steny. Vo väčšej sekcii v strede nájdete dva porty HDMI, DisplayPort, port VGA, audiokonektory, micro USB na pripojenie ovládania a konektor na pripojenie napájacieho zdroja. V menšej sekcii vpravo sú dva konektory USB 3.0 rozbočovača a ďalšia dvojica audiokonektorov. Jeden z bočných portov USB má vnútornú lištu žltú, tento port podporuje rýchle nabíjanie pripojených zariadení. Nad konektormi je veľmi praktický výklopný tŕň na zavesenie slúchadiel.


Konektory na zadnej stene zospodu

Displej a zobrazovanie

Pri zakrivenom displeji je rozsah pozorovacích uhlov dôležitejší než pri rovnom, 178 stupňov bez viditeľného skreslenia farieb je podstatne viac než rozsah, z ktorého sa budete na monitor pozerať. Obraz je jasný, s brilantnými verne ­zobrazenými farbami. Výrobca technológiu ­zobrazovacieho panela neuvádza, odhadujem niektorý z variantov MVA (Multi-domain Vertical Alignment). Frekvencia 144 Hz a latencia 4 ms sú zárukou plynulého obrazu. Meranie optickou sondou a osciloskopom tento údaj potvrdilo, hrany impulzov sú dostatočne strmé. Nie je to špičková hodnota, displeje s technológiou Twisted Nematic dosahujú bez problémov latenciu 1 ms, majú však iné nevýhody.

Technológia AMD FreeSync zabraňuje rozmazávaniu a trhaniu obrazu, no dá sa využiť, len ak máte grafickú kartu od AMD. Technológia AOC Shadow Control presvetľuje tmavé plochy, bez toho by bol ovplyvnený zvyšok obrazovky. Je na každom hráčovi, či sa v noci vzdá verných a brilantných farieb a prepne nastavenie do režimu Low Blue Light, ale aspoň pol hodiny pred spaním by tak mal urobiť, pretože modrá zložka svetla, ktorú tento režim potláča, tlmí produkciu spánkového hormónu. Vstavaný reproduktor považujem výkonom a kvalitou skôr za núdzové riešenie.

Ovládanie

Výrobca v tomto prípade úplne stavil na dizajnové ovládanie QuickSwitch v tvare pretiahnutého šesťhrana, ktoré sa pripája káblom cez port mini USB. Tento spôsob ovládania je oveľa komfortnejší než vyhmatávanie tlačidiel na spodnom okraji rámu, takže na telese ­displeja je len jeden miniatúrny joystick v strede spodnej hrany. Jeho zatlačením sa monitor zapína. Keďže ide o herný monitor, ponuka obsahuje aj niekoľko nastavení herných módov – FPS, Racing, RTS – vrátane troch módov, ktoré si používateľ môže nakonfigurovať sám.

Výsledky meraní

Vlastnosti displeja som po hodinovom „zahrievaní“ hraním testoval kolorimetrickou sondou DataColor Spyder4.ELITE. Testovaný model po kalibrácii dosiahol na herný monitor vynikajúce pokrytie 99 % sRGB a 91 % Adobe RGB. Krivka tónovej reakcie takmer presne kopíruje tvar Gama 1,8. Pri Gama 1,8 je odchýlka 0,02. Farby sú vyrovnané, najväčšiu odchýlku Delta-E som nameral pre zelenú farbu, priemerná hodnota Delta-E je 1. Rozsah jasu je v regulovateľnom rozmedzí 30 – 245 cd/m². Spotreba energie sa v závislosti od nastaveného jasu pohybovala v intervale 18,4 W – 29,7 W. Optická sonda na bielej ploche ukázala na osciloskope priamku, takže monitor nepoužíva na reguláciu PWM (impulzovú šírkovú moduláciu), ale priame riadenie jednosmerného prúdu. Rovnomernosť podsvietenia je takisto vynikajúca. Najväčšia odchýlka intenzity je 9 % v pravom dolnom rohu, maximum jasu je v ľavom dolnom rohu, o 2 % viac než v strede.

Subjektívny dojem

Nemal som síce k dispozícii grafickú kartu s čipom AMD, takže som naplno nevychutnal Free Sync, no obraz bol plynulý tak v automobilových pretekoch, ako aj pri animácii rýchlo letiacej strely. Veľmi dobre sú prekreslené tiene a tmavé oblasti. Monitor vďaka vynikajúcemu pokrytiu farebných priestorov môžete smelo používať aj na editovanie fotiek či videa. Pri práci s drobnejším textom už vidno pixelovú štruktúru obrazu. Predsa len full HD sa skôr hodí na 14 než na 27-palcové obrazovky. Pre herný monitor je to však vynikajúci kompromis, pretože nie každý má drahú grafickú kartu, schopnú podať grafický výkon s QHD či 4K rozlíšením. Profihráči s dostatočným rozpočtom zrejme uprednostnia monitor s displejom TN, ktorý má rýchlejšiu reakciu, no pre ostatných hráčov je recenzovaný monitor vynikajúca voľba.

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 27", polomer zakrivenia 1,8 m; rozlíšenie: 1920 × 1080; obnovovacia frekvencia 144 Hz; latencia: 4 ms (G2G); jas: 250 cd/m2 (typický); kontrast: 3000:1 (natívny), 50M:1 (dynamický); pozorovací uhol: 178/178°; počet farieb: 16.7 mil.; konektory: DisplayPort, 2× HDMI, VGA, nf vstup a výstup, mikrofón a slúchadlá 3,5 mm jack, 2× USB 3.0; zvukový výkon 3 W; spotreba: 29,7 W (namerané pri max. jase), ‎ 0,5 W (spánok); rozmery: 61,2 × 57,4 × 26,65 mm; hmotnosť: 4,9 kg

• Cena: 369 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Excelentné podanie farieb, dizajn s jemným zakrivením obrazovky, dobrá latencia a plynulosť obrazu
- Na využitie FreeSync treba mať grafickú kartu s čipom AMD

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 88 %
Kvalita obrazu: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 91 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %

Celkovo: 89 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
AOC AGON

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať