CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

AOC Agon AG322QC4 / Veľký, zakrivený a kontrastný

0

Monitory s uhlopriečkou 31,5" ponúkajú už poriadnu porciu úžitkovej plochy. Obzvlášť vtedy, keď ich displej má pomer strán 16:9, čo znamená, že významný rozmer je i na výšku. Presne takéto sú základné črty testovaného AOC AG322QC4, ktorý je v každom smere koncipovaný pre herné publikum. Použitím prehnutého panela sa to len začína.

Rozmaznáva vyhotovením

Konštrukcia monitorov Agon patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v segmente herných monitorov robí, a nielen v ňom. Stojan je prvotriedny a nedá sa mu nič vytknúť. Podstava je tvorená oceľovou trojnožkou so širokým rozpätím, a teda veľmi vysokou stabilitou. Vertikálna časť s koľajničkami na úpravu výšky je takisto z kovu a zakončená praktickou rúčkou. Aj vďaka nej je AOC výnimočný a v rámci herných monitorov, kde sa počíta s prenášaním (a cestovaním po herných akciách/turnajoch), má naozaj zmysel. Iné techniky uchopenia hrozia poškodením panela a sú krajne nepohodlné. Najmä keď máte do činenia s takýmto veľkým monitorom.


AOC Agon AG322QC4 od chrbta zdobí osvetlenie RGB a najmä šikovný úchyt na prenášanie

Výškové polohovanie je v rozsahu 110 mm, čo je dosť na to, aby si podľa výšky sedu všetko nastavil každý podľa vlastných potrieb. V spodnej polohe je vzdialenosť displeja od podložky 130 mm. Úplne na podložku pracovného stola ho teda neposadíte. Oproti niektorým ostatným Agonom chýba bežec s ryskou, podľa ktorej si možno jednoducho a rýchlo nastaviť presnú výšku a pivot. Vertikálne zobrazenie však pri vodorovnom zaoblení panela nedáva význam.

Výklopný stojanček na zavesenie headsetu nechýba. Niektorí hráči ocenia aj osvetlenie zadného panela s estetickými svetlovodmi. Žiadna synchronizácia so zobrazovaným obrazom sa tu však nedeje. Vzhľadom na cenovú kategóriu a zacielenie monitora je vyhotovenie na výbornej úrovni, a to aj vysokou pevnosťou a kvalitou lícovania rámčekov. Tie majú fyzicky okolo displeja iba 3 mm, ale neaktívna časť displeja predstavuje ďalších 7 mm navyše, takže celkový okraj je v praxi predsa len širší, ako to vyzerá na papieri.

Z videovýstupov sú k dispozícii až dva porty HDMI (2.0) a rovnako dva DisplayPorty (1.2). S obmedzeným rozlíšením môžete dokonca využiť i služby analógového D-subu. Bohatú výbavu uzatvára dvojica portov USB (3.2 gen. 1) a 3,5 mm audio jacky na zapojenie slúchadiel i mikrofónu.


Konektorov je viac, než by ste na hernom monitore čakali

Súčasťou monitora sú i vlastné reproduktory (2× 5 W), no ide skôr o núdzovú záležitosť. Nejaký náznak basov tu síce je a zvuk nie je úplne plochý, ale pri nízkych frekvenciách už dochádza k výraznému skresleniu.

Sýte farby na paneli QHD

Podstatnejšie než čokoľvek ostatné sú obrazové vlastnosti. Ešte neviete, že adaptívna obnovovacia frekvencia panela je 144 Hz s podporou FreeSync 2, HDR 400, a ani to, že pokrytie farebného spektra je naozaj široké, nad rámec štandardu sRGB.

Takáto pestrosť odtieňov pri herných monitoroch nebýva pravidlom, ale pre hráčov je to pekná pridaná hodnota. Interpretácia farieb však nie je ktovieako presná a každý kanál má alebo sa blíži dvojcifernej odchýlke, na čele s nevyváženou bielou (ΔE 19,5). Nejde však o nič, čo by ste neodladili kalibráciou. Červená je na pomery panela VA nadštandardne slušná a k typickému oranžovému podaniu tu výrazne nedochádza.


Diagram farebného pokrytia monitora AOC Agon AG322QC4

Na dobrom celkovom dojme z obrazu sa podieľa aj nadštandardne vysoký statický kontrast na úrovni približne 2050:1. Chvályhodný je i takmer vodorovný priebeh krivky gama s priemernou hodnotou 2,1.

Pozoruhodná je funkcia na dynamickú zmenu jasu podľa toho, či sa na monitore zobrazuje tmavá alebo svetlá scéna. Pri tmavšej sa jas automaticky znižuje a pri svetlej rozjasňuje. Rozsah jasu (0 – 100 %) je 40 – 340 nitov. Podsvietenie môže byť tak v noci dostatočne temné a za svetlého dňa zase dostatočne žiarivé. V špecifikáciách AOC uvádza až 400 nitov. Túto hodnotu síce možno dosiahnuť a dokonca i presiahnuť (až do úrovne 480 nitov), no za cenu zvýšenia úrovne kontrastu, keď už začína dochádzať k splývaniu svetlejších odtieňov.

Pri maximálnej svietivosti (s východiskovou úrovňou kontrastu 50 %) sa spotreba pohybuje okolo 53 W, čo zodpovedá energetickej triede C.

Rozlíšenie 2560 × 1440 px je kompromis medzi ešte pomerne jemnou hrúbkou rastra a tým, že monitor nekladie privysoké nároky na grafickú kartu. Vo väčšine AAA titulov si tak užijete vysokú plynulosť s trojcifernými fps. Cena AOC Agon AG322QC4 v obchodoch sa začína od 400 eur. Keď zoberiete do úvahy, že za tieto peniaze dostanete veľký a rýchly monitor s nadštandardnými farbami, konektivitou i vyhotovením, treba uznať, že ide o veľmi výhodnú ponuku bez vážnejších nedostatkov.

„Na hry veľmi dobre navrhnutý i nacenený monitor.“​
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľká zobrazovacia plocha, 144 Hz (FreeSync 2), nadštandardné farby i kontrast, plynulý priebeh gamy, robustné vyhotovenie, stojan s rúčkou, prijateľná cena
- Rozladenejšie farby z továrne

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 95 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 95 %

• Cena: 405 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AOC AGON

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať