Acer ConceptD 3 Pro CN315-71P / Pracovný entry-level na úrovni
Modelový rad notebookov ConceptD Pro je určený najmä pre tvorcov multimediálneho obsahu a vývojárov. Acer na lepšiu orientáciu naprieč jednotlivými modelmi zaviedol v značení odstupňovanie 3, 5, 7 a 9, podľa ktorého sa môžete pri výbere konkrétnej konfigurácie rýchlo odraziť. Vyššie číslo znamená drahšiu a výkonnejšiu konfiguráciu, ale na vysokom štandarde začínajú aj najlacnejšie „trojky“.
Decentná pätnástka
Stavba notebooku je až nezvyčajne jednoduchá. To však v tomto prípade nie je na škodu veci, naopak. V ostatnom čase sa zdá, že je skoro až hanba vyrobiť notebook bez nejakej netradičnej charakteristickej črty, na ktorú by sa upínala pozornosť. Konštrukcia ConceptD 3 Pro sa tak dá označiť za konvenčnú s tým, že sa kladie dôraz na kvalitatívne prvky. To v prvom rade znamená celokovové telo, ktoré pri väčších notebookoch nie je úplne bežné. Ani v cenovej triede okolo 2000 eur. Z hliníka sú vyhotovené veko, základňa i spodný kryt.
Malú výhradu mám k povrchovej úprave, z ktorej viac kričia odtlačky, a to i v porovnaní s inými čiernymi notebookmi. Dôležitá je ale výborná pevnosť tela, nikde nedochádza k zvýšenému prehýbaniu (ani na klávesnici). Všetky časti si držia stály tvar aj pri pôsobení väčšou silou siahajúcou až k agresívnejšiemu používaniu.
Klávesnica je typu chiclet a je vhodná na akúkoľvek prácu, vďaka numerickému bloku i na časté zadávanie číselných vstupov. Tu stojí za pochvalu kláves s nulou umiestnený správne v ľavom rohu. Ten totiž nezriedka vytláča pravá šípka. Rozloženie klávesov je vzdušné a formátovanie (okrem šípok hore/dole s polovičnou výškou) plnohodnotné.
Písanie je pohodlné i pre nižší odpor klávesov, vyznačujúcich sa však stále dostatočnou spätnou väzbou. Reakcie sú spoľahlivé a chod (pri stláčaní) patrí k tichším, takže nebude nikoho rušiť. Dobre použiteľný je aj veľký clickpad (106 × 78 mm) a na palmreste nechýba ani bezpečnostný snímač odtlačkov prstov na prihlásenie sa k účtu. K ergonómii ešte treba dodať, že uhol otvorenia displeja je nadštandardný, do 185 stupňov.
S hmotnosťou 2180 g a hrúbkou 24,2 mm v najširšom mieste síce nejde o notebook do kabelky, ale nie je ani ťažký či rozmerovo nevhodný na každodenné prenášanie. Väčšie šasi, než je typické pre ultrabooky, vytvára navyše dobré podmienky na prevádzkovanie výkonného hardvéru.
Výbava konektorov zahŕňa štyri porty USB. Z toho tri typu A (2× 3.2 gen. 1 + 1× 2.0) a jeden typu C (3.2 gen. 1), k tomu je k dispozícii výstup HDMI, eternetová prípojka RJ-45 a zdieľaný audio jack
Core i7 s profi grafikou
Výrobca použil jeden z najvýkonnejších procesorov s TDP 45 W, a síce Intel Core i7-9750H. A tu znovu pripomínam, že máte do činenia so „základným“ ConceptD. Tieto notebooky skrátka slabší procesorový výkon nepoznajú.
Testovacia konfigurácia s koncovým označením 74V5 mala 32 GB RAM s 512 GB SSD a 1 TB HDD. V obchodoch sa skôr stretnete s väčším HDD s kapacitou 2 TB, ale zase polovičnou pamäťou 16 GB (7341). Tak či onak je základná doska pripravená na rozšírenie, sloty DIMM sú v počte dvoch, takže v prípade potreby môžete v budúcnosti pokojne rozmýšľať o rozšírení.
Prístup ku komponentom je výborný a po demontáži spodného krytu sa dostanete ku všetkému, a to i k SSD M.2, ktoré sú tu dve (WD SN730), hoci sa pod OS javia ako jeden. To z dôvodu, že sú v riskantnejšom zapojení RAID 0, kde sa sčítava kapacita. Toto diskové pole je výhodné najmä na zrýchlenie sekvenčných operácií čítania a zápisu paralelizáciou. Kľúčové projekty je však lepšie uchovávať na platňovom disku, menej náchylnom na zlyhanie.
Pri návrhu interiéru sa bral ohľad na čo najvyššiu praktickosť
Príslušnosť k profesionálom jednoznačne určuje grafická karta NVIDIA Quadro (T1000). Pri nej treba dodať, že kategoricky už ide o low-end so 4 GB VRAM. Týmto komponentom sa ConceptD 3 Pro najvýraznejšie odlišuje od drahších modelov, vybavených už grafikami RTX. Napriek nižšiemu výkonu však nestráca opodstatnenie a pri použití CUDA je výpočtový čas oproti softvérovému režimu (t. j. rýdzo za účasti CPU) podstatne kratší. V Blenderi viac než trojnásobne a pri prevodoch videa v Handbraku je výkon s uplatnením kodéra NVIDIA Nvenc vyšší štyrikrát (AVC/H.264) až osemkrát (HEVC/H.265).
Notebook je vzhľadom na vysoký výkon (a príkon do 140 W) príjemne tichý aj pri maximálnej kombinovanej záťaži (z pol metra do 40 dBA) a mimo záťaže funguje pasívne/bezhlučne. Zahrievanie pritom nikdy a nikde nepresiahne 45 °C (namerané navrchu). Zospodu je notebook vcelku chladný.
Žiarivý displej a dlhá výdrž
Vysoké očakávania splnil aj 15,6" panel IPS s rozlíšením full HD (vo vyšších konfiguráciách však nájdete i 4K). Spektrum farieb je mimoriadne široké a atakuje úplné pokrytie štandardu Adobe RGB. No na to, aby boli farby naozaj presné, s ΔE pod 2, ako uvádza Acer v špecifikáciách, budete musieť siahnuť po kolorimetrickej sonde a vytvoriť skalibrovaný profil. Takto z tovární sú farebné odchýlky vyššie a priemerná hodnota ΔE tohto konkrétneho kusa zodpovedá 5,5 s tým, že najviac nepresná je červená (ΔE 6,7). Nejde o nič strašné, ale grafikovi takáto interpretácia farieb už môže komplikovať život.
Farby displeja sú naozaj sýte a po kalibrácii sa notebook uplatní aj v rukách grafika
Škálovanie odtieňov sivej bez výrazných výkonov je však už optimálne a priemerná hodnota krivky gama zodpovedá 2,2. Zľahka nadpriemerný je i statický kontrast (1280:1). No ak displej v niečom vyniká (teda okrem gamutu), je to rozsah svietivosti. Pozoruhodný je najmä maximálny jas zodpovedajúci približne 345 nitom, čo predurčuje notebook i na použitie pri vystavení ostrejšiemu svetlu. S tým drvivá väčšina notebookov (s 200 – 250-nitovými displejmi) nepočíta. Dostatočne nízky je však i minimálny jas (29 nitov), spôsobilý aj na používanie v noci.
Spotreba notebooku v kancelárskom prostredí s používaním webového prehliadača pri svietivosti displeja 120 nitov dosahuje okolo 10 W. Na jedno nabitie tak môžete počítať s výdržou okolo 13 hodín, čo je pre väčší a takýto výkonný notebook s dvoma grafikami rozhodne pekný nadštandard.
„S ohľadom na cieľovú skupinu perfektne navrhnuté zariadenie, ktoré navyše kúpite za veľmi výhodnú cenu.“
Parametre:
• 15,6" displej IPS (8-bit.), procesor Intel Core i7-9750H (TDP 45 W), 32 GB DDR4, grafika Quadro T1000, 512 GB SSD + 1 TB HDD, 4-článková batéria (57,5 Wh), rozmery 362 × 262 × 23,5 mm, uhol rozovretia 185°, konektivita 1× HDMI 2.0b, 2× USB 3.2 gen. 1 typ A, 1× USB 3.2 gen. 1 typ C, 1× USB 2.0, 1× zdieľaný 3,5 mm jack, 1× RJ-45 (1 Gb/s), Wi-Fi 802.11ax
• Cena: 1800 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoký výkon CPU, grafická karta špecializovaná na výpočtové úlohy, široké farebné pokrytie displeja, robustné telo, výhodný pomer cena/výkon, tiché a účinné chladenie, dlhá výdrž na batériu
- Slabšia presnosť farieb továrenského profilu (vyžaduje kalibráciu)
HODNOTENIE:
Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 95 %
Zobrazit Galériu