AQ M23DAC: Reproduktorová sústava
Aktívna reproduktorová stereofónna sústava od českej firmy AQ je vzhľadom na to, čo dokáže, dizajnovo konzervatívna, no bez kompromisov, čo sa týka materiálov. Steny sú z materiálu na báze dreva, reproduktory majú polypropylénové membrány a vnútro skriniek je zatlmené poréznym materiálom. Súprava je konštruovaná klasicky s elektronikou integrovanou v ľavej skrinke. V nej sú v spodnej časti predného panela aj nevyhnutné ovládacie prvky a pripája sa k nej aj externý napájací zdroj. Mriežky, ktoré zakrývajú reproduktory, sa dajú odobrať, potom vynikne precízna konštrukcia. V pravej skrinke je len pasívna výhybka.
Okrem klasického analógového vstupu realizovaného konektormi typu Cinch môžete pripojiť aj digitálny zdroj zvuku cez optický vstup, USB, prípadne sa vo verzii AQ M23BT k reproduktorom pripojiť cez bluetooth. Táto verzia však nemá digitálne vstupy. Ovládacie prvky na párovanie sú na diaľkovom ovládači. Inak sme ovládanie v priebehu testovania na nič nepoužili, jednoducho nebol dôvod.
Možnosti reprodukcie nízkych tónov sú dané vnútorným objemom ozvučníc približne 7,5 l a konštrukciou basreflexového otvoru, ktorý smeruje dopredu. Po posluchových testoch môžeme len súhlasiť s tvrdením výrobcu, že sústava má čisté a presné výšky, skvelo prekreslené stredy a presne dávkované basy, ktoré neprekrývajú zvyšok frekvenčného pásma. Ak to preložíme z marketingovej do bežnej reči, dunivé basy, ktoré tak obľubujú priaznivci rockovej hudby, dosiahnete až pridaním vhodného subwoofera. Naproti tomu prednes klasickej hudby a džezu je priam ukážkový.
Zadný panel ľavej skrinky, pod ktorým sú dosky elektroniky, sa nehreje ani pri maximálnej hlasitosti. Použitý koncový stupeň – integrovaný zosilňovač v triede D, obvod MAX9744 – žiadne externé chladenie nepotrebuje. Na odvod tepla mu stačí plocha puzdra a pomáhajú aj masívne medené prívody na výstup signálu k svorkám na doske plošných spojov. V tomto prípade treba prinajhoršom v podobe tepla odviesť desatinu trvalého výkonu, teda 2,8 W. K bezproblémovému chladeniu prispieva aj externý napájací zdroj. Výrobca venoval veľkú pozornosť aj výhybkám, dvojpásmová výhybka je typu RLC so vzduchovou tlmivkou upevnenou na magnete basového reproduktora.
Integrovaný D/A prevodník spolu s koncovým stupňom v triede D zabezpečí, že signál z digitálneho vstupu sa na analógový prevedie priamo v reproduktoroch, a nie v lacných prevodníkoch tabletov a ultrabookov. Vstavaný 16-bitový prevodník Delta-Sigma podporuje vzorkovacie frekvencie 32, 44,1 a 48 kHz. Ďalšia výhoda je tá, že ak signál vstupuje do reproduktorovej sústavy v digitálnej podobe, nie je vystavený potenciálnemu rušeniu na prívodnom kábli.
Trochu nás prekvapilo, že v tejto cenovej kategórii výrobca udáva len hudobný výkon 2 × 30 W. Samozrejme, nie je problém vypočítať reálny sínusový výkon. Externý zdroj je schopný dodať 12 V/2,5 A a pri typickej účinnosti zosilňovača pracujúceho v triede D približne 90 % vychádza trvalý výkon 2 × 14 W. Výrobca neudáva ani frekvenčnú charakteristiku, preto sme ju zmerali. Je prekvapivo lineárna a v tolerancii – 6 dB sme namerali dolnú frekvenciu 56 Hz. Aby sa nám čo najjednoduchšie meralo (naša metodika je však veľmi prísna), za referenčnú úroveň 0 dB považujeme úroveň pri frekvencii 2 kHz.
Parametre:
• Vstupy: 1× RCA (cinch), 1× USB, 1× optický Toslink; reproduktory: basový 5", výškový 0,5"; menovitý výkon RMS: 2× 30 W; harmonické skreslenie zosilňovača: < 0,3 %; rozmery: 160 × 296 × 215 mm; hmotnosť (L/P): 3,6/3,7 kg
• Cena: 279 EUR
HODNOTENIE:
Dizajn: 80 %
Konšt. riešenie: 90 %
Subj. počúvanie: 90 %
Celkovo: 88 %