Synology DS216play: Multimédiá vždy a všade po ruke
Štandardnú recenziu na sieťové úložisko Synology DS216play sme priniesli v poslednom decembrovom čísle, preto teraz z hardvérovej stránky preostríme a zameriame sa na možnosti jeho použitia v úlohe multimediálneho servera. Práve tento NAS sa k tomu svojimi vlastnosťami priamo pobáda. Pripomeňme si, že vie pohotovo prevzorkovať obsah v rozlíšení 4K do 1080p, čo je realita televízorov i lepších smartfónov a tabletov, ktoré v súčasnosti vlastní väčšina bežných spotrebiteľov. Okrem toho má dve pozície na disky s možnosťou redundantného zapojenia, o bezpečnosť archívu s rodinným videom teda nemusíte mať obavy.
Vytvorenie multimediálneho servera (DMS) je jednoduché, vývojári nehádžu používateľovi polená pod nohy, naopak, vytvorili intuitívne a funkčné prostredie, ktoré nebude cudzie ani mierne pokročilým. Začiatočníci nájdu postup konfigurácie zrozumiteľne opísaný krok za krokom na stránkach Synology v sekcii návodov. V zásade si prejdete inštaláciou DMS a nastavíte možnosti zdieľania, prípadne si prispôsobíte štruktúru adresárov. Vo východiskových nastaveniach sú už pripravené zložky na fotky, video a hudbu, ďalšie si môžete podľa potreby pridať. Podstatné sú však možnosti prístupu k obsahu pre viacerých používateľov.
Doma pomocou DLNA...
Pretože hlavný zmysel NAS-u je sústrediť dáta na jednom mieste, odkiaľ budú k dispozícii rôznym koncovým staniciam, vznikol pred rokmi multimediálny štandard DLNA (Digital Living Network Alliance), ktorý sa do dnešných dní vycibril a masívne rozšíril. Ten je spojkou medzi najrôznejšími zaradeniami rozličných značiek. To znamená napríklad hladkú spoluprácu inteligentného telefónu Samsung s televízorom od Philipsu. Podporu DLNA v súčasnosti nezahŕňa už naozaj iba máloktoré zariadenie, low-end nevynímajúc. Konkrétne v našom prípade sme na test použili lacný smartfón Gigabyte GSmart Classic s Android Lollipop 5.1 a starší TV Philips 40PFH4509 a musíme konštatovať, že obojstranná komunikácia fungovala na výbornú.
Na test nám poslúžila aplikácia MediaHouse UPnP/DLNA, ktorá má okrem iného aj šikovný prehrávač, pomocou ktorého môžete v nahrávke regulovať hlasitosť zvuku či pohodlne pretáčať časovú os.
Cez aplikácie Synology sa dostanete k obsahu na diskoch, napríklad k fotkám, z ktoréhokoľvek kúta sveta
Aby sme NAS poriadne zaťažili, nasimulovali sme situáciu, keď sa zo sieťového úložiska DS216play streamovalo z UHD do full HD zmenšené video, k tomu sa na disky zálohovali fotky a iné sa zase na ďalšom zariadení prezerali, navyše sme sa zároveň hrabali v administrácii. To by malo predstavovať strop bežnej domácej záťaže, ktorú tento NAS zvláda bezchybne. Zápis prenášaných súborov (fotiek) je síce pri množstve činností o trochu (do 30 %) pomalší, než keby sa venoval iba jednému úkonu, musíme však konštatovať, že komplexne v tomto teste obstálo úložisko Synology veľmi dobre. Takéto pohodlie máte však iba v rámci lokálnej siete, za ktorú DLNA neprekračuje. To si, pravdaže, pripisuje na vrub unifikovaný štandard, ktorý je uspôsobený do takéhoto prostredia.
...zvonku cez QuickConnect
Existuje však možnosť, ako sa k dátam dostať aj mimo domova. Synology na to používa tzv. „Rýchle pripojenie“. Najlepšie na tom je, že si nemusíte platiť za statickú IP adresu a ani za prevádzku DynDNS. QuickConnect sa viaže na ID, ktoré si v administrácii operačného systému DSM (DiskStation Manager) zadávate ručne podľa vlastného uváženia.
Na správu súborov má Synology čiastkové aplikácie, označované na spôsob DS plus obsah, o aký máte záujem. Na oslave u známych oceníte napríklad DS photo, na služobnej ceste sa zase hodí hoci DS file, z iného súdka je tu DS router na základnú správu nastavení vášho smerovača. Týchto aplikácií je naozaj mnoho, pokrývajú všetky typy súborov a potrieb, nespomenuli sme si na nič, čo by chýbalo. Aj pre široké možnosti sa ich Synology rozhodlo separátne pooddeľovať. Namiesto jednej komplexnej aplikácie, ktorá by bola neprehľadná, máte teda k dispozícii niekoľko menších, jednoduchých, čo chválime. Nie každý musí mať záujem o všetky veci, a tak jemnejšie rozdelenie ocení.
Pohodlný prístup z terénu znie síce skvelo, treba však mať na pamäti, že čítanie súborov priamo z NAS-u je obmedzené rýchlosťou vášho uploadu. S plynulým prehrávaním videa vo vysokom rozlíšení preto vo väčšine prípadov skôr nepočítajte. To až po synchronizácii s niektorou z dostupných cloudových služieb.
Smartfón ako ovládač k TV (prehliadač MediaHouse)
Hodnotenie
Z pohľadu požiadaviek na primárne multimediálny server je DS216play vynikajúce zariadenie, jedno z najatraktívnejších vo svojej cenovej kategórii (ak nie úplne najatraktívnejšie). Jeho moderný a dobre vyvážený návrh zvláda všetko, čo by mal správca multimédií aj pre početnejšiu rodinu vo viacgeneračnom dome vedieť.
Vrelo odporúčame dať šancu takémuto riešeniu a neväzniť od zvyšku domácnosti odrezané dáta v jednotlivých zariadeniach. Lietať s dátami z miesta na miesto alebo ku konkrétnemu zariadeniu, na ktorom sa predmet záujmu nachádza, je už naozaj prežitok. Navyše v prípade NAS-u Synology DS216play je možnosť všetko bezpečne zálohovať bez akejkoľvek starosti navyše.
• Cena: 245 eur (bez diskov)
Zobrazit Galériu