Recenzia: ASUS Rog Swift PG27UQ - Hranie bez kompromisov
ASUS vo svojej hernej sérii Republic of Gamers (ROG) ponúka pomerne široký sortiment hardvéru vrátane herných monitorov. Testovanú novinku na stránkach výrobcu trochu prekvapivo nájdete zašitú medzi množstvom ďalších modelov a letmý pohľad nič neprezradí o jej výnimočnosti. Je to podľa mňa škoda. ASUS v tomto modeli totiž prináša výnimočný monitor, ktorý sa radí do kategórie high-end v hernom sektore.
ROG Swift PG27UQ je herný 4K UHD monitor s G-Sync HDR s variabilnou obnovovacou frekvenciou až do 144 Hz na plynulé zobrazenie hier. Monitor prináša do tejto kategórie množstvo technológií, ktorých spojením dosahuje výsledky, o akých konkurencia môže zatiaľ iba snívať. 27-palcový panel IPS využíva technológiu Quantum Dot, ktorá poskytuje široký farebný gamut až v rozsahu DCI-P3 a plynulé prechody farieb s technológiou rozšíreného dynamického rozsahu HDR. Zabudovaný svetelný senzor automaticky upravuje jas obrazovky podľa svetelných podmienok prostredia. ROG Swift PG27UQ je jeden z mála monitorov ponúkajúcich kombináciu 4K obrazu s HDR a frekvenciou až 144 Hz, pričom dosahuje latenciu iba 4 ms. Je takisto prvým a jediným herným monitorom s certifikátom Display HDR 1000, otvoreným štandardom displeja, ktorý špecifikuje kvalitu HDR vrátane jasu, farebného gamutu, farebnej hĺbky a času nábehu zobrazenia, ktorý je zameraný nielen na herné monitory, ale aj na profesionálov, nadšencov a tvorcov obsahu. Na dosiahnutie takéhoto rozsahu HDR monitor využíva technológiu priameho podsvietenia s dynamicky ovládaným lokálnym stmievaním s 384 zónami. Monitor podporuje technológiu NVIDIA G-Sync, ktorá zabezpečuje synchronizáciu aktuálnej zobrazovacej frekvencie monitora s frekvenciou grafickej karty. Vďaka tomu sa predchádza výpadkom obrazu a obrazovým artefaktom, takzvanému lagovaniu.
Obrazové kvality prístroja sú podčiarknuté aj jeho dizajnom. Robustná konštrukcia podstavca s medenými prvkami, hrubé orámovanie displeja aj jeho hrúbka sú na hony vzdialené dnešným subtílnym módnym monitorom s tenkými rámčekmi. Veľká pozornosť bola venovaná aj zadnej strane, ktorá je sama dizajnovým skvostom s veľkým podsvieteným logom. Projekčná súprava osobného svetelného podpisu v nohe stojana umožňuje vytvárať a prispôsobovať svetelné efekty, ktoré sa premietajú z monitora na hernú plochu. Obsahuje dve šablóny s logom ROG a tri prázdne šablóny, ktoré môžete použiť na vytvorenie vlastných svetelných projekcií, ktoré zobrazujú jedinečný štýl vašej hry. Svetelné efekty možno synchronizovať aj s ďalšími kompatibilnými perifériami s podporou technológie Aura Sync. Ovládanie vrátane zapínania je zverené 5-smerovému joysticku na pravej zadnej strane. Ide o jeden z najlepších spôsobov ovládania, aké na monitoroch nájdete. Monitor dokonca ponúka prekryvnú grafiku zameriavacieho kríža, ktorá poskytuje štyri možnosti nastavenia, takže si môžete vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje momentálnemu hernému prostrediu. Na jednoduché nastavenie parametrov je tu 6 prednastavených režimov pod funkciou Game Visual: Preteky, Kino, RTS/RPG, FPS, sRGB, Krajina.
Monitor ponúka široké možnosti pripojenia vrátane DisplayPort 1.4, HDMI (v2.0) aj dvojicu portov USB 3.1 gen. 1, ktoré môžete použiť na nabitie mobilných zariadení počas hry alebo na pripojenie periférií. Vo výbave nájdete aj technológie na potlačenie úrovne modrého svetla a redukciu blikania.
Viac ako vlastnosti asi každého zaujíma kvalita zobrazenia. Ako som sa zmienil v úvode, monitor sa radí do kategórie high-end produktov. Tu musím iba skonštatovať, že ASUS predviedol vynikajúcu prácu. Monitor však rozhodne nie je pre každého. 4K rozlíšenie pri 144 Hz dnes zvládnu iba špičkové zostavy, pokiaľ možno s dvojicou najvýkonnejších grafických kariet. Na druhej strane pri cene takej zostavy sa aj cena monitora bude zdať primeranejšia. Čo mu možno tak trochu vyčítať, je uhlopriečka. Predsa len na 4K je vhodnejších 32" a viac. Dalo by sa, samozrejme, nájsť viac drobností, ako je napr. iba dvojica USB, neprítomnosť výstupného DP či viacerých vstupov na variabilnejšie pripojenie alebo chýbajúci vešiak na slúchadlá, ale úprimne povedané, po zapnutí na to všetko zabudnete. Farebný gamut dosahuje 98 % farebného priestoru DCI-P3, maximálny statický jas 590 cd/m2 a statický kontrast 2270:1. To sú vynikajúce hodnoty, s ktorými sa pri monitoroch hneď tak nestretnete. Napriek tomu, že pri hrách farebná odchýlka nie je určujúci parameter, monitor dosahuje nulovú farebnú odchýlku, takže vyhovie aj náročným požiadavkám na profesionálne použitie. Zostavu na plnohodnotné otestovanie maximálnych výkonov som, žiaľ, nemal k dispozícii, ale aj s jednou grafickou kartou GeForce RTX 2080 prejavil svoje vynikajúce kvality. Monitor v súčasnosti nemá veľa konkurencie na trhu, kvalitou obrazu a vlastnosťami patrí k absolútnej špičke. Jediné temné miestečko tak bude jeho cena, ktorá však úplne vystihuje jeho kvalitu a vlastnosti.
Parametre:
• Displej: uhlopriečka 27" (68,47 cm), 16:9, farebný gamut 97 % (DCI-P3), 99 % (Adobe RGB), panel IPS s Direct LED a lokálnym stmievaním, Quantum Dot, 3840 × 2160, matný povrch, pozorovacie uhly 178° (H)/178° (V), reakčný čas: 4 ms (Gray to Gray), 10-bitové spracovanie a zobrazenie, max. jas : 600 cd/m2, 1000 cd/m2 (špička), podpora HDR (High Dynamic Range), dynamické lokálne tlmenie, 384 zón, obnovovacia frekvencia (max.) 144 Hz (overclocking), vstup signálu: HDMI (v2.0), DisplayPort 1.4, konektor na slúchadlá: 3,5 mm minijack, USB upstream: 1× USB 3.0 Type-B, USB downstream: 2× USB 3.0 Type-A, rozmery so stojanom: (W × H × D): 634 × (437~557) × 268 mm, hmotnosť 9,2 kg (Net)
• Cena: 2509 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Špičkový obraz, 10-bitové farby, dizajn, ovládanie, HDR, 144 Hz, Quantum Dot
- Malá uhlopriečka
HODNOTENIE:
Kvalita obrazu: 100 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 100 %
Spracovanie: 100 %
Celkovo: 99 %
Zobrazit Galériu