ASUS TUF Dash FA506QR / Herný notebook s grafikou GeForce novej generácie
ASUS TUF Dash FA506QR je horúca novinka v úspešnej produktovej rodine TUF Gaming A15, využívajúca najnovší hardvér dostupný na začiatku roku 2021. Je to prvý notebook s procesorom AMD Ryzen 5000 H a grafikou NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU, ktorý som mal možnosť testovať. Vďaka inováciám a nasadeniu umelej inteligencie tento grafický čip značne posúva zážitok z plynulosti hrania na notebookoch. Samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, či možno inštalovaný výkon procesora a GPU aj naplno a dlhodobo využiť. Dlhodobú stabilitu systému a vysoký výkon zabezpečuje samočistiaci chladiaci modul, ktorý zabraňuje usadeniu prachu na dôležitých komponentoch.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}
Pri hernom notebooku je okrem výkonu dôležitý aj dizajn. Už pohľad na zatvorený prístroj naznačuje takzvaný industriálny štýl, hlavne pre štyri skrutky, resp. ich imitácie, v rohu kovového krytu displeja. Po otvorení notebooku sa tento dojem vďaka povrchovej úprave s rôzne orientovaným ryhovaním plastovej plochy okolo klávesnice ešte viac umocní. Na týchto pruhoch sa však dosť zachytávajú odtlačky a mastnota z prstov, takže ich budete musieť častejšie čistiť. Typické rozpoznávacie znaky tejto produktovej rodiny sú priesvitné „herné“ klávesy WASD a atraktívne tvarovaný medzerník. Samozrejme, nechýba RGB podsvietenie klávesov. Klávesy WASD sú podsvietené na celej ploche, takže ľavá ruka ich intuitívne nájde aj v dobre zatemnenom hernom „brlohu“. Ostatné klávesy majú podsvietený obvod a, samozrejme, aj symboly. Spodná stena má nový dizajn, ktorý je atraktívny, a je navrhnutá tak, aby jej otvory umožňovali lepší prívod vzduchu do chladiacich ventilátorov.
Notebook má plnohodnotný herný displej s frekvenciou 240 Hz, latenciou 3 ms, podporou technológie Adaptive Sync a verným podaním farieb, o čom svedčí 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Kolorimetrickou sondou som nameral 72 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB. Jas v strede obrazovky bol 324 cd/m2. Klávesnica má klávesy s abecedou a kurzormi štandardných rozmerov, klávesy v numerickej časti sú trochu užšie. Zdvih je dostatočne dlhý, približne 2 mm, takže ovládanie hier z klávesnice a aj písanie sú presné. Pružný odpor klávesov by vzhľadom na to, že ide o herný notebook, mohol byť ešte o niečo silnejší. Reproduktory sú nasmerované šikmo nadol, zvuk je na bežné účely pomerne kvalitný, na vychutnanie dunivých efektov v hrách určite použijete slúchadlá či externé reproduktory.
Osemjadrový procesor AMD Ryzen 7 5800H sa vyrába 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži je taktovaný na 3,2 GHz, rozsah pracovnej frekvencie je od 2,9 až do 4, 2 GHz. Na čipe je integrovaná grafika AMD Radeon Graphics so siedmimi jadrami, pričom GPU je taktované na 1600 MHz. Testovaný model mal k dispozícii 32 GB RAM. Pri hrách sa bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon, hlavne čo sa týka ray tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktoré využívajú umelú inteligenciu. Pri notebooku napriek prívlastku herný je popri výkone dôležitá aj energetická efektívnosť, preto je nová generácia GPU pre notebooky navrhnutá na optimálny výkon i spotrebu. Grafika RTX 3070 je určená na hranie v rozlíšení 1440p pri 90 snímkach za sekundu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou 2070 prináša o polovicu viac výkonu.
Samozrejme, iba v prípade, ak sa konštruktérom herného notebooku podarí výkonný čip aj adekvátne chladiť. Hry aj kreatívne aplikácie sú dynamické a požiadavky na systém sa pri jednotlivých snímkach menia. Funkcia Dynamic Boost 2.0 sa na báze AI snaží o vybalansovanie spotreby CPU, GPU a v novej verzii aj grafickej pamäte. Tieto „komodity“ sú rozdeľované podľa aktuálnej potreby tak, aby bol vždy zaistený maximálny výkon. K dispozícii je aj technológia WhisperMode 2.0 na čo najtichší chod ventilátorov pri bežnom chladení. Na základe vybraného akustického profilu sa pomocou AI algoritmov optimalizuje rýchlosť ventilátorov a teploty CPU, GPU a ostatných komponentov pri zachovaní čo najvyššieho výkonu. Technológia rozhrania PCI Express umožňuje CPU pristupovať naraz k celej grafickej pamäti, čo v mnohých hrách prináša výrazný nárast výkonu. V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy získal tento herný notebook 9163 bodov. O vyváženosti hardvérovej výbavy svedčí aj čiastkové skóre 9205 bodov pre GPU a skóre 8938 pre procesor. Na porovnanie som urobil tento test aj po prepnutí na integrovanú grafiku a skóre kleslo na 1513 bodov čiže viac než šesťnásobne. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 5441, vo Fire Strike Extreme 11 207 a vo Fire Strike 21 328. Veľmi ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, teda Deep Learning Super Sampling s podporou AI. Bežne musí GPU na zobrazenie jedinej snímky spočítať údaje pre približne 4 milióny pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 25,42 fps, po aktivovaní DLSS sa zvýšila na 62,33 fps.
Výhody grafickej karty GeForce RTX 3070, samozrejme, využijú aj tvorcovia obsahu v grafických či inžinierskych aplikáciách, prípadne aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU. V teste PC Mark 10 zameranom na bežné scenáre používania počítača dosiahol testovaný notebook skóre 6953 bodov. Vyskúšal som všetky tri výkonové profily – Silent, Performance aj Turbo. Tichý režim je vynikajúci na pozeranie filmov a režim Turbo, v ktorom sa využíva maximálna taktovacia frekvencia procesora aj grafiky, zas pri náročných hrách a aj výkonovo náročných aplikáciách, ako je napríklad editovanie a renderovanie videa. Samozrejme, vyskúšal som aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane Battlefield V, Cyberpunk 2077 či Zaklínača 3 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila. Teplota na povrchu nad klávesnicou neprekročila v najteplejšom mieste 55 stupňov.
Väčšina portov je na ľavej strane, na pravej strane je len jeden port USB-A, do ktorého si určite pripojíte hernú myš. Port USB-C je určený len na prenos údajov alebo na pripojenie monitora s využitím štandardu DisplayPort 1.4. Herný notebook sa cez tento port napájať nedá, potrebuje vyšší príkon – v balení je 200 W napájací zdroj. Výdrž na batériu je pri sledovaní videa viac než 8 hodín, pri hraní klesne na približne hodinu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Atraktívny dizajn, výkonný procesor a grafika, kvalitný displej s obnovovacou frekvenciou 240 Hz, dobrá výdrž na batériu
- Nič podstatné
PARAMETRE:
Procesor: AMD Ryzen-7 5800 H (Cezane), taktovacia frekvencia 2,9 GHz – 4,2 GHz; 32 GB DDR4 3200 MHz; disk 2× 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD Radeon Vega + NVIDIA GeForce RTX 3070, displej 15,6", rozlíšenie FHD 1920 × 1080 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax 2×2, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C gen. 2 s podporou DP 1.4, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh; rozmery 360 × 256 × 24,9 mm, hmotnosť 2,23 kg
Cena: od 1699 EUR (podľa konfigurácie)
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu