ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

ASUS TUF FX705D / Na hry aj na prácu

0

Testovaná novinka patrí do radu cenovo relatívne dostupných herných notebookov ASUS TUF, ide o najväčší model so 17,3" displejom. Pozitívne je, že oproti podobne vybavenému 15" modelu zaň zaplatíte iba o necelú stovku viac, čo už stojí za zváženie. My sme testovali jeho novú najvýkonnejšiu verziu. O jej pohon sa stará procesor AMD Ryzen 7 3750H so vstavanou grafickou kartou Radeon Vega 10 Rx a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti so 6 GB grafickej pamäte GDDR5. Vo výbave je aj 16 GB RAM DDR4 s frekvenciou 2666 MHz a 512 GB disk SSD Intel. Procesor má tak dostatok výkonu a miesta nielen pre hráčov, ale zvládne aj strih videa alebo prácu s 3D grafikou. NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti je v kombinácii s full HD displejom veľmi dobrá voľba, vďaka ktorej si zahráte aj najnovšie hry v nastaveniach medium. Pri bežnej práci či úprave fotiek však nesklame ani externým 4K monitorom.

Dizajn jednoznačne smeruje na hráčov, takže nie sú prekvapením ostro rezané rysy s prelismi, svietiacim logom na hornom veku a červeným podsvietením klávesnice. Štýl je však trochu umiernenejší a počíta sa s tým, že by ste občas mohli notebook priniesť hoci na pracovnú poradu. S displejom ide ASUS na vlne doby, a tak sa rámčeky aj celé rozmery notebooku zmenšujú a displej zväčšuje. Prístroj je teda napriek 17,3" displeju len o pár milimetrov väčší ako 15" model. Telo má solídnu konštrukciu so zosilneným kovovým krytom hornej časti bez náchylnosti na ohýbanie, zvyšok konštrukcie je plastový. Výrobca dokonca udáva certifikáciu podľa MIL-STD-810, takže by mal vydržať aj hrubšie zaobchádzanie. Povrch s efektom brúseného kovu vyzerá dobre a hlavne je imúnny proti odtlačkom prstov. Notebook má dobre vyriešené chladenie a všetky plochy, ktorých sa pri hraní alebo práci dotýkate, zostávajú chladné. Trochu sklamal touchpad, ktorý nemá vyznačené miesto tlačidiel a ich stlačenie je trochu neisté. Na druhej strane hráči touchpad bežne nepoužívajú a kvalita klávesnice tento nedostatok vyvažuje. Je širokého typu, teda s integrovanou číselnou časťou, z priestorových dôvodov je však numerická časť natlačená na ostatné klávesy bez medzery. Pri písaní či hraní vám veľký priestor pod klávesnicou dobre poslúži na opretie rúk. Na klávesnici sa veľmi dobre píšu aj dlhšie texty. Výrobca navyše udáva zvýšenú odolnosť až 20 000 klikov. Rad stavových LED je trocha neprakticky posunutý úplne pod displej, tlačidlo zapnutia je trvalo podsvietené, čo môže pôsobiť rušivo napríklad pri večernom sledovaní filmov. Batéria má slušnú kapacitu 64 Wh, pre herný notebook je to však stále málo, a tak so žiadnou zázračnou výdržou nepočítajte. S batériou sa môžete pustiť do práce, prehliadania webu či sledovania videa, no žiadne veľké hranie nečakajte, iba zopár nenáročných titulov. Pri bežnom používaní či sledovaní videa sa dostanete na 3 h 50 min až 4 h 20 min, pri hraní v režime vysokého výkonu sa batéria odporučí po necelých 90 minútach. Jej nabitie trvá asi 1,5 hodiny. Trocha zamrzí menší počet prípojných miest. Nájdete tu 3 porty USB-A, HDMI 2.0, LAN a zvukový výstup, ale bez akéhokoľvek USB-C a bez čítačky kariet. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje dual-band Wi-Fi a bluetooth 5. Pozitívom je, že FX705D poskytuje možnosť svojpomocného doplnenia RAM či výmeny HDD vďaka ľahko prístupnému krytu. Displej ponúka dostatočnú kvalitu zobrazenia aj veľmi dobrý výkon. Systémový 256 GB PCIe SSD ponúka rýchle čítanie a priemerné zápisy. Komponenty sú ľahko prístupné po odskrutkovaní niekoľkých skrutiek Philips. Vnútri nájdete dva pamäťové sloty a dve úložné jednotky. CPU a GPU sú spájkované na základnej doske a nedostupné.

Čo sa týka výkonu, notebook ľahko zvláda každodennú prácu, zatiaľ čo beží bez zahrievania a potichu. Ponúka tri profily ventilátorov: Silent, Balanced a Overboost. Najlepšie je využívať režim Balanced, pretože regulácia sa snaží udržiavať otáčky ventilátorov čo najnižšie pri zachovaní dostatočného chladenia. V hrách zvláda bez problémov všetky herné tituly, aj keď pri tých náročnejších bolo treba ísť s detailmi trochu nižšie. Celkový výkon je asi o 10 – 12 % vyšší ako pri zostave FX705G s procesorom Intel Kaby Lake Core i7-8750H a GPU Intel HD 630 + NVIDIA GTX 1060 6GB. Veľmi dobre si počínal aj pri náročnom zaťažení pri spracovaní 4K videa a pripojení k 4K monitoru. Vstavaný full HD displej má na takúto prácu predsa len malé rozlíšenie. Výkon je tak celkom dobrý. GPU klesá pod hranicu maximálnej turbo frekvencie v herných reláciách, ale CPU aj GPU bežia pri vysokých teplotách. Prepnutie do režimu Overboost má za následok iba zvýšenie šumu, zatiaľ čo zapnutie funkcie Silent robí notebook oveľa tichším, ale s dosahom na výkon. Vcelku je chladenie hlavne pri vysokom výkone ­limitujúci faktor prístroja.

Parametre:

• Displej IPS, 17,3" (1920 × 1080 bodov), čipová súprava: AMD Ryzen 7 3750H, GPU: AMD Radeon Vega RX 10 + NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6 GB, RAM: 16 GB DDR4, úložisko: 512 GB SSD (M.2 PCIe), konektory 1× USB-A 2.0, 2× USB-A 3.1, HDMI 2.0, LAN, mikr./slúchadlá, Kensington Lock, ďalšie: Gigabit LAN, Wireless AC (Intel AC 9560), bluetooth 5.0, akumulátor 64 Wh, 180 W nabíjačka, hmotnosť 2,2 kg + 0,5 kg nabíjačka

Benchmarky: PC Mark 10 5372; Crystal disk mark : Read 1764 MB/s, Write 988 MB/s; Cinebench Open GL: 74,76; Cinebench CPU: 658 cb

• Cena: 1299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Spracovanie, výkon, podsvietená klávesnica, kvalitný displej
- Málo portov, vyššie zahrievanie a hluk v záťaži

HODNOTENIE:

Výkon: 95 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Asus notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať