CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

ASUS VivoBook S14: Vysoký výkon na cesty

0

Ľahké notebooky s hmotnosťou pod jeden a pol kilogramu v konfigurácii s poriadnym procesorom, veľkým SSD a súčasne cenou pod tisíc eur sú vzácny druh. Je ich totiž naozaj málo. Ako jeden z najzaujímavejších v tejto kategórii vyzerá štrnásťpalcový VivoBook S14 (S410UA-EB336T).

Lacná, ale funkčná konštrukcia

Telo notebooku je tvorené kombináciou plastu a hliníka. Veko je hliníkové, zvyšok je plastový. To je, pochopiteľne, kompromisné riešenie. I podstatne lacnejšie modely mávajú celohliníkovú konštrukciu, platí to aj pre ­Zenbooky, ktoré sú takisto od ASUSu. To je však už vyššia trieda.

V tomto prípade je pevnosť priemerná. Nepomáha jej ani úzky profil a klávesnica sa spolu so základňou trochu prehýba. To však v takej miere, že pri písaní bežnou silou k žiadnej deformácii nedochádza. Mimochodom, klávesnica je typu chiclet a zaslúži si samú chválu. Rozloženie má štandardné (EU), všetky klávesy sú plnoformátové, nápisy pekne kontrastné a podsvietenie má zmysel až s prichádzajúcim šerom. Stisk klávesov je istý a príjemný na dlhodobú prácu. A takisto tichý. Lepší než na niektorých starších modeloch výrobcu je i clickpad s mäkkým chodom tlačidiel.

Mierne nedostatky v dielenskom spracovaní sú v zlícovaní rámčeka s displejom. Ten v niektorých miestach mierne odstáva. Vplyv na funkčnosť to, samozrejme, nemá, len to podčiarkuje fakt, že kvalita vyhotovenia nemá byť dominantou notebooku. Napriek tomu pri uchopení za roh základne sa nič nekrúti ani nepraská a rovnako vzdoruje pokusom o ohnutie aj displej s kovovým krytom. To znamená, že ani pri prenášaní a nešetrnejšom zaobchádzaní s taškou nemusíte mať obavy, nejde o žiadny papier.

Displej: Kontrast slušný, zvyšok horší

Najslabším ohnivkom notebooku je použitý panel LCD. Je síce typu IPS, teda pozorovacie uhly sú široké, no gamut zodpovedá najlacnejším zariadeniam s panelom TN (teda pokrýva iba okolo 65 % priestoru sRGB). Drahšie rady výrobcu sú farebnejšie. Obrazovej kvalite pomáha dobré továrenské vyváženie bielej a nadpriemerný statický kontrast 1410:1, čo sa hodí na multimediálny obsah. Sledovanie filmu však môže rušiť výraznejšie presvitanie podsvietenia. Testovací kus dosahoval nápadne vyšší jas v pravom vrchnom i spodnom rohu. Okrem toho je už väčšina displeja v poriadku a rozdiely nie sú dramatické. Rozsah jasu je široký, priemerná svietivosť pri 100 % zodpovedá 265 cd/m2 (čo nestačí azda len na exteriérovú prácu počas slnečného dňa) a na 0 % iba 14 cd/m2. Čiže komu vyhovuje v noci nízky jas, príde si na svoje.

Šikovný vnútorný návrh...

Ku komponentom sa dostanete rýchlo po odskrutkovaní spodného panela s nožičkami. Tu sa naskytne potešujúci pohľad na ukážkovo osadenú základnú dosku. V prvom rade je všetko, s čím by ste eventuálne mohli prísť do kontaktu, skvelo dostupné a pripravené i na prípadné rozšírenie.

Napríklad je k dispozícii jeden voľný slot na RAM. To znamená, že je nainštalovaný jediný modul, čím je priepustnosť pamäťového subsystému oproti dvojkánálovému zapojeniu znížená. To sa ASUS snažil rozumne kompenzovať aspoň rýchlejším 2400 MHz modulom, aj keď s pomalším časovaním (CL17). S ohľadom na bezproblémové ­budúce rozšírenie pamäte je toto najlepšie možné riešenie.

K dispozícii je tu aj prázdna šachta na platňový disk. Úložisko je vo formáte M.2. Komu by teda nestačilo pol terabajtu na SSD, priestor na zväčšenie miesta tu je. Vstavané SSD je pripojené na zbernicu SATA, a hoci nedosahuje extrémne sekvenčné rýchlosti, tie sú 450/405 MB/s, výkon sa neprepadáva ani pri intenzívnom zápise veľkých súborov. A to hlavné je rýchle náhodné čítanie veľmi malých súborov. To znamená nízku ­prístupovú dobu a vysoký aplikačný výkon.


Rámček okolo displeja miestami trochu odstáva; to je však kozmetika, ktorá nemá na nič vplyv

... a dobré prevádzkové vlastnosti

Teplo z procesora odvádza jedna trubica heatpipe, vedúca tradične do rebrovania, ktoré prefukuje malý ventilátor s radiálnymi lopatkami. Výduch s mriežkou je potom vhodne umiestnený na zadnú stranu.

Mimo záťaže v prostredí pracovnej plochy Windows 10 je chladenie mimoriadne tiché. Ventilátor sa otáča vždy, no počuť ho iba s uchom na notebooku. Riadenie otáčok a ich priebeh nerozhádže ani kancelárska práca či sledovanie videa, hlučnosť výrazne stúpa až pri vyšších požiadavkách na procesor. Typicky pri kódovaní videa (x265), ktoré procesor žmýka na hranicu jeho možností, hladina hluku oproti stavu v nečinnosti stúpne o 10 – 12 dBA (merané zo vzdialenosti 50 cm). V tomto momente už notebook neprepočujete a je niekde na úrovni tichších herných strojov.

Teploty sa pri maximálnej záťaži (pri teplote okolia 21 °C) vyšplhajú na 90 °C, keď Core i5-8250U pracuje na frekvencii približne 2,45 GHz. To je približne na polceste medzi základnými 1,6 GHz a špecifikovanou hodnotou boostu – 3,4 GHz. Vzhľadom na cenu, malé rozmery a hlavne výkon hodnotím prevádzkové vlastnosti pozitívne. Osemvláknový (4-jadrový) procesor nahradí bez problémov i pevné pracovné stanice, a tak ide o vhodnú ekonomickú voľbu pre grafikov, kameramanov, fotografov, skrátka všetkých, ktorí okrem mobility požadujú i vyšší procesorový výkon.  K dokonalosti chýba už iba podpora alternatívneho režimu DisplayPortu na USB-C na prenos obrazových dát a pripojenie k dokovacej stanici. To je však už devíza drahších zariadení.

Notebook na jedno nabitie zvládne približne 7 – 8 hodín bežného používania na webe či dva celovečerné filmy vo vysokom rozlíšení. A na záver reproduktory: tie majú nižší výkon a sú pomerne tiché, ale aj pri maximálnej hlasitosti je prednes čistý a obohatený i o náznak basov.


Hlavne pravá strana pri krajoch displeja je podsvietená nerovnomerne, s vyššou intenzitou jasu

Parametre:

• Procesor Core i5-8250U (TDP 15 W), 8 GB DDR4, 512 GB SSD Micron 1100, konektivita: 1× micro HDMI 1.4b, 1× USB-C 3.1 gen. 1, 1× USB-A 3.1 gen. 1, 1× USB 2.0, čítačka kariet SD, 1× 3,5 mm jack (zdieľaný), zvuk 2× 2 W, hrúbka 19 mm, hmotnosť 1323 g
• Cena: 765 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Malé rozmery a nízka hmotnosť, vysoký výkon CPU, jemná a mimo záťaže tichá regulácia chladenia, výborná klávesnica, výhodná cena
- Úzke farebné pokrytie použitého displeja, v záťaži hlučnejší, nemá žiadne rýchle USB 3.1 gen. 2

HODNOTENIE:

Výkon:  90 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus VivoBook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať