S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

ASUS Zenbook S 16 - Copilot+ notebook s procesorom AMD Ryzen AI 9

0

Ultrabook Zenbook S 16 je prvé zariadenie s novým procesorom AMD Ryzen AI 9, ktoré som mal možnosť testovať. Nakoľko disponuje NPU s požadovaným výkonom, spĺňa hardvérové požiadavky Copilot+ PC. Na rozdiel od Notebookov s procesorom Snapdragon X Elite dokáže spúšťať aplikácie pre x86.

Veko notebooku s hrúbkou len 11 mm je z materiálu Ceraluminium – kompozitného materiálu na báze hliníka a keramiky, ktorý je tvrdý, odolný proti poškriabaniu pevný a zároveň ľahký. Testoval som farebný variant s marketingovým označením Scandinavian White.

Dominantou zapnutého zariadenia je dotykový displej ASUS Lumina OLED s uhlopriečkou 16 palcov a rozlíšením 2880 x 1800 pixelov, ktoré sa marketingovo zvykne označovať ako 3K. Pomer strán 16:10 poskytne viac priestoru na výšku. Obnovovacia frekvencia 120 Hz a doba odozvy 0,2 ms sú zárukou plynulého zobrazovania dynamického obsahu bez rozmazania.  Zobrazovací panel je z výroby kalibrovaný na Delta E < 1, aby poskytoval presné farby. Výrobca udáva 100 % DCI-P3. Jas v špičke 500 nitov umožnil certifikáciu DisplayHDR True Black 500. OLED displeje od ASUSu tradične potláčajú škodlivú zložku modrého svetla. Farby sú jasné a sýte, takže si vychutnáte filmy aj videá. Displej je perfektný aj na grafické práce.

Priaznivci rukopisu a kreslenia ocenia pribalený stylus, ktorý sa nabíja cez USB-C.

Najviac ma samozrejme zaujímal procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370 (kódové označenie Strix Point) vyrábaný 4 nm technológiou FinFET, ktorý má 12 jadier, 24 vlákien a využíva novú architektúru AMD ZEN 5. TDP je nastaviteľný v rozsahu 15-54 W, pričom štandardná hodnota je 28 W. Vďaka chladiacemu systému s dvoma ventilátormi, ultra tenkou parnou komorou a dizajnu mriežky dokáže notebook tento výkon využívať trvalo. Pri bežnej záťaži je chladiaci systém veľmi tichý.

Na čipe je aj integrovaná grafika Radeon na báze architektúry AMD RDNA 3.5 a NPU využívajúcu architektúru AMD XDNA 2. NPU (Neural Processing Unit) je hardvérový akcelerátor pre úlohy AI a strojového učenia. Podľa údajov AMD integrovaná grafika dokáže realizovať AI výpočty približne 8x rýchlejšie než CPU, avšak NPU by výpočty tohto typu mala zvládnuť až 35 x rýchlejšie. V porovnaní s predchádzajúcou architektúrou Zen 4 by mal výkon pri ML úlohách riešených na jednom jadre stúpnuť o 32 % a výkon pri AES-XTS šifrovaní o 35 %

Microsoft vyžaduje, aby počítače Copilot+ mali NPU s výkonom minimálne 40 TOPS, 16 GB pamäte a 256 GB úložného priestoru. Procesor disponujúci NPU s výkonom 50 TFLOPS spĺňa hardvérové požiadavky pre platformu Copilot+ PC preto výrobca avizuje bezplatnú aktualizáciu na túto platformu, keď bude k dispozícii. TOPS (Tera Operations per Second) je novovytvorená metrika používaná na meranie výkonu a rýchlosti AI v biliónoch operácií za sekundu. Výkonný NPU je nevyhnutný pre koncepciu „AI na zariadení“, ktorá je schopná pracovať v súlade s cloudovou AI, pričom poskytuje rýchlejšiu, bezpečnejšiu a vysoko optimalizovanú odozvu. Všetko samozrejme závisí od softvéru, nielen od operačného systému nad ktorým má kontrolu Microsoft, ale aj od softvérových aplikácií tretích strán. Microsoft na blogoch pre vývojárov sľubuje, že nové API pre Visual Studio, ktoré umožní využívať NPU bude k dispozícii čoskoro.

Procesor má k dispozícii 32 GB pamäte LPDDR5X-7500. Pamäťové čipy sú prispájkované na základnej dosky, takže pamäť nie je možné rozšíriť. PCIe4.0 NVMe disk s kapacitou 2 TB je v M.2 slote.

Odporúčam vyskúšať zaujímavé a väčšinou aj praktické efekty, ktoré ponúka Windows Studio Effect. Napríklad adaptívne prispôsobenie obrazu osvetleniu miestnosti, či redukciu šumu a hluku pri video hovoroch. Funkcia Eye Contact Enhanced prispôsobuje pohľad osoby na obrazovke tak, ako keby sa dívala do kamery, takže pri čítaní textu nepotrebujete čítacie zariadenie. Môžete sa dívať na text na obrazovke a AI váš pohľad upraví tak, ako keby ste sa dívali do kamery nad obrazovkou

Funkcia Live Captions generuje titulky pre videá v reálnom čase. Túto funkciu ocenia nielen nepočujúci, ale aj bežní používatelia ak chcú pozerať video bez zvuku. Pri generovaní titulkov môžete využiť automatický preklad v reálnom čase. Takmer každý z nás má veľkú „zbierku“ nespracovaných a neutriedených fotiek a videí.  Aplikácia StoryCube využíva AI na triedenie, úpravu, správu a fotiek a videí. Dokáže automaticky rozpoznať a kategorizovať podobné súbory do priečinkov na základe ich obsahu, ako sú outdoorové aktivity, domáce zvieratá, deti a podobne. Technológia rozpoznávania tvárí dokáže automaticky triediť a zoskupovať zábery ľudí. Kamera s IR umožňuje bezpečnú autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie. Podporuje aj technológiu 3D redukcie obrazového šumu (3DNR), ktorý vzniká pri snímaní v horších svetelných podmienkach, kedy kamera nastaví vyššie ISO.

Klávesnica Zenbooku S 16 je podsvietená s tromi úrovňami jasu, má klávesy konkávneho tvaru s prehĺbením 0,1 mm a so zdvihom 1,1 mm, ktoré umožňujú pohodlné, presné a ak to viete, tak aj rýchle písanie. Podobne ako u všetkých nových zariadení je na klávesnici aj kláves so symbolom Copilot. Musím pochváliť veľký touchpad s príjemným povrchom, ktorý podporuje inteligentné gestá, takže na spúšťanie často používaných aplikácií alebo funkcií môžete použiť skratky troch alebo štyroch prstov. Po vybalení notebooku je na touchpade fólia, s informáciou o nových gestách pozdĺž hrán touchpadu. Napríklad zvislým pohybom pri pravom okraji môžete nastaviť jas.  

Zvukový systém s dvomi výškovými a štyrmi nízko tónovými akustickými meničmi poskytuje prekvapivo dobrý zvuk vhodný aj na komorné pozeranie filmov, či počúvanie hudby. Signálový procesor so zosilňovačom dokážu vďaka technológii ASUS Audio Booster z akustických meničov dostať maximum výkonu bez počuteľného skreslenia. Odporúčam aktivovať DolbyAtmos. Technológia ASUS Two-Way AI Noise Cancelation potláča hluk okolia pri video hovoroch. Pri hlasovej komunikácii si môžete okrem normálneho a vyváženého režimu vybrať aj režim Single Presenter, ktorý odfiltruje všetko okrem ľudského hlasu. V režime Multi-Presenter systém prispôsobí jednotlivé hlasy z rôznych pozícií alebo vzdialeností tak, aby mali rovnakú hlasitosť, čiže ako keby všetci prezentujúci stáli v polkruhu pred mikrofónom. Zenbook S 16 je vybavený kamerou ASUS AiSense, ktorá má aj IR snímač, takže umožňuje bezpečnú autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie s využitím technológie Windows Hello. je vybavená infračervenou kamerou FHD,

Konštruktérom sa do veľmi tenkého tela podarilo zabudovať nielen dva USB-C konektory s podporou Thunderbolt 4 DisplayPort a Power Delivery, ale aj USB-A a HDMI konektor a tiež čítačku SD kariet.  

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Zenbook S 16 je vybavený 78 Wh batériou, ktorá poskytuje energiu na 8 – 12 hodín, podľa toho aké aplikácie využívate. V balení je 65 W adaptér. Ak to porovnám s notebookom s procesorom Snapdragon X Elite tak výdrž batérie Zenbooku s Ryzenom za touto platformou mierne zaostáva

Podpora najnovšieho štandardu WiFi 7 zaručuje rýchlu a spoľahlivú komunikáciu s maximálnou prenosovou rýchlosťou 5,8 Gbps. ASUS WiFi SmartConnect poskytuje väčšiu vzdialenosť, stabilitu a bezproblémovú bezdrôtovú sieť. Pri testovaní som mal k dispozícii WiFi7 router a rýchle optické pripojenie, takže som mohol využiť výhody tejto technológie napríklad pri prenose väčších súborov do cloudového úložného priestoru.

Najnáročnejšou aktivitou na testovanom notebooku bolo editovanie a rendrovanie videa s rozlíšením 4K v programe DaVinci Resolve. Editovanie vrátane rýchlych posunov kurzora na časovej osi bolo plynulé a aj rendrovanie bolo primerane rýchle. V troch po sebe idúcich testoch 3D Mark Time Spy som dosiahol priemerné skóre 3615 bodov. V Cinebench 2024 som pre jedno jadro dosiahol priemer skóre  114 bodov a v multi-core teste 912 bodov. Testy som robil v noci, keď teplota v miestnosti klesla pod 25 stupňov. Výsledky benchmarkov nebudem porovnávať so Snapdragonom X Elite, pretože pre túto platformu ešte nie sú k dispozícii natívne benchmarky a testovacie aplikácie bežia cez Prism, ktorý emuluje x86.

Verdikt Elegantný ľahký a pritom pevný notebook s najnovším Ryzen procesorom pripravený pre aplikácie využívajúce AI.

Technické údaje: Procesor: Dvanásťjadrový AMD Ryzen AI 9 HX 370 taktovacia frekvencia 2.0 GHz – 5,1 GHz, NPU 81 TOPS (XDNA 50 TOPS); grafika AMD Radeon 890M Graphics; RAM: 32 GB 7500 MHz LPDDR5X; Úložisko: 2 TB M.2 NVMe PCIe Gen4; Displej: dotykový OLED 16", 3K (2880 x 1800 pixelov), 16:10, 120 Hz, doba odozvy 0,2 ms, jas 400 nitov v špičke 500 nitov, 100 % DCI-P3, certifikácia DisplayHDR True Black 500; ASUS AI Sense Full HD IR kamera,; konektivita: WiFi 7, Bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2x  USB 4.0 Gen 3 Typ-C, podpora zobrazovania/napájania, 1× USB 3.2 Gen1 Typ-A, HDMI 2.1 TDMS, 3,5 mm audio Jack, čítačka SD kariet;  batéria: 78 Wh, rozmery: 353,6 x 243 x 11,9 mm, hmotnosť 1,5 kg. Cena 2 399 eur

+ brilantný OLED displej, výborná klávesnica, procesor  s integrovanou NPU 

- Niektoré funkcie Copilot+ pre AMD Ryzen AI 9 ešte nie sú implementované          

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
AMD Ryzen AI 9 ASUS Zenbook Copilot+

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať