RECENZIA: Acer Predator
Telo notebooku je z kvalitného pevného plastu s príjemnou povrchovou úpravou pripomínajúcou pogumovanie. Výrobca deklaruje, že plast je vnútri vystužený sklenými vláknami. Nič sa neprehýba ani pri uchopení otvoreného prístroja za predný roh. Pohľad na pôdorys prezrádza zošikmenie rohov vpredu aj vzadu, čo zariadeniu napriek miernemu uhlu dodáva dynamickejší až agresívnejší vzhľad. Na posilnenie tohto dojmu, samozrejme, nesmú chýbať červené dizajnové prvky, v tomto prípade mriežky reproduktorov vpredu, obruba zadnej steny s výduchmi chladiaceho vzduchu a dokonca aj výstupný otvor subwoofera na dolnej stene. Acer zvolil na označenie svojich výkonných a herných počítačov výstižné názvy, takže nielen z dizajnu, ale aj z názvu sa dá vycítiť odstupňovanie od Nitro, čo sú výkonné notebooky, ale s grafickými čipmi vyššej strednej triedy, po Predator s high-end mobilnou grafikou. Dizajn zároveň ultimatívne naznačuje smerovanie. Keby ste si ho objednali do firmy, po vybalení bude každému jasné, ako zamýšľate tráviť časť pracovného času, takže na pracoviskách sa Predator objaví azda len v rámci BYOD, keď pracovníci používajú vlastné zariadenia.
Zadnej stene displeja dominuje veľké kovovo lesklé logo Predator, samozrejme, podsvietené rovnako ako dva vertikálne pruhy po stranách. Pomerne malé logo výrobcu sa v snahe propagovať značku produktovej rodiny utiahlo do pozadia, presnejšie na kĺb displeja. Ten je dostatočne robustný a má hladký chod. Po odobratí priskrutkovaného krytu v spodnej stene získate prístup k slotom na pamäte RAM, pevný 2,5-palcový disk a disk SSD typu M2. Na ľavej strane je konektor na pripojenie napájacieho zdroja, dva konektory USB 3.0, konektory typu jack na pripojenie mikrofónu a slúchadiel, slot na kartu SD a veľký slot, do ktorého môžete vložiť buď mechaniku DVD, alebo prídavný ventilátor, ktorý je súčasťou balenia. Ani pri hrách, ktoré vyžadujú neustálu prítomnosť disku v mechanike, sa nemusíte báť prehrievania, no takýchto hier ubúda, takže ak mechanika nie je nevyhnutná, prídavný ventilátor pomôže zvýšiť účinnosť chladenia. Na ľavej strane nájdete eternetový port, DisplayPort, konektor HDMI, ďalšie dva porty USB 3.0 a port USB Type-C (Thunderbolt).
Hardvér a výkon
Procesor Core i7 umožňuje frekvenciu 2,6 GHz v režime Turbo Boost krátkodobo zvýšiť až na 3,5 GHz. Slovo krátkodobo v tomto prípade znamená čas, po ktorý sa teplota procesora nezvýši nad určený limit. A na ten sme pri účinnom chladení a pri okolitej teplote 19 stupňov nenarazili, takže chladenie je dostatočne účinné a ventilátory dokonca majú aj režim, pri ktorom sa im dajú vnútiť vyššie otáčky. Na výduchoch vzadu sme namerali 45 stupňov, v tepelne najexponovanejšom mieste spodnej steny len 39 stupňov. Grafika GeForce GTX 980M je momentálne mobilná špička a kombinácia DisplayPortu, HDMI a Thunderboltu umožňuje pripojiť až tri externé monitory. Disk SSD má rozhranie podľa štandardu NVMe, takže prenos údajov je veľmi rýchly. Klasický pevný disk s kapacitou 1 TB má 7200 rpm, takže ani pri manipulácii s veľkými súbormi, napríklad pri editovaní videa, nepocítite obmedzenie. Batéria vydrží 5 hodín a 15 minút bežného používania.
Displej
Na testovanie sme mali model s full HD displejom. K dispozícii je aj variant s rozlíšením 4K, ale tam už okrem podstatne vyššej ceny budete pri graficky náročných hrách musieť riešiť aj zníženie rozlíšenia, aby to grafický čip utiahol. Displej IPS má dobrý kontrast a verné podanie farieb, ktoré sa v prakticky použiteľnom rozsahu pozorovacích uhlov nemení, v extrémoch sa posunie k studenším odtieňom.
Klávesnica a zvuk
Klávesnica je popri výkone najcharakteristickejší prvok, ktorým sa herný notebook odlišuje od bežného. Vynikajúca je poloha kurzorových klávesov a ich odlíšenie červeným lemovaním, podobne je odlíšená aj ďalšia typická štvorica herných klávesov WASD. Klávesy majú pomerne dlhý, presný a príjemný zdvih, takže ich ocení nielen hráč, ale poslúžia aj pri písaní dlhých textov. Vľavo je päť programovateľných klávesov, umiestnených pod sebou. Farbu podsvietenia si môžete regulovať, a to nezávisle v štyroch zónach, takže v prítmí herného turnaja sa za nedostatočne vysvietený stroj určite hanbiť nebudete. Touchpad je klasický, bez možnosti zatlačenia, pod ním sú na tento účel dve veľkoplošné tlačidlá.
Na obidvoch stranách vpredu sú dvojice pomerne veľkých okrúhlych reproduktorov, mriežky majú nielen dopredu, ale aj nadol. Subwoofer má asi 8 cm dlhú vyžarovaciu štrbinu. Spolu tento tandem poskytuje dostatočne hlasnú reprodukciu bez skreslenia. V aplikácii Dolby Audio si môžete nastaviť jeden z profilov Film, Hudba, Hra a Hlas, prípadne prispôsobiť používateľský profil. Nezaškodili by trochu bohatšie basy, ale to sa dá vykompenzovať nastavením profilu.
PARAMETRE:
• Procesor: Intel Core i7-6700HQ, 2,6 GHz
• Operačná pamäť: 16 GB DDR4 RAM
• Grafika: NVIDIA GeForce GTX980M, 8 GB vyhradená RAM
• Displej: 17,3" FHD displej IPS (1920 × 1080)
• Disky: 512 GB SSD + 1 TB HDD, mechanika DVD
• Konektivita: HDMI, DisplayPort, 4× USB 3.0, USB Type-C, 2× audio, Gb LAN, Wi-Fi 802.11ac, blutooth 4.0
• Batéria: 6000 mAh
• Rozmery: 423 × 321,5 × 39,7 mm
• Hmotnosť: 4,2 kg
• Benchmarky: PC Mark8: 3767, 3D Mark - Fire Strike Ultra: 2327, Fire Strike Extreme: 4420, Fire Strike: 8513, Cloud Gate: 21 647, Sky Diver 22 550
• Cena: 2349 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoký výkon, účinné chladenie
- nVidia G-Sync pre displej bude až v ultimatívnom modeli Predator 17 X
HODNOTENIE:
Dizajn: 100 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 90 %
VERDIKT:
Acer sa svojimi Predatormi zaradil do high-end segmentu mobilného hrania. V porovnaní s 15-palcovými modelmi má „sedemnástka“ vďaka väčšiemu objemu podstatne lepší zvuk a lepšiu tepelnú bilanciu. Chladenie je veľmi tiché a nezaznamenali sme ani náznak tendencie na prehrievanie. Možno v letných horúčavách pomôže prídavný ventilátor v slote mechaniky DVD, pri jarných teplotách je zbytočný.