Acronis True Image 2018: Dáta pod palcom a v bezpečí
Cloudový spôsob zálohy dát je v súčasnosti už vo väčšine ohľadov výhodnejší než používanie vlastných fyzických médií na tento účel. Tie sa v hlavných atribútoch, t. j. v jednoduchosti, rýchlosti a bezpečnosti, pri súčasných možnostiach ukazujú ako horšia, zastaraná voľba. Acronis True Image je jeden z najpopulárnejších zálohovacích softvérov. Prečo je to tak, to si ozrejmíme v krátkom skúmaní aktuálnej verzie na tento rok. Konkrétne mám k dispozícii ročnú licenciu s 1 TB úložným priestorom za 80 eur. Za polovičnú cenu potom existuje i útlejší variant s 250 GB miesta.
Inštalácia je jednoduchá a pohodlná. Po zakúpení dostanete certifikát s licenčným číslom a URL na stiahnutie. Nezapotíte sa ani pri vytvorení účtu a prihlasovaní sa doň, všetko je úplne štandardné a používateľsky prijateľné, vhodné aj pre začiatočníkov. Príjemné a intuitívne je i rozhranie aplikácie. Hlavné menu je pekne štruktúrované, s logickým rozdelením jednotlivých záložiek (záloha, archivácia, synchronizácia, nástroje, ochrana, nastavenie a podobne).
Možná je záloha kompletného disku i rôznych čiastkových vecí (napríklad OS či aplikácií), prípadne si môžete zálohovať konkrétne vybrané dáta, hoci aj zo smartfónu. Všetko manuálne i automaticky. K tomuto nemám žiadne výhrady, všetko funguje v poriadku, navyše so slušnou rýchlosťou, priemerných 2,5 MB/s (testované so 100-megabitovým pripojením) je nadpriemerný výsledok. O trochu pomalší je v našich podmienkach aj Google Drive.
Balíček užitočných nástrojov
Súčasťou softvéru je celá paleta funkcií na správu disku. Jedna z nich je napríklad možnosť klonovania disku vrátane bezpečného a funkčného zužovania partícii podľa potreby. Pri vytváraní kópie sa teda nemusíte viazať na kapacitne rovnaký disk, ako je ten zdrojový. Šikovné je i vytváranie záchranného disku rôznych distribúcií Linuxu či Windows, a to na pamäťový kľúč USB alebo ako ISO. Chválim takisto doplnok na obnovenie systému na novom zariadení.
Prístup zvonku uľahčuje aj parallels access na vzdialené pripojenie k počítaču. Nový Acronis True Image ponúka aj niekoľko bezpečnostných prvkov, počnúc režimom Try&Decide. Po jeho povolení možno bezpečne navštevovať i potenciálne nebezpečné miestne alebo webové lokality. Škodlivý obsah sa totiž otvára a spracúva v priestore oddelenom od zvyšku počítača. Naozaj to funguje, o čom som sa presvedčil simuláciou, kde bol počítač zámerne vystavený infiltrácii. Balíček obsahuje i aktívnu ochranu proti rôznym typom malvéru vrátane ransomvéru a chráni napríklad i pred aktuálnym SpriteCoinom. Nároky na systémové prostriedky sú pre moderné počítače zanedbateľné.
Na maximalizáciu bezpečnosti si potom možno ešte vytvoriť pre najcennejšie dáta bezpečnostnú zónu s 256-bitovým šifrovaním i lokálne. Šifrovanie dát pri nahrávaní na úložisko Acronisu je prirodzené. Všetko, čo som v tejto stati spomínal, je pridaná hodnota, ktorú napríklad populárny Macrium Reflect v bezplatnej verzii neobsahuje. Treba však spomenúť i to, že podpora aplikácií tretích strán je nulová, čo je škoda. Acronis nerozšírite prakticky o nič nad rámec základnej výbavy. A hoci toho nechýba veľa, uvítal by som jednoduchý nástroj na ochranu zdieľaných súborov heslom, ako aj kompatibilitu s inými cloudovými úložiskami, než je to od Acronisu.
Cena trochu presahuje primeranú úroveň – sedem eur mesačne (platí pre variant s jednoterabajtovým úložným miestom) je pomerne dosť, konkurenčné riešenia sú zvyčajne lacnejšie, no treba dodať, že neponúkajú takýto komplexný a pritom používateľky prívetivý a bezchybne fungujúci produkt.
Plusy/mínusy
+ Prijateľné používateľské rozhranie, spoľahlivý chod, podpora mobilných zariadení, hardvérová nenáročnosť, výkonné servery, široká funkcionalita – obsahuje všetko, čo sa od solídneho zálohovacieho softvéru vyžaduje
- Cena je pomere vysoká, žiadna rozšíriteľnosť, podpora obmedzená na cloud Acronis
Cena: 40 – 80 EUR/rok
Hodnotenie: 90 %
Zobrazit Galériu