Canon Speedlite 470EX-AI : Blesk s umelou inteligenciou
Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výsledkom. Blesk ako bodový zdroj svetla nie je na fotenie ideálny, pretože takéto svetlo vrhá ostré tiene. Preto väčšina externých bleskov umožňuje vyklopiť hlavu s reflektorom o požadovaný uhol, aby fotografovaná scéna nebola osvetlená priamo, ale odrazom svetla blesku od stropu alebo steny.
Inteligentné naklápanie hlavy blesku
Nielen pre začiatočníka môže byť problém naklopiť reflektor blesku tak, aby bola fotografovaná scéna čo najlepšie osvetlená. Vždy záleží na konkrétnych okolnostiach, predovšetkým na vzdialenosti stropu či steny, od ktorej sa má svetlo odraziť, a aj na ich farbe. Ak teda fotíte svadbu v katedrále so stropom vysokým 15 m, musí svetlo odrazeného záblesku prejsť 30 m, takže sa úplne stratí. Prakticky použiteľná výška stropu je 5 – 7 m. Ak je strop nízko, ale je tmavý, neodrazí sa žiadne svetlo. Ak je strop farebný, neodrazí sa na fotografovanú stenu biele, ale farebné svetlo, s čím treba pri komponovaní svetelných podmienok na záber počítať. Nový blesk Canon Speedlite 470EX-Al s funkciou AI Bounce sa snaží asistovať fotografom pri fotení odrazeným zábleskom. Jeho inteligentná automatika na základe vyhodnotenia skúšobných zábleskov vypočíta optimálne natočenie hlavy a nastaví ju do tejto pozície.
Automatický a poloautomatický režim naklápania
Blesk má dva režimy AI Bounce, automatický a poloautomatický. V automatickom režime sa nastaví optimálna poloha pre odrazený záblesk pri každom zábere. Po zatlačení tlačidla AI.B na zadnej strane blesku sa aktivuje funkcia automatického merania vzdialeností. Blesk najskôr odpáli testovací predzáblesk dopredu, aby zmeral vzdialenosť fotografovaného objektu. Potom sa hlava blesku vyklopí nahor a druhým predzábleskom sa zmeria vzdialenosť k stropu. Podľa výsledkov meraní sa potom nastaví optimálna poloha naklopenia hlavy blesku. Po zmene orientácie fotoaparátu dvojitým stlačením spúšte do polovice, tlačidlom AI.B alebo tlačidlom na kontrolu hĺbky ostrosti dôjde k automatickému premiestneniu hlavy blesku, aby smerovala k stropu pod rovnakým uhlom ako predtým. Odrazené svetlo sa sníma senzorom AI.B na meranie vzdialenosti v obrube predného krytu reflektora blesku.
Poloautomatický režim je určený pre skúsených fotografov, ktorí si sami nastavia natočenie hlavy, pričom funkcia AI Bounce im toto nastavenie zachová bez ohľadu na to, či fotia na šírku, alebo na výšku. Pri pootočení fotoaparátu o 90° sa záblesková hlava natočí tak, aby znovu smerovala presne tam, kde bola nastavená. Tento režim využijete najmä na portrétnu fotografiu, keď často striedate orientáciu záberov. Poloautomatický režim funguje tak, že si ručne nastavíte polohu hlavy a túto polohu si blesk zapamätá po stlačení tlačidla Angle Set, ktoré je umiestnené na boku v kĺbe vertikálneho naklápania hlavy blesku, teda tam, kde je na klasických bleskoch Speedlite mechanické tlačidlo uvoľňujúce aretáciu naklápania. Obidva motorčeky v čase, keď sú vypnuté, plnia ďalšiu funkciu. Svojím mechanickým odporom „naprázdno“ fixujú polohu, do ktorej hlavu natočíte. Aby som bol úplne presný, prepínač režimov AI Bounce má tri polohy, tretia poloha 0° vždy natočí blesk tak, aby hlava s reflektorom smerovala priamo dopredu. Ak chcete pre každý záber nastavovať uhol naklopenia ručne, prepnite sa do poloautomatického módu a natočenie vždy zafixujte tlačidlom Angle Set. Rozsah natočenia a naklopenia hlavy je 180° horizontálne a 120° vertikálne smerom nahor.
Funkcie
Číselné označenie blesku už tradične udáva smerné číslo, v tomto prípade 47, čo je dostatočná intenzita pre väčšinu scenárov. Reflektor s výbojkou v hlave blesku sa automaticky posúva podľa nastavenej ohniskovej vzdialenosti, aby záblesk pokryl uhol záberu. Podporovaný rozsah ohniskových vzdialeností je 24 až 105 mm a pomocou vstavaného rozptylového adaptéra zvládne pokryť aj záber širokým sklom 14 mm. Pri maximálnej intenzite predchádzajúceho záblesku je blesk nabitý za 3,5 až 5,5 sekundy, podľa toho, či používate akumulátory NiMH, alebo klasické alkalické batérie. Samozrejmosť je aj vysokorýchlostná synchronizácia, ktorá dovoľuje rýchle opakované spustenie záblesku počas vyššej rýchlosti uzávierky. Nechýba ani bezdrôtový optický prijímač, vďaka ktorému sa dá blesk ovládať až na vzdialenosť 10 metrov. Tento mód je indikovaný oranžovým podsvietením LCD displeja, v ostatných režimoch je displej podsvietený zelenou farbou.
Praktické skúsenosti
Blesk som používal pri fotení na niekoľkých konferenciách v tandeme so zrkadlovkami Canon EOS 80D a EOS 200D s rôznymi objektívmi. Využíval som predovšetkým automatický režim, iba pri záberoch, na ktorých obzvlášť záležalo, som využil aj poloautomatiku a uhol odrazu nastavil sám. Bola to zbytočná opatrnosť, zábery v automatickom režime sú perfektné, takže poloautomatiku som potom využíval len na realizáciu kreatívnych zámerov.
Pretože často používam tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti pri objektíve, ktoré pri komponovaní záberu zacloní objektív na nastavenú hodnotu, zistil som aj bez čítania manuálu, že v režime automatického AI Bounce funguje toto tlačidlo na spustenie merania vzdialenosti, teda rovnako ako tlačidlo AI.B na zadnej starne blesku. Je to veľmi praktické. V ostatných režimoch tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti spúšťa takzvaný modelovací záblesk čiže sériu menej intenzívnych zábleskov, ktorá trvá približne 1 sekundu a je to účinná pomôcka na skontrolovanie tieňov na osvetľovanej scéne.
Samozrejme, otestoval som aj nezvyčajné scenáre. Pri fotení vonku, keď sa blesk využíva na rozjasnenie tieňov, urobil blesk v automatickom režime meranie, no keďže zistil, že strop je v nedohľadne, natočil reflektor smerom dopredu. Ak som chcel pomocou pripevnenej bielej kartičky a hlavy namierenej šikmo nahor dosiahnuť iskru v očiach portrétovanej osoby, použil som poloautomatický režim, naklopil hlavu blesku šikmo nahor a tlačidlom Angle Set zafixoval. Fungovalo to perfektne. Vyskúšal som aj scenár fotenia s odrazovou plochou umiestnenou nad bleskom. Vtedy automatika fungovala presne ako pri fotení v miestnosti a hlava blesku bola naklopená vo vhodnom uhle nahor. Fungovalo to rovnako dobre s odrazovou plochou 1 × 1 m, ako aj s lisom papiera A4 pridržaným pol metra nad bleskom. Takisto v miestnosti s veľmi vysokým stropom (odhadom 7 – 8 m) sa po vyhodnotení merania hlava nasmeruje dopredu, pretože intenzita odrazeného záblesku by nebola dostatočná. Rovnako aj v prípade, ak uhol odrazu prekračuje určitú hodnotu (odhadom 60°), sa blesk nasmeruje dopredu. Uhol natočenia hlavy blesku sa zobrazuje na displeji s krokom 5°. Ak na blesk nasadíte dodávanú rozptylnú krytku, blesk to pomocou kontaktu zistí a nasmeruje hlavu priamo nahor, pretože plocha krytky rozptyľuje svetlo nielen nahor, ale všetkými smermi.
Funkcia AI Bounce je kompatibilná so všetkými modelmi fotoaparátov Canon uvedenými od druhej polovice roka 2017 (okrem EOS 2000D a 4000D) a staršími modelmi EOS-1D MkII, EOS 5DS/5DSR, EOS 5D Mk IV, EOS 7D MkII, EOS 80D, 77D, 750 D, 760D, 800D, pri tých sa však automatické meranie uhla odrazu spúšťa iba tlačidlom na blesku. Nemožno použiť tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti.
Technické parametre:
Smerné číslo: 47; rozsah zorných uhlov pre ohniskové vzdialenosti 24 – 105 mm (so vstavaným adaptérom 14 mm); rozmery: 74,6 × 130,4 × 105,1 mm; hmotnosť bez batérií: 385 g
Cena: 509 EUR
Verdikt:
Vynikajúci blesk pre začiatočníkov aj skúsenejších fotografov, zjednodušujúci osvetlenie scény odrazeným svetlom
Plusy, mínusy:
+ Automatika na optimálne nastavenie uhla hlavy blesku, vysoké smerné číslo, intuitívna obsluha
- Neboli zistené
Hodnotenie: 95 %
Ľuboslav Lacko
Zobrazit Galériu