S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Ako môže AI chatbot zmeniť názor konšpiračných teoretikov

Technológie
5

Dnes je takmer nemožné vyhnúť sa online konšpiračným teóriám. Podľa prieskumu spoločnosti YouGov polovica dospelých opýtaných verí, že existuje tajná skupina ľudí, ktorí riadia svetové udalosti. Prekvapivé množstvo ľudí si myslí, že Zem je plochá. Vyvrátiť tieto tvrdenia tomu, kto im skutočne verí, môže byť náročná úloha. Čo keby sa o to pokúsil veľký jazykový model podobný ChatGPT?

Skupina výskumníkov z Massachusettskej technickej univerzity, Cornellovej univerzity a Americkej univerzity otestovala túto myšlienku pomocou chatbota vyrobeného na mieru, ktorý nazvali debunkbot. Svoje zistenia publikovali v časopise Science. V rámci výskumu sa konšpirační teoretici pustili do konverzácie s chatbotom, ktorý bol poverený predkladať im podrobné protiargumenty, aby vyvrátil ich pozíciu a pokúsil sa zmeniť ich názor.

Rozhovory s chatbotom znížili celkovú dôveru účastníka v príslušnú konšpiračnú teóriu v priemere o 20 %. Približne štvrtina účastníkov sa po rozhovore s AI úplne dištancovala od svojej konšpiračnej teórie. Do experimentu sa zapojilo 2190 dospelých z USA, ktorí otvorene tvrdili, že veria aspoň jednej myšlienke, ktorá zodpovedá všeobecnému opisu konšpiračnej teórie (od únosov mimozemšťanmi až po nevedecké tvrdenia o COVID-19). Každý účastník bol požiadaný, aby na stupnici od 0 do 100 % ohodnotil, do akej miery verí jednej konkrétnej teórii. Potom boli požiadaní, aby poskytli niekoľko písomných dôvodov alebo vysvetlení, prečo jej veria.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Tieto odpovede sa potom vložili do debunkbota, čo je prispôsobená verzia modelu GPT Turbo od OpenAI. Výskumníci doladili robota tak, aby sa zaoberal každým „dôkazom“, ktorý mu bol poskytnutý, a reagoval naň presnými protiargumentmi získanými z jeho tréningových údajov. Debunkbot bol poučený, aby „veľmi účinne presviedčal“ používateľov.

Po troch kolách výmeny názorov s umelou inteligenciou boli respondenti opäť požiadaní, aby ohodnotili, ako veľmi veria svojej konšpiračnej teórii. Hodnotenia podporujúce konšpiračné presvedčenia klesli v priemere o 16,8 bodu. Niektorí z respondentov, ktorí po dialógu zmenili svoje presvedčenie, poďakovali chatbotovi za to, že im pomohol vidieť aj druhú stranu veci.

Výskumníci sa domnievajú, že zjavný úspech chatbota spočíva v jeho schopnosti rýchlo získať prístup k zásobám cielených, podrobných a faktických údajov. Teoreticky by rovnaký proces mohol vykonať aj človek, ale bol by v nevýhode. Priaznivci konšpiračných teórií môžu byť často posadnutí svojím vybraným problémom, čo znamená, že o ňom môžu „vedieť“ oveľa viac podrobností ako skeptik, ktorý sa snaží ich tvrdeniam oponovať.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

AI chatboty však nie sú dokonalé. Niektoré z najpopulárnejších nástrojov umelej inteligencie si opakovane vymýšľajú alebo „halucinujú“ fakty a čísla. V tomto prípade si výskumníci najali profesionálneho overovateľa faktov, aby preveril rôzne tvrdenia, ktoré chatbot vyslovil počas konverzácie s účastníkmi štúdie. Ten síce nepreskúmal každé z tisícov odpovedí AI, ale overil 128 tvrdení rozložených v reprezentatívnej vzorke rozhovorov. Až 99,2 % týchto tvrdení AI bolo považovaných za pravdivé a 0,8 % za zavádzajúce. Žiadne z nich nepovažoval overovateľ faktov za vyslovene nepravdivé.

Výskumníci dúfajú, že ich debunkbot by sa mohol použiť v skutočnom svete na stretnutí s konšpiračnými teoretikmi a možno by ich prinútil prehodnotiť svoje presvedčenie. Vedci majú záujem spolupracovať aj s veľkými technologickými platformami, ako je Meta, aby vymysleli spôsoby, ako tieto chaboty na platformách zobraziť. Autori článku tvrdia, že zistenia zdôrazňujú jednu zásadnú vec: fakty a odôvodnenia, ak sú správne podané, môžu niektorých ľudí odkloniť od ich konšpiračného presvedčenia.

Zdroj: popsci.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Boj s hoaxom - boj s čarodejnicami reakcia na: Ako môže AI chatbot zmeniť názor konšpiračných teoretikov

6.11.2024 11:11
Niekto vymyslel, že šírenie názoru iného ako toho "správneho" sa bude nazývať hoax. Kto je však nositeľom práva určovať, čo pravdou je a čo nie? Veď v predošlých 4 rokoch, kovidových a pokovidových, sme sa mohli presvedčiť, že tvrdenie označené za klamstvo - hoax, sa po určitej dobe stalo pravdou.
Demokracia a sloboda by mala zaručovať právo na vlastný názor. A nikto by nemal mať právo ani len skúmať, či tento názor je správny alebo nie. Druhým právom je právo slobodného prejavu. Teda: mám právo mať svoj názor, a ten názor šíriť, prezentovať. Samozrejme, nikto nemá právo nútiť iného, aby súhlasil, aby prijal názor iného.
S myšlienkou mať svoj názor, mať právo na svoj názor, však nesúhlasia určití ľudia. Chcú vám nanútiť ten "správny" názor. Chcú vám nanútiť názor niekoho iného. Niekoho, kto sa sám určil za nositeľa pravdy. CHORÉ A NEDEMOKRATICKÉ!!!!
Kto má peniaze, samozrejme vytvára v prostredí virtuálnej reality - AI - "správny" názor. Možno si myslia, že ľudia prijmú "správny" názor od umelej inteligencie (ktorú naprogramoval človek!!!) skôr, ako názor iného človeka. Možno si myslia, že dobre naprogramovaná AI sa mýliť nemôže.
Mám svoj vek, mám svoju životnú skúsenosť. Zažil som obdobie, keď mi predpisovali, aký mám mať názor. Ako sa zdá, časy sa menia, ale prístup a snaha ovplyvňovať človeka sa nemení.
Reagovať

RE: Boj s hoaxom - boj s čarodejnicami reakcia na: Boj s hoaxom - boj s čarodejnicami

6.11.2024 15:11
Pri hoaxoch nejde o žiadny správny a nesprávny názor, ako sa nám snažia nahovoriť naši vládni predstavitelia, ktorí sa snažia tak zahmlievať a miasť ľudí, až nikto nebude tušiť, čo je pravda a čo je lož. Až slová stratia skutočný význam. Tak ako sa im to podarilo u vás. Hoax je z definície klamstvo, ktoré niekto šíri za účelom niekoho podviesť. Takže, keď vám niekto povie, že sa zdvihne DPH, zavedú nové dane, ale nedotkne sa to sociálne štandardu ľudí, tak to je hoax, lebo to nie je pravda, ale niekto sa vás snaží presvedčiť, že je. Alebo ak budete jesť ivermektín, vyliečite sa z covidu - to je tiež hoax, lebo ivermektín nemá vplyv na liečbu covidu. Čiže ide o fakty verzus výmysly, nie názory. Názor je, či je pre spoločnosť pravicová alebo ľavicová vláda. Môžete mať taký aj taký názor. Keďže je to koplexná otázka s miliónmi premenných v reálnom svete, nedá sa povedať, čo je tam fakt a čo nie. Lebo nie je ani pravica ako pravica a ľavica ako ľavica.
Reagovať

RE: RE: Boj s hoaxom - boj s čarodejnicami reakcia na: RE: Boj s hoaxom - boj s čarodejnicami

26.11.2024 14:11
Idete iných poučovať a sám tu šírite klamstvá. Hneď taký invermektín.. viacero štúdií hovorí o jeho prínose k liečbe covidu.. a keby aj nebol nijaký iný, tak len to, že vaše telo prečistí, zbaví záťaže a uvoľní jeho vlasné zdroje na boj s chorobou je pomoc. Teda vplyv má. A to nehovorím o významnom placebo efekte atď. To sú fakty. Prečo sa tu prosím vás snažíte ľudí podviesť a klamať?? Hanbite sa.
Reagovať

Plochá zem reakcia na: Ako môže AI chatbot zmeniť názor konšpiračných teoretikov

6.11.2024 08:11
Snaha dúhovo-progresívne postihnutých presadzovať jedinú vlastnú pravdu tvrdením, že mnoho ľudí verí v plochú zem je veľmi úbohá a naletia na to len im podobne postihnutí.
Pán Drobný, tento Váš aktivistický plátok asi prestanem čítať.
Reagovať

узи аппарат reakcia na: Ako môže AI chatbot zmeniť názor konšpiračných teoretikov

6.11.2024 02:11
Как выбрать и купить УЗИ-аппарат: подробное руководство
<a href="http://uzi-apparat-tut.ru/">купить портативный узи аппарат</a>
Ультразвуковая диагностика (УЗИ) занимает одно из ведущих мест среди методов исследования в медицине благодаря своей безопасности, информативности и отсутствию инвазивности. При выборе УЗИ-аппарата для медицинского учреждения важно учитывать несколько ключевых аспектов, которые помогут принять правильное решение. В этой статье мы подробно рассмотрим, на что обратить внимание, когда вы планируете купить УЗИ-аппарат.

Типы УЗИ-аппаратов
Первый шаг при покупке ультразвукового аппарата — это выбор типа устройства, который будет наилучшим образом отвечать потребностям вашей практики. Существуют следующие основные категории УЗИ-аппаратов
Покупка УЗИ-аппарата — это серьезное вложение, которое требует внимательного подхода и анализа множества факторов. Правильный выбор оборудования поможет повысить качество диагностики, улучшить обслуживание пациентов и увеличить эффективность работы вашего медицинского учреждения. Перед покупкой рекомендуется тщательно изучить рынок, определить потребности вашей клиники и выбрать оптимальное решение, которое будет соответствовать вашим требованиям и бюджету.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať