Prelomový vývoj v solárnych technológiách pomocou nového procesu pasivácie
Výskumníci z Gwangju Institute of Science and Technology v Južnej Kórei pod vedením profesora Hobeoma Kima vyvinuli nový proces pasivácie, ktorý zvyšuje účinnosť konverzie energie perovskitových solárnych článkov na viac ako 24 %. Perovskity sú kryštalické štruktúry, ktoré sa ukázali ako sľubné v oblasti solárnej energie vďaka ich vyššiemu potenciálu účinnosti v porovnaní s tradičnými kremíkovými článkami. Proces pasivácie je určený na zníženie defektov v polovodičovom materiáli a zlepšenie účinnosti.
Prelomový objav spočíva v zavedení hexagonálneho polytypu perovskitu na zníženie defektov, čím sa zvyšuje účinnosť bez závislosti od externých chemických činidiel. Výroba perovskitových solárnych článkov je lacnejšia, sú flexibilné a ľahké, vďaka čomu sú použiteľné pre širokú škálu aplikácií. Ich potenciál na vyššiu účinnosť možno ďalej zvýšiť úpravou ich chemického zloženia tak, aby reagovali na rôzne farby v slnečnom spektre.
Tento pokrok by mohol spôsobiť revolúciu v sektore čistej energie tým, že by umožnil výrobu väčšieho množstva energie pri nižších nákladoch, čím by prispel k celosvetovému prechodu na udržateľné zdroje energie a zmiernil vplyv klimatických zmien spôsobených nadmerným využívaním fosílnych palív.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.