CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Ako na to: Odstráňte svoju identitu na internete

Archív NXT
0

Používanie internetu prináša riziká v podobe aktuálnych vírusových hrozieb a rôznych podvodov na webových stránkach. Pravidelne sa stretávate s informáciou o tom, že treba po sebe „pozametať" stopy. Zväčša ide o zvyškové súbory a cookies, ktoré sa dajú ľahko zneužiť, a to nielen na reklamné účely.

Bežne totiž narážame na problém aktivácií rôznych služieb, ktoré neskôr nepoužívame.Zabudli sme sa ne, no osobné údaje máme stále uložené na rôznych portáloch. Nejde len o e-mailové služby, ale napríklad aj o športové aplikácie. V nich často nechávate svoje osobné dáta, neraz aj lokalizačné údaje s trasou vášho behu alebo bicyklovania. Príkladov je mnoho, postupne si ich rozoberieme a pri najznámejších službách vám ukážeme, ako sa dá zrušiť účet.

Prvý krok - rozhodovanie

Pred tým, než sa podujmete odstrániť svoje osobné dáta, teda zväčša kompletne zrušiť účet vo webovej službe, treba si tento krok veľmi dobre premyslieť. Ide o záležitosť, ktorú poskytovateľ neumožňuje zvrátiť. S týmto však súvisí aj zakladanie služieb. Prv než sa niekam registrujete, zvážte, či je tento krok naozaj potrebný. Rada stará ako sám internet: Majte jednu e-mailovú adresu, ktorú použijete na rôzne pokusné služby.

Aj na registrácie, ktoré musíte urobiť, no neplánujete službu dlhodobo využívať. Bez nej vás však systém ďalej nepustí. Robíme to tak aj my, keď pre vás skúšame rôzne internetové portály, no zadávať tam firemnú alebo serióznu súkromnú adresu je holý nezmysel. Ak sa predsa len nejakú službu rozhodnete neskôr používať, je v jej nastaveniach jednoduché zmeniť e-mailovú adresu na doručovanie notifikácií. Pravda, pôvodná adresa, slúžiaca aj ako prihlasovacie meno, musí zostať v drvivej väčšine pôvodná. Jedna z výnimiek je napríklad známa profesijná sociálna sieť LinkedIn.

Odstraňovanie účtov

Medzi najčastejšie používané služby, ktoré pravdepodobne využívate, patria Facebook, Twitter, GMail a všetky pridružené služby portálu Google, LinkedIn, Flickr, Azet, Zoznam atď. To sú údaje na portáloch, e-mailových službách a sociálnych sieťach. No údaje o vás zostali aj na weboch škôl, ktoré ste navštevovali. Tu asi nemáte veľkú šancu odstrániť ich. Nejde však o nijaké tajnosti, jednoducho niekoľko rokov štúdia neutajíte, je teda zbytočné požadovať vedenie školy o odstránenie takéhoto údaja.

Pozornosť by ste mali zbystriť aj pri herných portáloch. Typicky ide o Playstation Network, ak ste prešli na inú konzolu. Výhodou však zostáva, že vaše dáta sú stále uložené na serveri a aj po niekoľkých mesiacoch sa k nim môžete vrátiť. Mierne zložitejšia je cesta pri takých službách, ktoré nemajú funkciu odstránenia celého účtu. Vtedy treba mravčou prácou postupne vymazávať každý kúsok vašich dát.

V prípade Facebooku by to bola poriadna robota, no táto sociálna sieť našťastie umožňuje kompletne zrušiť účet. Pozor si treba dať takisto na rôzne plánovače GTD a kalendáre na internete. Zažili sme prípad, keď sme zabudli na prelinkovanú službu a po nejakom čase sa objavili notifikácie o nadchádzajúcich udalostiach, najmä tých s niekoľkomesačnou periodicitou. Denné notifikácie by sme rýchlo odhalili.

Prelinkovanie

To je problém a zároveň veľká výhoda súčasnosti. Aplikácie ako Evernote majú verejné API, teda svoje funkcie umožňujú pridať do iných aplikácií. Tie ich môžu využívať a naopak. Vďaka tomu napríklad dostanete v službe Remember the Milk upozornenie na udalosť poznačenú v Evernote. Nesmiete však na tieto prístupy zabudnúť. Nie všetky služby ponúkajú dočasné povolenie na prístup do 30 dní. Niektoré prepojenia sú trvalé až do ich zrušenia používateľom. Ako iste mnohí viete, expertom je v tomto Facebook. Rôzne integrované hry a aplikácie priamo v rozhraní portálu sociálnej služby využívajú prístup k vášmu účtu.

No takisto aj iné služby. Netreba zložito vypĺňať registračný formulár a v priebehu pár sekúnd ste prihlásení.

OknoPristup.png

Okno so žiadosťou o prístup k dátam vo vašom účte

Používatelia však robia častú chybu - povolia nadbytočné množstvo údajov. Základom býva prístup k menu a heslu, ktoré si portál pýta. To potvrdíte, správca sa heslo nedozvie a je uložené v novej službe spolu s vašou e-mailovou adresou slúžiacou na prihlásenie. Problém nastáva v ďalšom kroku, keď povolíte napríklad prístup ku kontaktom, hoci nie je povinný, prípadne automatické prispievanie na vašu stenu.

Boli by ste prekvapení, ako často aj seriózne aplikácie zneužívajú fenomén zdieľania dát na sociálnych sieťach. Aj najznámejšie herné tituly na mobilných platformách, medzi nimi napríklad Asphalt 8:Airbone, veľmi rád zdieľa vaše úspechy v hre na časovej osi používateľa. Tento postup neschvaľujeme, no stále je možnosť, ako sa brániť. Pozorne si prečítajte prístupy, o ktoré aplikácia alebo webová služba žiada. Vizuálne ide vždy o to isté okno, mení sa len hĺbka, do akej chce aplikácia zasahovať do vášho súkromia.

Známe webové služby

Mnohé známe webové služby umožňujú používateľské odstraňovanie všetkých dát, ktoré sú na ich serveroch uložené. Ďalej uvádzané služby poskytujú aj exportovanie dát z vášho účtu do počítača. Takto dostanete komprimovaný súbor, kde budú všetky vaše fotky a príspevky, kontakty a ďalšie informácie.

GMail

Spomedzi poskytovateľov ide Google najďalej. Nie však vlastným rozhodnutím, ale podľa nariadenia súdneho dvora Európskej únie. Ak vyplníte formulár na webovej adrese portálu, Google je povinný v rámci svojich možností odstrániť vaše osobné dáta aj z výsledkov vyhľadávania. Teda nielen v rámci Google+ a vlastných služieb.

QR_EUmazanie.png

Postup odstránenia vedie cez položku Účet v hornom menu s ikonou používateľa. Tú nájdete dokonca aj na úvodnej stránke prehliadača Chrome, ak ste v ňom prihlásení.

Otvorí sa nová stránka s obsahom informácií o účte. Tých informácií tu bude podstatne viac, ako by používateľ čakal. Google totiž nie je len Gmail, ale aj história vyhľadávania a rôzne informácie o polohe. V hornom menu treba kliknúť na položku Dátové nástroje. Zobrazia sa detaily, medzi nimi aj možnosť odstraňovania rôznych dát. Ide o odstránenie profilu zo sociálnej siete Google+, odstránenie dát jednotlivých služieb, ako aj kompletné odstránenie vašich údajov zo služieb Google. Toto však neplatí pre spomínaný prípad hľadania.

GoogleMazanie.png

Odstránenie dát zo služieb Googlu - tu máte väčší výber, čo odstrániť

Prv než odstránite svoje údaje, je tu možnosť ich archivácie a stiahnutia do svojho počítača. Na stránke www.google.com/settings/takeout je tlačidlo Vytvoriť archív, ktoré vytvorí jeden komprimovaný súbor s adresármi vašich používaných služieb. Ten si môžete ponechať priamo v cloude Googlu alebo si ho stiahnuť do počítača.

GoogleArchiv.png

Archivácia dát v službách Googlu

Facebook

Nastavenia vo Facebooku sú ľahko dostupné. Stačí kliknúť na šípku vpravo na hornej lište a vybrať položku Nastavenia. V časti Všeobecné je naspodku link, ktorý sa začína slovami Stiahnite si kópiu. Kliknutím naň sa zobrazí ďalšia stránka s tlačidlom Spustiť archivovanie. V časti bezpečnosť je funkcia Deaktivovať účet.

FB_Mazanie.png

Sekcia na odstraňovanie dát z osobného účtu Facebooku

Twitter

Tu treba kliknúť na ozubené koliesko v hornom paneli a zobrazia sa nastavenia služby. Hneď na úvodnej stránke je úplne v spodnej časti link na deaktiváciu konta a zmazanie všetkých údajov.

Twit_Mazanie.png

Takisto Twitter umožňuje jednoduchú deaktiváciu účtu

Špecializované služby

Ten, koho táto problematika zaujíma, môže navštíviť niektorú špecializovanú stránku, kde sa zhromažďujú postupy, ako vymazať svoje dáta z rôznych cloudových služieb. Existujú portály ako www.AccountKiller.com, www.JustDelete.me alebo napríklad www.DeleteYourAccount.com.

Verdikt PC REVUE

Väčšina serverov poskytuje používateľovi možnosť odstrániť svoje dáta. Otázkou zostáva, či sú dáta zmazané aj zo skutočných diskov poskytovateľa alebo sú len deaktivované, prípadne presunuté na iné miesto. Podľa zmluvných podmienok a súboru nariadení o ochrane osobných údajov sa prikláňame viac k možnosti, že sú dáta naozaj vymazané a nie sú dostupné ani pre poskytovateľa. Existuje však aj veľké množstvo výnimiek u nás aj v USA (odkiaľ väčšina služieb je), ktoré priam prikazujú dáta uschovať pre potreby svedectva a dôkazných materiálov. Navzdory tomu sme radi, že má používateľov možnosť odstraňovať svoje dáta tak, aby neboli viac nikomu dostupné, a konto, ktoré odstránil, sa tak stáva naozaj voľným a dostupným pre ďalšieho používateľa, ktorý by sa chcel registrovať po vás. Báť sa netreba ani iných služieb, väčšinou sa nájde nejaký spôsob, ako dáta vymazať. Treba sa len trochu pohrabať v nastaveniach.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať