CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Apple Watch Series 2 – dlhodobé skúsenosti

0

Druhá generácia inteligentných hodiniek od spoločnosti Apple je na trhu od septembra minulého roka a my ich už nejaký čas testujeme. Aké sú naše skúsenosti so špičkovými hodinkami za 450 eur?

Konštrukcia a odolnosť

Hodinky klamú telom, a to v negatívnom význame. Oproti konkurencii nemajú kruhový tvar, zato sú však príjemne zaoblené. Ochranné sklo robí takzvaný 2,5 D efekt a hodinky pri vypnutom displeji pôsobia dojmom, že displej je zakrivený a plynulo prechádza do hliníkového tela. To je však omyl. Zobrazovací panel (OLED Retina) je v skutočnosti omnoho menší, čo je škoda. Pri našej väčšej 42 mm verzii má uhlopriečku 1,62". Odolnosť skla je na dobrej úrovni. Za celý čas používania sme na ňom našli len minimum takmer neviditeľných škrabancov. A na konštrukcii je len jeden badateľný záder. Menší problém má silikónový náramok. Je síce veľmi príjemný na nosenie, no ľahko sa zamastí. Ten, kto chce s hodinkami aktívne športovať, by mal mať v zálohe ďalší remienok, ale originálne od výrobcu (látkové, kožené, kovové) nie sú veru najlacnejšie.

Hodinky a šport

Apple Watch sú univerzálne hodinky a jedna z ich schopností je merať športové aktivity nositeľa. Po spárovaní so smartfónom (len s iOS, iPhone 5 a novší) sa v telefóne objaví aplikácia Aktivita, ktorá sa veľmi zmätočne prelína s aplikáciou Zdravie. Táto aplikácia meria prejdené kilometre, počet krokov, spálené kalórie, koľko ste cez deň stáli a tak ďalej. Zároveň sa vás snaží motivovať na pohyb. Za dosiahnutie cieľov vás odmeňuje digitálnymi medailami a hodinky vás pravidelne vyzývajú, aby ste sa zdvihli zo stoličky a trochu sa prešli.

Ďalšia športová aplikácia v hodinkách je Tréning. Tu si zvolíte druh športu – beh, chôdza, bicyklovanie, plávanie – a hodinky začnú okamžite merať čas, kalórie, kilometre a tep. Meranie tepovej frekvencie sme porovnali aj s tlakomerom a hodinky sú v tomto smere vcelku spoľahlivé.

Vlastnosť, ktorú ocenia najmä ­aktívni športovci, je vodovzdornosť do 50 metrov a integrované GPS. To znamená, že iPhone môžete nechať doma a na beh sa vydať len s hodinkami. Zároveň si do ich úložiska, z ktorého máte k dispozícii 5,7 GB, môžete nahrať hudbu (hodinky musia byť zatiaľ pripojené k nabíjačke), a pokiaľ máte bluetoothové slúchadlá, budete mať zo športovania veľmi dobrý zážitok.

Páčila sa nám aj aplikácia Dýchanie, ktorá počas dňa vyzýva, aby sme si našli čas na krátku dychovú meditáciu. Keď začnú hodinky vibrovať na ruke, je to povel, aby sme začali zhlboka dýchať.

Hodinky sa o vaše zdravie príkladne starajú a neustále sa vás pokúšajú dohnať k činnosti. Ak ich však chcete používať vyložene na športovanie, sú na trhu oveľa lepšie zariadenia, ktoré sú buď za nižšiu cenu, alebo toho ponúkajú ešte podstatne viac.

Vlastná asistentka na zápästí

S plynulým systémom Watch OS 3 môžete in­teragovať hlasom cez asistentku Siri, čo sme veľmi nevyužívali, pretože je zvláštne prechádzať sa po ulici a rozprávať sa s hodinkami (po anglicky). Na boku sú dve tlačidlá. Jedno z nich je kruhová korunka evokujúca klasické analógové hodinky. Tá slúži ako domovské tlačidlo a zároveň sa ňou dá listovať v jednotlivých aplikáciách, napríklad prechádzať správami. Veľmi sa nám páči funkcia druhého tlačidla. Dostali sme sa ním do takzvaného Docku, kde sme si podobne ako na počítačoch Mac pripli niektoré vybrané aplikácie. Apple Watch zároveň pod­poruje Force Touch, ktorý je integrovaný aj do aplikácií ostatných vývojárov. Ovládanie je napriek drobným rozmerom displeja vyriešené veľmi dobre.

Základom hodiniek je ciferník. Ten sa vyberá v aplikácii Watch na telefóne a ponuka je naozaj široká: ciferníky ukazujúce aktivitu, ciferníky s vlastnou fotografiou, analógové, digitálne, s hovoriacim Mickeym či Minnie (naozaj!) alebo náš obľúbený modulárny ciferník, ktorý sme si poskladali podľa našich potrieb – zo skratky kalendára, pripomienok, telefónu a z ukazovateľa počasia a stavu batérie. Áno, s týmito hodinkami sa dá telefonovať, majú zabudovaný mikrofón a reproduktor, a pokiaľ ste v miestnosti sami alebo práve šoférujete, je to dosť pohodlné. Musia byť však spárované s telefónom cez bluetooth.

Výdrž batérie

Táto kategória je slabinou asi všetkých plnohodnotných smart hodiniek. Apple Watch nie je výnimka. Batéria má kapacitu 334 mAh a pri ­nenáročnom používaní, keď hodinky slúžia na oznamovanie notifikácií a sem-tam si nimi zmeriate tep alebo skontrolujete počet krokov, vydržia dva dni. Ak sa však vydáte na dlhší beh, prehrávate si hudbu, používate navigáciu a neustále rozsvecujete displej, večernému nabíjaniu sa nevyhnete.

Nabíjanie z úplného vybitia na 100 % takisto nie je žiadna sláva, trvá približne hodinu a trištvrte. Na zariadeniach ako iPad, iPhone či MacBook oceňujeme režim stand-by. A ten je spolu s výdržou ďalšia veľká slabina hodiniek. Aj pri vyp­nutom displeji   idú percentá rýchlo nadol. Poteší však, že aj po vybití naďalej ukazujú aktuálny čas.

Zhodnotenie

My sme hodinky najčastejšie používali na ovládanie hudobného prehrávača a zobrazovanie notifikácií. Telefón tak mohol zostať vo vrecku a vďaka hodinkám sme posúdili, či má zmysel vyťahovať ho v preplnenej električke a riešiť ­dôležitý e-mail, alebo prišiel iba ďalší reklamný newsletter. Sú dobrým motivátorom pre rekreačných športovcov a dizajnovým doplnkom niekde na pomedzí retrohodiniek s kalkulačkou a futuristického komunikátora na zápästí. A hoci ide skôr o „hračku pre veľkých“, technologickí nadšenci alebo zaneprázdnení biznismeni z nich budú mať radosť a možno im odpustia aj slabšiu výdrž batérie.

Zobrazit Galériu

Martin Praslička

Všetky autorove články
Apple Watch

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať