ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

0

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom naklápaní dopredu/dozadu.

Našťastie v drvivej väčšine prípadov sú nejakým spôsobom vzadu (na chrbte v strede) vyvedené montážne otvory VESA na alternatívne uchytenie. Cez tento systém je buď pripevnená pôvodná noha, alebo sú tieto štyri dierky na chrbte skrátka navyše, aj keď stojan je prichytený o inú časť monitora, typicky niekde naspodku. To je základ na to, aby ste mohli o nejakom inom stojane uvažovať.


Rameno sa skladá z dvoch častí: z predlžovacej a z aktívnej s piestom. Ich vzájomný uhol určuje konečnú hĺbku. Možnosti sú tu mimoriadne široké

Testovaný Arctic Z2-3D je stavaný na fungovanie s dvoma monitormi, čo je pomerne častá konfigurácia k pracovným staniciam. Inštalácia týchto dvoch ramien je jednoduchá, postupujete nasúvaním a priebežným istením jednotlivých častí skrutkami, ktoré sú už väčšinou predinštalované (a stačí ich iba dotiahnuť). Konštrukcia stojana je celokovová, vyrobená z hliníkovej zliatiny. Uvádzaná nosnosť na jedno rameno je 8 kg, do čoho sa zmestia i 32" panely. V skutočnosti rozpätie ramien prichýli i väčšie monitory (stredy ramien sú pri čelnej horizontálnej orientácii navzájom vzdialené 104 cm) i s vyššou hmotnosťou, konštrukcia sama zvládne toho dosť, no obmedzujúca už bude pevnosť substrátu typicky drevotrieskového stola. Ten už takúto intenzívnu páku, navyše na pomerne malej ploche úsporného podstavca, tak hravo zvládať nemusí a hmotnostným predimenzovaním si môžete si poškodiť pracovnú dosku. 

Pri inštalácii oproti sebe môžu byť panely vzdialené od seba až 130 cm. Tu však treba poznamenať, že spojka na stredovom stĺpiku, z ktorého sa ramená rozbiehajú, je pomerne slabá. To znamená, že pri natáčaní jedného monitora sa trochu hýbe i ten druhý. A to i pri maximálne povolenom ramene priamo na tejto spojke. Na nežiaduce rozhýbanie stačí už i vlastná hmotnosť ramena s monitorom. Na statických pracoviskách, kde sa s monitormi toľko nehýbe, to neprekáža, ale v prevádzkach obchodov, kde monitory rôzne natáčate k zákazníkovi, bude tento inak skvelý držiak nevhodný.


Pohľad na rozbočovač USB v podstavci nezaprie, že Arctic má blízko i k rozširujúcim perifériám

Pohyb piesta je perfektne hladký a nastavenú pozíciu drží bez akýchkoľvek ťažkostí stabilne. Výškové nastavenie umožňuje v rozsahu 40 cm a po regulácii spojky na stĺpiku je to ešte viac. V minimálnej polohe sa dostanete so stredom kríža VESA pod dosku pracovnej podložky až 25 cm a nad ňu pekných 60 cm. Hĺbka pri úplne vystretom ramene je potom 65 cm. Vďaka kĺbu sa dá však rôzne skracovať. A pokiaľ vlastníte menšie monitory, nemusíte predlžovaciu polovicu ramena vôbec nainštalovať.

O tom, že je Z2-3D poriadny gymnasta, svedčí aj možnosť nastavenia panelov do vodorovnej polohy, čo rozhodne nie je bežné. A už vonkoncom nie pri takýchto lacných dvojmonitorových stojanoch.

Pekná pridaná hodnota, ktorú nemajú ani špičkové modely Ergotron, je rozbočovač so štyrmi portmi USB 3.1 gen. 1, priamo zabudovaný do podstavca. Šikovné a užitočné.

 „S výnimkou slabšieho istenia spojky na stĺpiku perfektné, cenovo dostupné riešenie.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové možnosti polohovania (prakticky bez obmedzení), masívna konštrukcia, prijateľná cena, rozbočovač USB v podstavci
- Poddimenzovaná fixácia ramien na stĺpiku

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 90 %
Polohovanie: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
Pevnosť: 90 %
Celkovo: 93 %

Cena: 130 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Arctic stojan

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať