Armádni výskumníci využívajú ľudské mozgové vlny, aby naučili roboty, ako lepšie strieľať
Moderné snímače vidia lepšie ako ľudia. Elektronické obvody môžu vystreliť rýchlejšie, ako nervy a svaly umožnia vojakom stlačiť spúšť. No v jednej veci majú ľudia stále navrch – vedia, na čo treba strieľať. A práve túto medzeru má vyplniť nový výskum.
Výskumníci z DCS Corp a Army Research Lab vniesli dátové sety ľudských mozgových vĺn do neurónovej siete. Umelá inteligencia sa tak učí rozpoznávať rozhodnutia ľudí o cieľoch útoku.
Prečo je to veľký problém? Strojové učenie sa opiera o vysoko štruktúrované údaje, ktoré softvér dokáže čítať. No identifikovanie cieľa v chaotickom reálnom svete je pre počítače mimoriadne náročné. Ľudský mozog to robí ľahko, opiera sa o štruktúrované dáta vo forme spomienok. To však nie je jazyk, ktorý by stroje dokázali pochopiť.
Minulý rok vedci z laboratória DeepMind spoločnosti Google ukázali, že umelá inteligencia môže poraziť špičkového hráča na svete v hre go, ktorá sa považuje za exponenciálne ťažšiu ako šach. Je však založená na statickom hracom ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH